Co nového v Lovosicích
Městská policie zahajuje činnost
Po měsících příprav, výběru lidí, úprav služebny a dalších záležitostí začíná 1.9.2008 v teritoriu Lovosic činnost Městská policie. Lovosický dnešek oslovil s tématy týkající se této záležitosti místostarostu pana Jana Jakuba, aby přiblížil problematiku tohoto, pro občany důležitého, orgánu. Zde přinášíme jeho vyjádření
Jaké důvody vedly ke vzniku Městské policie, co si město od toho slibuje a jak to zatíží městský rozpočet?
Záměr a snahy o zřízení městské policie v Lovosicích měly již letitou minulost. Myšlenka na zřízení tohoto zvláštního orgánu obce byla opětovně oprášena ve chvíli, kdy skončily neúspěchem snahy města o navýšení tabulkového počtu policistů zdejšího Obvodního oddělení Policie ČR (osloveny byly všechny nadřízené součásti PČR, včetně policejního prezídia). Počet policistů tohoto útvaru byl totiž dlouhodobě hlavním udávaným důvodem proč jeho členům jaksi „nezbýval“ čas na dozor, prevenci či i následné postihování „drobnějších nesouladů chování“ s nejrůznějšími předpisy. To se týkalo především dopravy, bezpečnosti a plynulosti silničního provozu (rychlost, parkování vozidel, průjezd těžkých nákladních vozidel centrem města, odstavování a rozebírání autovraků) či dalších jiných zaviněných přestupkových jednání, která by mohla ohrožovat zájem společnosti.
Dalším důvodem, který vedl ke zřízení ozbrojené složky města, byla skutečnost, že bez její existence nebylo možné žádat a dosáhnout na dotační prostředky státu v prevenci kriminality, resp. zřízení městského kamerového systému, po kterém již řada občanů volala. Jako samozřejmý a hlavní důvod zřízení městské policie spatřuji možnost ovlivnit a zabezpečit místní záležitosti veřejného pořádku. Jedná se zejména o ochranu a bezpečnost občanů a majetku, dohled nad dodržováním pravidel občanského soužití, odhalování celé škály přestupků a jiných správních deliktů a také v nápravě porušování veškerých obecně závazných právních předpisů města (obecně závazné vyhlášky, nařízení). Důležitá bude také spolupráce s Policií ČR, tedy např. fungování společných smíšených hlídek strážníků MP s policisty, společné bezpečnostní akce zaměřené např. na kontrolu prodeje alkoholu mladistvým, řízení motorových vozidel po požití návykových látek, na celou řadu dalších protispolečenských jednání nebo na bezpečné průběhy větších kulturních, politických či sportovních akcí pořádaných na území města apod.
Co se týká rozpočtu, počáteční jednorázové náklady jsou předběžně vyčísleny na cca 3,3 mil. Kč. V tom jsou zahrnuty náklady na úpravu a rekonstrukci služebny, její řádné vybavení a zabezpečení, nákup služebního vozidla a jeho úprava pro účely MP, nákup zbraní, výzbroje, uniforem a další výstroje, nákup kancelářské techniky a dalšího materiálu, zřízení radiové telekomunikační sítě a radiostanic nebo zajištění potřebných školení a povolení. Náklady na následný běžný provoz této složky jsou předběžně předpokládány ve výši cca 3,5 mil. Kč ročně.
Jak byli vybíráni policisté a jaká byla kriteria přijetí?
Předně je nutné podotknout, že ze zákona 553/1991 Sb., o obecní policii plyne, že označení pro člena městské policie je strážník. Strážník je veřejným činitelem, který vykonává své povolání jako zaměstnanec obce.
