Z historie Lovosic
Lovoš a turisté
Historie lovošských chat, lovosického Středo-horského spolku a lovosického oddílu Klubu českých turistů
(2. část).
V minulé části tohoto příspěvku jsme si povídali o zřízení a historii původní lovošské chaty s rozhlednou z roku 1892. Tentokrát se budeme věnovat druhé lovošské chatě, která se později stala také základem té dnešní.
V sobotu 24. května 1924 byl položen základní kámen nové chaty. Podle zprávy v Lovosických novinách z téhož dne převzal velkostatkář a dědičný kníže Johann Schwarzenberg protektorát nad lovosickým Středohorským spolkem i chatou. Při této příležitosti věnoval polovinu cihelného a stavebního dřevěného materiálu, potřebného ke stavbě nového lovošského domu, jakož i využití 20 jízd koňského spřežení. Předsedou lovosického Středohorského spolku byl tehdy ředitel měšťanky a starosta Lovosic v jedné osobě Fritz Klinger.
Stavitel Anton Weber převzal bezplatně vedení stavby. Podle jeho plánu bylo na tomtéž místě, kde stávala dřívější dřevěná chata, jen ve větších rozměrech, provedeno vykopání základů pro novostavbu.
Dovoz stavebních materiálů, jako josu např. cihly, škvára, písek, prkna a vápno, z nichž posledního věnoval majitel cihelny pan Rudolf Lauer celkem 1 tunu, se do té doby prováděl již 14 dnů. Větší množství těchto materiálů leželo zčásti ještě v lovošském sedle. Dovoz materiálu dosud obstarávalo panství, neboť ho zajistil protektor v předem uvedeném počtu. Kromě toho ještě dopravil majitel povoznictví pan městský rada Wenzel Wodička velkou fůru škváry do lovošského sedla. Potřebných 30 fůr škváry dala ochotně k dispozici Akciová společnost pro výrobu rostlinných olejů. Mnoho cihel přinesli návštěvníci Lovoše ze sedla na vrchol. Slečna Marie Maderová z Oparna dopravila těžkým povozem jejího bratra Julia dne 21. května odpoledne, za hromů a blesků, trojnásobnou jízdou 470 kusů cihel ze sedla až na vrchol Lovoše. Tento výkon z vlastního popudu učinila pro stavbu domu na Lovoši zdarma.
Největší starosti způsobilo zásobování vodou během stavby, kdy bylo zapotřebí denně 6 - 8 hl vody. K zachycování dešťové vody byla postavena druhá ochranná střecha, aby z ní dešťová voda stékala do velké kádě. Pouze na přízeň počasí však nebylo možné spoléhat. Proto byl na lesní cestě vedoucí od Bílinky nalezen vydatný pramen, kde byla vyhloubena velká jímka o obsahu až 10 hl. Odtud byla voda vyvážena na stavbu za pomoci sudu. Tak byly zahájeny přípravné práce ke stavbě chaty a pak probíhala vlastní stavba.
Dne 7. září 1924 proběhlo slavnostní otevření nového horského hospodářství na vrcholu Lovoše. 19. září roku 1926 se tu konala „horská slavnost“ u příležitosti dalšího rozšíření chaty. Chata však byla postupně i nadále rozšiřována a hlavní stavební úpravy probíhaly až do roku 1930. Dodnes o tom svědčí text na pamětní žulové desce, zasazené do boční zdi chaty. Podle ní se o stavbu chaty zasloužil kromě knížete Schwarzenberga, předsedy Klingera a stavitele Webera také pokladník spolku, důchodový vrchní správce Rudolf Lehmann. V třicátých letech byla vedle chaty postupně přistavěna také místnost pro chataře, tři pokoje a dřevěná ubytovna.
