Město Lovosice se rozhodlo překvapit občany a podpořit mladé umělce – zapojilo se do celostátního projektu Na slyšenou.

S nápadem vnést lidem do veřejného prostoru trochu hudby v tomto divném a doslova mrtvém období přišel orchestr Police Symphony Orchestra z Police nad Metují.  Ti, kterým není česká kultura lhostejná stále hledají nové formy a možnosti, jak ji bezpečně přinést k lidem. Tentokrát to byl netradiční hudební happening.

Na 60 hudebníků hrálo živě v sále kulturního zařízení Pellyho domy v Polici nad Metují a hudbu  přenášeli do rozhlasů obcí, které se do projektu zapojily. Bylo tak možné dodržet bezpečné rozestupy a všechna další opatření. Zároveň před akcí absolvovali hudebníci testy na nemoc Covid-19.

Na samotný výběr repertoáru mělo vliv několik faktorů. „Ten hlavní je samozřejmě to, co unese amplion takového místního rozhlasu. Pak taky nálada a poloha těch skladeb. Ale brali jsme ohled i na to, že jsme se ve zkušebně dlouho nepotkali a musí to být melodie, které i po několikaměsíční pauze bezpečně zahrajeme,“ sdělila zakladatelka souboru Petra Soukupová.

Police Symphony Orchestra

Hned v úvodu tak zazněla známá melodie z Krkonošských pohádek a posluchači tak mohli vzpomenout i na nedávno zesnulého skladatele Vadima Petrova (†88). Syn ruských emigrantů z rodu Repninů-Rěpninských je autorem také hudby k filmům Causa Králík, Řetěz a Hodiny klavíru. Tento famózní komponista složil na 1400 děl od symfonií až právě po hudbu k večerníčkům jako Pohádky o krtkovi, Vodníku Česílkovi. Po písni Hladiny (zpěv: Jan Sklenář) a krátké moderaci následovala skladba Warwick Avenue (zpěv: Karolína Soukupová)

 

Komponovaný 20 minutový živý vstup ukončila instrumentální verze oblíbené písně od E.T.C. Slunečný hrob. Dirigentem pořadu byl Joel Hána. Nejmenším účastníkem projektu byla podle všeho Suchá Lhota u Litomyšle s 83 obyvateli. Největším městem pak devadesátitisícové Ústí nad Labem.

To že zvuk nebude jako v koncertním sále bylo jasné, ale zvítězila myšlenka hudebního vzkazu za živou kulturu a upozornění na její důležitost a úlohu ve společnosti.

Kdo je PSO:

Police Symphony Orchestra je těleso 103 mladých hudebníků a obětavých pomocníků z celého Královéhradeckého kraje. Založila jej v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Na kontě mají 130 koncertů v ČR i zahraničí, včetně pouličního turné, vyprodané Lucerny, živého koncertu pro Radiožurnál či online koncertu pro více než 170 000 diváků, a také mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat více než 1,8 milionu Kč.

Obecní úřad

Ve více než 80 městech i malých obcích se rozezvučely místní rozhlasy

Procházení příspěvků