Výběr strážníků proběhl standardními výběrovými řízeními, která probíhají obdobně na obsazení míst úředníků a ostatních zaměstnanců např. městského úřadu. Výběrová komise byla sestavena (s ohledem na specifické požadavky) z představitelů vedení města – pana starosty, mé osoby a externích odborníků. Kritéria přijetí byla stanovena s ohledem na příslušný zákon o obecní policii a s ohledem na fakt, že nově zřizovaná ozbrojená složka bude působit s relativně malou členskou základnou (6+1). Nejnižší dosažené vzdělání bylo požadováno úplné střední, trestní bezúhonnost, spolehlivost (tedy že uchazeč v posledních pěti letech nespáchal žádný přestupek, který je v rozporu s posláním strážníka), věk min. 21 let, zvládání konfliktních situací, zbrojní průkaz sk. D, řidičský průkaz, uživatelská znalost práce s počítačem a výhodou pak byla např. znalost cizího jazyka (AJ, NJ, RJ) nebo praxe u městské policie nebo Policie ČR. Výběrová komise byla při výběru vhodných kandidátů poměrně přísná, protože rozjezd Městské policie není jednoduchou záležitostí a také k její následné činnosti je třeba kvalitních, sebevědomých, samostatných pro věc „zapálených“ lidí.
Jak strážníky poznáme?
Strážníci budou mít na sobě při plnění úkolů Městské policie stejnokroj obsahující celorepublikově jednotící prvky. Těmi jsou odznak městské policie, identifikační číslo, šachovnice jako součást pokrývky hlavy (s výjimkou zimní kožešinové čepice), čepicový odznak městské policie a nášivka Městské policie Lovosice. Nášivkou městské policie bude stejnokroj označen na záloktí rukávu. Stejnokroj může být rovněž označen nápisem MĚSTSKÁ POLICIE nebo reflexními prvky s nápisem. Se znaky a odznaky městské policie se může každý seznámit např. v příloze obecně závazné vyhlášky města Lovosice č. 1/2008.
Nápisy městská policie bude označeno i služební vozidlo a služebna strážníků, která bude na adrese Osvoboditelů čp. 50, Lovosice (dříve lékařská pohotovost).
Jaké budou kompetence městských strážníků? Občané se obávají totiž po zkušenostech známých z médií, že to bude pouze represivní činnost zaměřená na řidiče vozidel. Půjdou případně vybrané pokuty do městského rozpočtu?
Kompetence a pravomoci strážníků v celé ČR, tedy i v Lovosicích, jsou dány shodnými právními předpisy. Nelze již nijak cíleně vymezovat ty činnosti, které strážník má či nemá, smí či nesmí vykonávat. Hlavním úkolem městské policie je ochrana a zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Strážníci budou instruováni klást mnohem větší důraz na prevenci a na službu občanům, represe nebude dominantním cílem. Cílem bude naopak předcházení situacím, které represi vyžadují.
Nelze však samozřejmě vyloučit ukládání pokut za nedodržování platných předpisů, např. o provozu na pozemních komunikacích apod. Pokud nesplní svůj výchovný účinek napomenutí či domluva, pak lze represi (zejména uložení sankce) očekávat. Svou přítomností a schopností adekvátní reakce budou strážníci preventivně působit i proti potenciálním pachatelům protiprávních jednání s vyšší společenskou nebezpečností. Za tímto účelem strážníci disponují podobnými povinnostmi a oprávněními jako příslušníci Policie ČR.
Mezi hlavní a nejdůležitější kompetence strážníků lze však zařadit např. povinnost provést zákrok, úkon nebo jiné opatření, je-li páchán trestný čin, přestupek nebo správní delikt, a to i v mimopracovní době. Mezi tyto kompetence patří oprávnění požadovat vysvětlení, požadovat prokázání totožnosti, předvést osobu, odebrat zbraň, zakázat vstup na určená místa, otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor, odejmout věc, použít technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, rozhodnout o odstranění vozidla, které tvoří překážku silničního provozu nebo neoprávněně parkuje na vyhrazeném parkovišti, zastavovat vozidla, usměrňovat provoz na pozemních komunikacích, měřit rychlost vozidel, zjišťovat, zda není osoba pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, použít donucovací prostředky včetně služební zbraně a další.
Stejně jako sankce (pokuty) uložené valnou většinou orgánů městských úřadů, jsou i blokové pokuty uložené strážníky městských a obecních policií příjmem těch obcí a měst, které je jako své zvláštní orgány zřídily. Vše opět vyplývá z platných právních předpisů.
Jaký je sazebník pokut a podle čeho byl tvořen?