V době 1. republiky byl nájemcem „schwarzenberské chaty“ hostinský Franz Zaschke. Manželům Franzovi a Idě Zaschkeovým se zde dne 3. listopadu 1936 dokonce narodil syn Horst Alois Ernst Zaschke a stal se tak prvním občanem Lovoše. Lovosický Středohorský spolek se rozhodl, že mu bude kmotrem. V sobotu 21. listopadu 1936 v 15 hodin se na Lovoši konal slavnostní křest za účasti asi 60 osob. Veranda se podobala kapli, v pozadí byl oltář, prostor byl bohatě vyzdoben jedlovým chvojím, bramboříkem a jinými živými květinami. Křest vykonal farář Reinisch z Velemína. Středohorský spolek, místní skupina Lovosice, účinkoval jako hlavní kmotr a zastupovali ho předseda, úřední ředitel, Alois Schedivy a zástupce, kapitán v penzi, Rudolf Mottl. Jako další kmotři se na křtu podíleli pan profesor Ernst Lange z Litoměřic a za dámy paní Therese Flottová, Emmy Sperlová a Marie Faltusová z Lovosic. Pan farář Reinisch uzavřel důstojnou slavnost pěknou krátkou řečí. Hosté se poté vrátili do vedlejšího lokálu, kde při velmi dobré kávě a zákusku a dobré náladě zůstali pospolu až do odchodu. Z publikovaných údajů se dovídáme, že dne 21. března 1938 předal horský hostinský na Lovoši Franz Zaschke provoz svému staršímu synovi.
Za okupace v době 2. světové války zabrala starou chatu s rozhlednou německá armáda. Vyhlídkovou plošinu rozhledny si armáda v roce 1941 prosklila a zakryla skleněnou střechou. Dřevěné schodiště bylo přemístěno na severovýchodní stranu, ke vchodu do chaty. Takto upravená rozhledna sloužila německé armádě jako pozorovatelna při sledování bojové situace leteckého a pozemního vojska. Pozorovací jednotku údajně tvořili dva poddůstojníci a šest vojínů. Po válce byla z rozhledny odstraněna nejdříve skleněná střecha, stěny a poté dřevěné schody i původní ochoz. To byl definitivní konec rozhledny z roku 1892. Dřevěná chata, kterou vystavěla armáda, měla kuchyňku, pracovnu a ložnici s osmi lůžky. Dochovala se až do roku 1978, kdy ji zničil požár.
Celých 112 let stará kamenná budova bývalé chaty a rozhledny dodnes stále stojí na nejvyšším místě Lovoše. Dnes je v ní umístěna nerezová nádrž na srážkovou vodu, která je sem přečerpávána z nádrže, umístěné pod malou vyhlídkovou verandou před chatou. Do této zakryté nádrže jsou svedeny okapy chaty. Z horní nádrže v bývalé chatě pak tato voda teče samospádem do potrubí a je využívána jako užitková voda v obytné části chaty.
Do konce 2. světové války byla „schwarzenberská chata“ trvale osídlena. Po válce nebyl o chatu velký zájem, měnili se její majitelé a provozovatelé. Poslední operativní správou byly pověřeny Restaurace Litoměřice od roku 1962 do roku 1978. Poslední tři roky však nebyla chata v provozu. Střídání řady správců a nedostatečná údržba, to vše bylo příčinou jejího trvalého chátrání. V době, kdy nebyla obsazena, byla vždy vandaly zle poničena, naposledy v roce 1976. Tento zoufalý stav chaty nebyl lhostejný mnoha turistům z lovosického turistického odboru TJ Secheza (Severočeské chemické závody), a proto zejména členové pan Arnošt Johanovský a Václav Bláha navrhli její převzetí do správy TJ. Následovala jednání s HV TJ a na úřadech, až se v roce 1977 po průtazích podařilo dosáhnout předání chaty tělovýchově a péče o ni byla svěřena odboru turistiky. Rok nato přešla chata do jeho majetku. Většina členů se se zanícením pustila do práce s údržbou chaty. Původní úvahy o obnově provozu chaty však byly mylné a její rekonstrukce byla nevyhnutelná. Ale o tom si něco více povíme až v dalším pokračování tohoto příspěvku.
Článek byl zpracován s použitím webových stránek obce Keblice.
Z redakce
OHLASY NA ČLÁNKY
Pan Zdeněk Najman z Wolkerovy ulice nám napsal několik doplňujících informací ke článkům o panu Sulkovi a panu Matuševském, přesněji: dokresluje prostředí, rámec, do něhož lze oba příběhy obou lovosických občanů zasadit.
Kromě jednotek z Britského společenství národů, píše pan Najman, tedy Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a tehdejší Jihoafrické Unie mělo Britské královské letectvo - RAF (Royal Air Force) v době druhé světové války i jednotky složené z příslušníků okupovaných států: Polska, Československa, Francie, Norska, Holandska, Řecka, Jugoslavie a Belgie.
