Lovosice – 9. června 2021 – I v tak náročném školním roce, jako byl 2020/2021, tedy v době covidové, která přinesla zavřené školy a distanční výuku, zvládli mladí dokumentaristé z Lovosicka zaznamenat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století. Jedna z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa tak bude díky žákovským reportážím z projektu Příběhy našich sousedů obohacena i o jedinečné životní příběhy z Lovosicka. Veřejná prezentace reportáží se uskuteční online už 18. 6. 2021 od 16:00 na http://bit.ly/PNS-Lovosicko

Druhého ročníku dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů se zúčastnilo v době komplikovaných studijních i nahrávacích podmínek celkem 18 dětí a tři učitelé ze ZŠ Velemín, ZŠ Čestmíra Císaře v Hostomicích a ZŠ J. E. Purkyně v Libochovicích. V rámci rozhovorů si žáci s pěticí pamětníků povídali o jejich vzpomínkách na dětství, studium, okupační srpen 1968, ale také o životě a pracovních podmínkách v době normalizace nebo o 17. listopadu 1989. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vznikla pětice rozhlasových reportáží, které bude možné si poslechnout na odkazu https://www.pribehynasichsousedu.cz/lovosicko/lovosicko-2020-2021/.

Na začátek svého působení ve funkci prvního polistopadového starosty Velemína, vzpomíná v reportáži pamětník Jiří Skalický. Celospolečenskou a politickou změnu po sametové revoluci uvítal, těšil se, že bude mít možnost věnovat se naplno svému podnikání. Z počátku se převzít funkci starosty ostýchal, ale přesvědčila ho slova jeho bratra: „Víš, jaké měl táta problémy. Víš, jaké měl otec názory. Dobře, když to nevezmeš, tak to zůstane komunistům. Já si myslím, že s tím asi nebudeš dobře žít, když víš, co nás všechno učil a jaké nám dával vědomosti.“ Jiří Skalický dodává: „Tak tohle mě přesvědčilo, že jsem funkci vzal a řekl jsem, dobře čtyři roky to vydržím a uvidíme, co se bude dít. A ze čtyř let pak bylo čtyři a dvacet let.“

 V reportážích můžete slyšet také vyprávění pamětnice Jany Smetanové, která se osobně setkala s panem Čestmírem Císařem, po kterém je pojmenována ZŠ v Hostomicích. Sportovně laděný příběh vyprávěl dětem pamětník Petr Maschall z Libochovic a o nejrychlejší cestě ze Slovenska v koloně sovětských tanků bude povídat pan starosta Hostomic Ivan Holata. Rok 1968 a okupace byl tématem i v příběhu paní Ladislavy Malíkové, ředitelky ZŠ ve Velemíně.

 „Nahrávání vyprávění pamětníků se nejdříve stále odkládalo, věřili jsme, že se epidemiologická situace zlepší,” zmiňuje Kateřina Latislav Němečková, regionální koordinátorka projektu, a dodává, „nakonec jsme se všichni pustili do práce, workshopy a veškerá komunikace probíhala online. Všechno jsme museli stihnout v daleko kratším čase, než je obvyklé.” Týmy se ale s nestandardními podmínkami skvěle popraly a na to, jak se jim to povedlo, se můžete podívat v online vysílání Příběhů našich sousedů v pátek 18. června v 16:00 na adrese: http://bit.ly/PNS-Lovosicko

Poslechnete si reportáže mladých dokumentaristů i bezprostřední dojmy žáků a učitelů z natáčení.

O PROJEKTU:

V roce 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 388 českých škol s více jak 2200 žáky a studenty, kteří pod vedením 442 učitelů zdokumentovali v 559 žákovských dokumentaristických týmech téměř 600 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

PR a média: Mgr.Věra Tůmová, vera.tumova@postbellum.cz, (+420) 723 316 120
Koordinátorka: Ing. Kateřina Latislav Němečková, katerina.nemeckova@postbellum.cz, (+420) 777 147 211

Mladí dokumentaristé dokázali zachytit osudy pamětníků 20. století i v době pandemie

Procházení příspěvků