Sazebník pokut? Pokud vím, tak jediný existující sazebník pokut mají často na „svých perech“ pouze někteří novináři. Doporučený sazebník pokut měla svého času i Policie ČR, což však byla pouhá interní směrnice, resp. doporučení k ujednocení výše ukládaných pokut policisty. Jiný sazebník mi opravdu není znám.
Sazby pokut za jednotlivé přestupky jsou uvedeny v zákoně o přestupcích a v řadě některých dalších zvláštních právních předpisů, ve kterých je ovšem výslovně uvedeno, že se jedná o přestupek. Výše těchto pokut jsou zpravidla taxativně a přesně vymezeny.
Podezřelý z přestupku má samozřejmě právo a možnost nesouhlasit se sděleným přestupkem. V takovém případě je následně strážník povinen zaslat oznámení o přestupku na věcně a místně příslušný úřad, kde bude zahájeno „klasické“ správní řízení o přestupku. Výše uvedené platí jak pro přestupky v dopravě, tak i pro ostatní další přestupky a správní delikty. Jak budou strážníci sloužit? Při početním stavu strážníků „6+1“ nelze jistě sloužit nepřetržitě. Máte samozřejmě pravdu, původně jsem zastupitelstvu města navrhoval schválení počtu strážníků 12+1, což je nejmenší možný počet, aby se dalo plnohodnotně sloužit v nepřetržitém 24hodinovém provozu, včetně hlídky v terénu a zároveň i obsluhy připravovaného kamerového systému. Zastupitelstvo města však po vzrušených jednáních došlo ke kompromisnímu závěru, že start bude právě s již zmiňovanými sedmi strážníky, přičemž kamerový systém bude souběžně duplicitně napojen na zdejší Obvodní oddělení Policie ČR i „naši“ městskou policii.
Vize, předpoklad a přání je, aby byli strážníci rozděleni do tří (dvoučlenných) směn/hlídek. Směny by měly být 8-12 hodinové služby přes den ve všední dny a dále pak noční 8-12 hodinové služby v pátky a soboty ve svátcích. Denní směny o víkendu budou sestavovány pouze v případě potřeby (např. plánované akce s Policií ČR, celodenní kulturní a jiné společenské akce). Rozpisová rotace bude zpravidla třítýdenní. Ve zmíněné 7 členné sestavě je tento model spíše ideálem, ale rozhodně bude tvořit stabilní nosný základ.
V případě stížnosti na postup strážníka, kam, či na koho se občan bude moci obrátit?
Stížnosti na strážníky bude vyřizovat jejich přímý nadřízený, resp. určený strážník – ředitel Bc. Jaroslav Janovský. V jeho nepřítomnosti nebo v případě stížnosti týkající se i jeho osoby budu vyřizovat takové záležitosti já, jako osoba odpovědná a pověřená řízením tohoto zvláštního ozbrojeného orgánu. V některých případech může být povolán k vyřízení stížnosti nezávislý expert, kterým město disponuje a který je k vyřízení takových stížností kompetentní. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení osobě, která obecní (městskou) policii řídí.
Na druhou stranu je třeba uvést, že pokud bude stížnost následně vyhodnocena jako zcela účelová, tedy vedena jako jakási pomsta strážníkovi za jeho oprávněný zákrok nebo udělenou pokutu, pak bude strážník max. podpořen, aby dotčená věc byla dotažena do konce, resp., aby např. takovýto lživý oznamovatel byl sám stíhán za trestný čin nebo přestupek.
Sami chceme minimalizovat jakékoliv spory, nesrovnalosti a nadbytečné dohady k strážníky provedeným zákrokům, a tak již v současné době získáváme poznatky a zkušenosti o audiovizuálních záznamových zařízeních (osobních kamerách), kterými bude snaha strážníky v co nejbližší době vybavit. Dle zákona o obecní policii mohou strážníci provádět zvukové a obrazové záznamy i bez souhlasu dalších osob, půjde tedy o legální důkazní prostředek, kterým se může jednoznačně prokázat pochybení strážníka nebo na druhou stranu oprávněnost jeho konkrétního služebního úkonu či zákroku.
Kdy se budeme moci se strážníky v ulicích potkat?