Základní organizační jednotkou RAF byla squadron, ekvivalent české peruti. Peruť No 429 Bomber Squadron RCAF - Royal Canadian Air Force, neboli Kanadských královských vzdušných sil, u níž sloužil pan Sulek, náležela organizačně do No 6 Group RCAF velitelství Bomber Command RAF. Tato peruť byla základnou v Leemingu. Používala dvoumotorové bombardéry Vickers Wellington které byly schopny k cíli přepravit 2 270 kg pum, později používala čtyřmotorové bombardéry Handley Page Halifax, které unesly až 6 580 kg bomb. Od jara 1945 pak byla tato peruť přezbrojena na rovněž čtyřmotorové bombardéry Avro Lancaster se skoro stejnou únosností - 6 500 kg. Na Wellingtonech létali i čs. letci z No 311(Czech)Bomber Squadron v letech 1940 - 1943. Bombardéry RAF operovaly pouze v noci, ve dne byly nálety vyhrazeny americkému letectvu USA AF (United States Army Air Force). Bombardéry 429. perutě RAF byly stejně jako skoro všechny ostatní nastříkány z boku matnou černou barvou, svrchu pak byly opatřeny specifickými odstíny zelené a hnědé barvy, které odpovídaly barvě zemského povrchu. Kód perutě, namalovaný na boku trupu, sestával z červených písmen AL a dalšího písmene, které mělo přiděleno letadlo v peruti.
Vojenská hodnost pana Sulka v čase sestřelení jeho letounu byla Warant Officer, tedy nadrotmistr, později byl povýšen do hodnosti Pilot Officer, tedy poručík. Jeho odborná profese v posádce letadla byla Air Gunner - palubní střelec. Letoun Halifax měl tři střelecká stanoviště: přední s jedním kulometem Browning ráže 0,303“ t.j. 7,7 mm, hřbetní se čtyřmi těmito kulomety a zadní, rovněž se čtyřmi Browningy. Pan Sulek ovládal všechny tyto střelecké posty.
Při 21. operačním letu nad území nepřítele byl jejich Halifax vážně poškozen palbou německé dvoumotorové noční stíhačky Junkers Ju88 a byl donucen nouzově přistát. Část posádky opustila letoun na padácích nad dánským ostrovem Als. Pan Sulek se podle vyprávění setkal na zemi se šesti členy osádky, znamená to tedy, že se celá posádka zachránila, neboť na Halifaxech se létalo v sedmi: (první pilot (a velitel letadla), druhý pilot, navigátor (a zároveň bombometčík), radista a tři palubní střelci.
Přestupný zajatecký tábor ve Wetzlaru byl označen jako Dulag Luft, tábor v Norimberku jako Stalag Luft XIII D (Stamm Lager der Luftwaffe - zajatecký tábor pro letce). Tábor v Moosburgu, poslední místo pobytu pana Sulka v zajetí, nesl označení Stalag VII A.
Přesto, že mám ve svém archivu tisíce jmen špičkových pilotů, »es«, ruských, německých, anglických, amerických a dalších, jméno Edmunda Schrödera, který údajně sestřelil Halifax pana Sulka, jsem nenašel, objevil jsem sice pilota Ernsta Schrödera, ale nikoli v souvislosti s dvoumotorovým letounem Ju88 (který měl ostatně dva muže v posádce). Ernst pak létal u JG 300 (Jagdgeschwader - eskadra lovců), ale na jednomotorovém stíhači Focke - Wulf FW 190 A - 8. (Třeba i takováto vzpomínka časem trochu vybledne... pozn. redakce).
K článku pana Hruzy o panu Matuševském: je dobře, že jste o něm napsal a bylo by dobré psát více takových článků, rozhovorů s dosud žijícími veterány. Chci připomenout, že jich - proti minulým letům - už mnoho v Lovosicích nežije...
Pana Mikoláše Matuševského znám již mnoho let, i když jen z náhodných letmých setkání na chodníku. Podle mne mohl být článek trošku přesnější. Chybí například údaj o tom, u které jednotky pan Matuševský sloužil. Jistě vím, že to byla 3. brigáda, neboť tu tvořili převážně Volyňští Češi. Avšak: který prapor, která rota?
Prvním velitelem brigády byl od června 1944 podplukovník Karel Střelka, který byl převelen do Ruska, tehdy Sovětského svazu, z československého výcvikového střediska - t. zv. Východního - v Palestině. První jeho velitelský post byl v čele náhradního praporu 1. čs. samostatné brigády v Buzuluku.
V září 1944 byl během bojů na Dukle odvolán a na jeho místo přišel jeho spolubojovník z Afriky, generál Karel Klapálek. Podplukovník Střelka po únoru emigroval.
Dopis pana Najmana volně přetlumočil Čampulka