Na 4. jednání Zastupitelstva Města 13.9.2007 byla schválená konečná podoba oficiálních symbolů města Lovosice, městského znaku a vlajky. Návrhy městských symbolů vznikly na požadavek RM, která schválila smlouvu o dílo mezi městem Lovosice a Stanislavem Kasíkem z Heraldické kanceláře „Dauphin“, Roudnice nad Labem. Z jednání ZM vyplynul i požadavek na změny v návrhu znaku města, jehož podobu jsme uveřejnili v minulém čísle Lovosického dneška. Návrh znaku byl heraldikem přepracován. „Ze zasedání Zastupitelstva a posléze ze schůzky s panem starostou vyplynula potřeba korigovat mnou předloženou grafickou podobu městského znaku. Požadovaná úprava byla zcela korektní a z pohledu odborného akceptovatelná. Z diskuse nad vyobrazením znaku vyplynula potřeba úpravy znaku následujícím způsobem: Obě věže za hradbou budou postaveny tak, aby spodní okno věže nebylo částečně zakryto stínkou cimbuří. To vyžadovalo posunutí celé věže nepatrně směrem ke středu štítu, tak aby její svislá osa byla uprostřed proluky mezi dvěma stínkami cimbuří. Dle připomínek zastupitelů byla také upravena velikost spodního okna věže tak, aby jeho spodní okraj byl ve stejné úrovni jako horní okraj stínek cimbuří hradby. Některý z pozorných pozorovatelů mé kresby městského znaku si všiml, že na jedné z věží chybí část linie spárování kvádrů - ta byla doplněna. Zůstalo u zobrazení makovic na žerdích na každém z obou konců obou věží tak, aby to bylo v souladu s podobou městského znaku v privilegiu z roku 1600 a byl tak eliminován nesprávný způsob zobrazovaní právě této části příslušné figury městského znaku v minulosti. Výsledek po úpravách byl městem akceptován“, popsal úpravu znaku heraldik Kasík. Zastupitelstvem schválené návrhy byly odeslány do Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny PČR. Je pravděpodobné, že zde budou projednány a schváleny ještě do konce tohoto roku. Podvýbor se schází 2 x do roka a jeho druhé zasedání má v letošním roce má ještě proběhnout.
Ve středu 7. listopadu se ve vnitřním traktu ulice Osvoboditelů konala malá oslava. V říjnu byla dokončena rekonstrukce vnitřního traktu ulice Osvoboditelů, jejíž součástí bylo i přemístění sochy „Žena a České středohoří“, rozšíření a vyznačení parkovacích míst, rekonstrukce vozovky a cest a vytvoření důstojné odpočinkové zóny se zelení a lavičkami.
Slavnostního předání se kromě vrcholných představitelů města starosty Jana Kulhánka a obou místostarostů – Vladimíra Johna a Jana Jakuba zúčastnili také další pracovníci Městského úřadu, zástupci výborů několika společenství vlastníků bytů ulice Osvoboditelů, a to Zdeněk Hrdlička, Ing. František Mikulů, Josef Růzha a Ing. Zdeněk Sucharda a zástupce stavební firmy, pan Červinský. Pozvání přijal i autor sochy, akademický sochař Josef Klimeš. Jak uvedl, byl se na své dílo několikrát podívat, ale teď se mu umístění sochy zamlouvalo více, socha byla přesunuta do centra rekreační zóny, získala prostor a hezké okolí. Také při minulé návštěvě měla socha určitou patinu a nyní se skvěla čistotou. Socha byla do vnitřního traktu ulice umístěna už v roce 1974 před blok č. 937.
Konečné uspořádání prostoru bylo několikrát konzultováno i se zástupci obyvatel vnitrobloku a výsledná úprava splňuje požadavky převážné většiny bydlících. Lze říci, že za slunečného počasí je výsledný dojem velmi příznivý a až bude všude osazena zeleň, bude se zde docela dobře relaxovat. Přítomným se úprava zamlouvala, i když počasí bylo nevlídné, socha byla pokřtěna nejen šampaňským, ale i deštěm. Stříhání pásky se zúčastnili zástupci města, stavební firmy Insky s.r.o. Ústí nad Labem i sám Mistr Klimeš, který přislíbil, že brzy do Lovosic opět zavítá. V příštím čísle s ním uvedeme rozhovor.