Ředitel MP J. Janovský působí v Lovosicích již měsíc. Samotná činnost Městské policie bude zahájena k 1.9.2008, kdy by měla nastoupit do pracovního poměru většina strážníků. Ovšem pro plnohodnotný a vyrovnaný výkon služby bude potřeba, aby všichni strážníci ještě absolvovali několikatýdenní vzdělávací kurz ve specializovaném školicím středisku a zvládli následné ústní a písemné zkoušky před komisí ministerstva vnitra (totéž pak každé 3 roky). Někteří strážníci však platné osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů k výkonu povinností a oprávnění již mají, takže se občané v září se strážníky jistě setkají.
Pane místostarosto, děkuji za odpovědi
Jiří Veleman
Rozhovory
Představujeme vám ředitele Městské policie
Ředitelem Městské policie v Lovosicích byl jmenován pan Bc. Jaroslav Janovský. Lovosický dnešek mu položil při přiležitosti zahájení činnosti několik dotazů
Můžete se stručně veřejnosti a tedy občanům představit? Tedy jakési malé curriculum vitae?
Asi máte zřejmě na mysli profesní představení, takže, od roku 1991 jsem pracoval u Policie ČR. Začínal jsem v hlavním městě Praze jako hlídkový policista, následně jsem zastával také pozici dozorčí služby, což ve velké stručnosti znamenalo přijímání a zpracovávání veškerých oznámení. Od roku 2000 jsem působil ve výjezdových skupinách na dálničním oddělení v Nové Vsi, což obnášelo jak hlídkovou, tak i spisovou službu, administrativní zpracování nápadu dopravních nehod a trestných činů a dále jako zástupce vedoucího oddělení, kdy jsem měl na starosti každodenní plánování služby, instruktáží hlídek, bezpečnostních akcí, vyhotovování měsíčních plánů, vedení trestního řízení a materiální zabezpečení chodu celého oddělení, od vozidel po propisovací tužky a řadu dalších činností, tak jak to vyžadovala situace. Absolvoval jsem nástupní školu Policie ČR v Brně, dále specializační kurz pro vedoucí dálničních oddělení v Jihlavě a vysokou školu v Praze (Policejní akademii).
Kolik členů bude tento orgán mít a jaká bude služební (pracovní) doba? Představte prosím jmenovitě jednotlivé policisty. Na co zejména se MP zaměří?
Městská policie Lovosice bude mít celkem 7 strážníků. Pracovní doba bude vycházet z potřeb obce a početního stavu. Jejich konkrétní představení bych ponechal na pozdější dobu a rozsah tohoto představení nejprve také konzultoval s nimi samotnými.
Zaměření je jasně dáno zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii, já bych k tomu doplnil, hlavně zajištění veřejného pořádku, otevřenost a transparentnost v každodenní práci.
Jak bude MP technicky vybavena? Upřesněte prosím ještě kompetence a jak se budete „dělit“ s Policíí ČR? A také, i občané by měli být dopředu informováni co městský policista smí a co nikoliv.
Technické vybavení bude na úrovni, které si vyžádá výkon služby, rozhodně bychom však neradi zůstávali pozadu za moderními trendy a postupy. Kompetence vychází zejména ze zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii a z celé řady dalších právních předpisů. S Policií ČR bych se nechtěl o úkoly dělit, ale spolupracovat s ní tak, aby byl výkon služby co nejkvalitnější a nejefektivnější. Myslím si, že občané byli o vzniku městské policie informováni. Ke mně bude mít kdykoliv kdokoliv dveře otevřené. Nebráním se i pravidelným setkáním s občany, kdy budou vědět, že za mnou můžou zajít na služebnu.
Teritorium územní působnosti MP bude i do přilehlých obcí? Anebo bude končit bílou tabulkou červeně přeškrtnutou s nápisem Lovosice (konec obce) na silnici?
Teritorium územní působnosti bude dáno katastrálními územími města Lovosice, což není rozhodně totéž jako označení obce dopravními značkami. Nicméně současný rigidní výklad MV říká, že pravomoci strážníků MP končí na hranici katastrálních území. Jedinou výjimku z této problematiky umožňuje spolupráce obcí, resp. uzavření veřejnoprávní smlouvy o výkonu úkolů MP podle zákona o obecní policii i na území jiné obce či obcí.