Rozvoj města
Lovosice L.P. MMVII - MMXX
V rámci přípravy Strategického plánuR rozvoje města Lovosice 2007 – 2013 bylo v průběhu měsíců září letošního roku provedeno dotazníkové šetření mezi obyvateli města Lovosice. Anketní průzkum zjišťoval názory obyvatel týkající se oblasti zlepšení životního prostředí, životních podmínek, bydlení či dopravy ve městě.
Celkem bylo hodnoceno 449 vrácených vyplněných dotazníků v listinné podobě, které si obyvatelé města Lovosic mohli vyzvednout v poštovních schránkách domácností ve městě a na kontaktních sběrných místech. Dále bylo hodnoceno 70 dotazníků vyplněných prostřednictvím ankety umístěné na internetových stránkách města a 6 vyplněných dotazníků zaslaných elektronicky. Celkem byly výsledky průzkumu vyhodnoceny z 525 dotazníků.
Dotazník byl anonymní. Obsahoval 30 základních otázek.
Nejaktivněji se průzkumu zúčastnili obyvatelé ve věku 20 – 35 let a obyvatelé ve věku 36 – 55 let. Nejmenší podíl mají obyvatelé ve věku 20 let a méně a ve věku 70 a více let. Na základě výše uvedených čísel vyplývajících z průzkumu lze konstatovat, že šetření se zúčastnily nejčastěji ženy, obyvatelé ve věku 20 – 55 let, ekonomicky aktivní, konkrétně zaměstnaní a středoškoláci s maturitou.
Jednou z oblastí dotýkající se života obyvatel ve městě jsou možnosti volnočasového a kulturního vyžití a možnosti vzdělávání. Průzkum zjišťoval, které možnosti obyvatelům nejvíce chybí. Dle celkového názoru respondentů ve městě výrazně chybí kino, dětská hřiště, místa pro hraní dětí, cyklostezky, volně přístupná víceúčelová hřiště, pořádání koncertů a divadelních představení. Studentům výrazně chybí také prostory pro netradiční sporty, možnosti dalšího vzdělávání, diskotéky či rockové kluby. Senioři by více uvítali veřejná prostranství pro setkávání lidí.
Výsledkem průzkumu je konstatování, že dotázaní absolutně nejsou spokojení se stavem životního prostředí a čistoty města. Mezi faktory zhoršující kvalitu životního prostředí se řadí na prvním místě intenzivní automobilová doprava, zejména nákladní a s ní spojený zvýšený hluk, prašnost a také ohrožuje bezpečnost obyvatel – chodců. Dalším negativním faktorem je hluk z továren a místních podniků. Zvýšený problém je také v nedostatku kontejnerů na tříděný odpad. Čistota města je narušena především pejskaři. Problém čistoty města tkví také v nezájmu o pořádek ze strany spoluobčanů a problém je spatřován rovněž v nepořádku kolem kontejnerů a také v nedostatečném úklidu ulic.
Při hodnocení ankety bylo patrné rozladění dotázaných při zodpovídání otázek dotýkajících se tématu doprava. Řada dotázaných v poznámkách uváděla souvislost špatné dopravní situace ve městě s nedostavěnou dálnicí D8. V případě její dostavby by se dle jejich názoru zřejmě zlepšila průjezdnost městem a také by došlo ke snížení intenzity nákladní automobilové dopravy ve městě. V souvislosti se zvýšenou intenzitou dopravy si respondenti také stěžují na nepřiměřenou rychlost vozidel a neohleduplnost řidičů vůči chodcům.
Nejhůře se jeví situace s parkováním a to jak v místě bydliště, tak v centru města, další je uváděn problém bezpečnosti silničního provozu a špatná průjezdnost městem.
Dopravní situaci také zhoršuje stav místních komunikací a to jak silnic tak chodníků. V nejbližší době by měly být dle respodentů řešeny komunikace v ulicích Terezínská, Osvoboditelů, Dlouhá, Kostelní, 8. května, U vlakového nádraží a U hřbitova. Obyvatelé městské části Holoubkov si stěžují na stav místních komunikací v této lokalitě. V poznámkách byla dále uvedena potřeba řešení bezpečnějších přechodů zejména u škol.
Dotázaní by se nejčastěji návštěvě, která v Lovosicích ještě nebyla, pochlubili především sportovišti (sportovní hala, bazén, atletický stadión), lesoparkem „Osmička“, Lovošem, centrem města, radnicí, školskými zařízeními, kostelem Sv. Václava a v okolí města Borečským vrchem, Opárenským údolím atd.
Občané města se shodují v charakteru města v roce 2020. Lovosice by měly být městem především bezpečným, zeleným (neměly by chybět zejména parky a zeleň) a dále klidným městem s dostatkem veřejných prostranství k setkávání a akcí pro veřejnost. Neměly by se stát rušným turistickým centrem ani klidným městem bez potřeby setkávání s ostatními obyvateli. Chybět by neměla funkční Policie – státní i městská.
V místech bydliště obyvatel by se město mělo v budoucím rozvoji zaměřit především na údržbu chodníků a cest, úklid a pořádek na veřejných prostranstvích, údržbu a rozšiřování veřejné zeleně a také na informovanost o záměrech a činnostech města. Město by mělo podporovat a rozvíjet především bezpečnost ve městě, dostatek pracovních příležitostí, kvalitu prostředí města – čistota vzduchu, hluk, zeleň, apod., dostupnost bydlení, úroveň a dostupnost zdravotní péče, údržba silnic, chodníků a parkovacích ploch.
Z hlediska péče o určité skupiny obyvatel se dotázaní shodují v názoru, že město by mělo věnovat více péče zejména rodinám s dětmi, zdravotně postiženým a seniorům. Více péče vyžadují také všechny ostatní skupiny obyvatel.
Poslední oblastí související s rozvojem města v dalších letech je hodnocení budoucnosti z hlediska výdělku či zaměstnání a názor na způsoby podpory podnikání. Více než polovina dotázaných uvádí při hodnocení vlastní budoucnosti z hlediska výdělku či zaměstnání, že se asi nic nezmění. Podstatně menší skupina je názoru, že jí čekají spíše dobré výdělky a téměř stejně početná je skupina s názorem, že jí čekají spíše špatné výdělky.
Z pohledu na způsob podpory podnikání se respondenti celkově shodují na podpoře vytvářením prostor a ploch pro malé a střední podnikání, zejména výrobu. Poměrně stejné zastoupení mají způsoby podpory podnikání formou podpory přípravy kvalifikovaných pracovníků a pravidelného zprostředkování informací.
Vzhledem k účasti podnikatelů a živnostníků mezi respondenty byly také sledovány jejich názory na způsoby podpory podnikání. Více než polovina označila jako nejvhodnější formu podpory vytváření prostor a ploch pro malé a střední podnikání, zejména výrobu. Více než třetina označila za vhodnou podporu také přípravu kvalifikovaných pracovníků a pravidelnou spolupráci s podnikateli.
Kompletní zpráva o výsledku průzkumu názorů obyvatel bude zveřejněna na webových stránkách města.
Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila v listopadu minulého roku celosvětovou kampaň "Miliarda stromů
pro planetu Zemi". Tato akce je zaměřena na ochranu klimatu, přičemž hlavním cílem je během roku 2007 vysadit na celém světě nejméně miliardu stromů. Díky sdružení Békadilkoš byl tento projekt realizován i v Lovosicích.
„Lípy jsme vybrali proto, že jde o přirozený druh běžný na našem území“, říká člen sdružení a iniciátor aktivity Karel Stejskal. „Společně s městem jsme vytipovali vhodné místo. A když se zadaří budou tu růst i za sto let“, dodává.
Kampaně se účastní tisíce různých organizací, ale i jednotlivých lidí z celého světa. Do současné doby bylo vysazeno již přes 500 milionů stromů. Sdružení Békadilkoš touto akcí završilo svou letošní činnost. „V letošním roce se nám podařila řada akcí. Ať už to byl letní festival Žafest, nebo třeba podzimní minifestival V Sauně 2007. Zaslouží si opakování a my k nim určitě přidáme nějaké další“, shrnuje činnost jednatelka Lenka Tomanová.
Jan Piegl jr.