Sdělte prosím pro občany na závěr všechna kontaktní čísla, kam se v případě naléhavé potřeby mohou dovolat.
Kontaktní telefonní čísla jsou právě v přípravě, stejně jako celé budoucí pracoviště – služebna (bude nutné operativně komunikovat v průběhu srpna) a v průběhu přípravy tohoto rozhovoru to ještě nebylo známo (poz. red.).
Děkuji pane řediteli za odpovědi a přeji, aby Vámi řízení policisté měli přirozený a nikoliv vynucený respekt u občanů, což je základem úspěšného působení tohoto orgánu..
-jv-
Pozn: Lovosický dnešek zhruba za půl roku, po získání prvních zkušeností, se k problematice MP vrátí obšírněji. v příštím vydání LD přineseme fotoreportáž ze služebny Městské policie
-
S místostarostou Vladimírem Johnem nejen o bydlení
Domky v Novém Klapém (investorem sítí bude město)
Pro výstavbu domků v lokalitě Nové Klapý je zpracována studie zastavitelnosti; provedla ji Projektová kancelář ŠTĚPÁNEK a spol. s r.o. z Litoměřic. V současné době se snažíme zařadit akci do rozpočtu v roce 2009; v tomto roce by měla být zpracována projektová dokumentace pro zasíťování pozemků, to znamená pro plyn, elektřinu a veškeré kanalizace. Na základě dokumentace bude požádáno o stavební povolení. Doufejme, že v roce 2010 budou tyto parcely připraveny pro nové obyvatele.
Lokalita pod Lovošem
Pro tuto lokalitu byla začátkem roku zpracována studie zastavitelnosti pro cca 100 rodinných domků a od té doby byla už zpracována projektová dokumentace na sítě. Vítězem výběrového řízení na zpracování projektové dokumentace na výstavbu inženýrských sítí pro rodinné domky v této lokalitě a následně pro stavební povolení se stala firma Ctibor Žežulka ZEFRAPROJEKT, Ústí nad Labem. Brzy bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele sítí a do počátku roku 2009 by měly být hotovy. Bohužel, ačkoli se město neustále snaží sehnat na výstavbu nějaké dotace, žádné finanční prostředky dosud nezískalo, protože Evropská unie nepodporuje bydlení. Ale přesto Ministerstvo pro místní rozvoj žádáme o nějaké prostředky pro částečné zasíťování, pro výstavbu chodníků a veřejné osvětlení.
Byty v depu
Rada města v úterý 22. července odsouhlasila kupní smlouvu s Českými drahami na zakoupení správní budovy, kde dříve sídlilo vedení lovosického depa. V objektu byly šatny a kanceláře. V současné době rada města zadala projektovou studii na využití tohoto domu, kde by měly vzniknout byty na vlastní náklady města, které by je potom prodalo občanům.
III. etapa vnitrobloku ulice Osvoboditelů
Tato etapa dokončuje celou vlastně už tři roky trvající přestavbu vzhledu tohoto sídliště. Zhotovitelem díla "Úprava vnitřního traktu ul. Osvoboditelů - část C, D v Lovosicích" byl vítěz výběrového řízení, firma Zemní a dopravní stavby, Milan Hrdý s.r.o. Dobrná.. Od 30. července do počátku srpna probíhaly poslední úpravy včetně položení asfaltového koberce. Potom začalo zkušební parkování a asi po měsíci, až bude asfalt částečně oježděn, budou zakreslena parkovací stání, aby občané mohli stát ve vymezených prostorách. „Myslím si, že tento vnitroblok se určitě dost změnil k lepšímu, k tomu určitě přispěl i přírodní kámen z dolu Kubo tady u Malých Žernosek“, rozhlédl se kolem místostarosta John (stáli jsme na místě činu). Podotkl, že zdejší hornina do této lokality patří a určitě vhodně nahradila dřívější břízolitové a betonové stěny, které nebyly právě chloubou sídliště. Vznikla také nová stání na kontejnery (Pozn.: Otázkou je, zda je ale nebudou užívat i vandalové kráčející z Besedy. To se pozná časem.).
Panu místostarostovi děkuji za informace.
Eva Hozmanová