Únor 2004 Lovosický dnešek - Strana 8

Tělovýchova a sport

Lovosická výškařka Oldřiška Marešová

Oldřiška nad laťkou a zdá se z tohoto pohledu, že s velikou rezervou. Holka, jak mi ti držíme palce…

opět zlepšila svůj osobní rekord. Nová královna atletiky v Ústeckém kraji, kterou si z kategorie mužů a žen zvolili trenéři a funkcionáři krajského atletického svazu na konci loňského roku, sedmnáctiletá výškařka lovosického oddílu Lovochemie Lovosice Oldřiška Marešová, se na prvních závodech v letošním roce, na mezinárodním výškařském mítinku v německém Essingu, zaskvěla vynikajícím výkonem 1,86 m. Tímto výkonem překonala své dosavadní maximum o 4 centimetry (dosud v hale 1,80 m). Již dříve jsme čtenáře informovali o úspěchu, kterého Marešová dosáhla nejen na republikových závodech, ale i na Mistrovství světa sedmnáctiletých v kanadském Sherbrooke, kde skončila na 4. místě výkonem 1,81 m a na Evropském festivalu olympijských nadějí v Paříži, kde přidala ještě jeden centimetr a umístila se na bronzové příčce. Výkonem z mítinku v Essingu, který má hodnotu 1,86 m se Marešová přiblížila národnímu rekordu v kategorii juniorek, který ještě stále drží Šárka Kašpárková a to výkonem 1,90 m.

Tímto závodem byla pro Oldřišku zahájena halová sezóna avšak největší zálusk si s trenérem dělají na juniorské mistrovství světa, které se uskuteční v červenci v italském Grosseto. Kvalifikační limit, který bude zajišťovat účast na tomto šampionátu má hodnotu 1,84 m. Výkon z Essingu se bohužel nemůže považovat za splněný limit pro mistrovství, neboť je potřeba dosáhnout kvalifikačního limitu až po 1. květnu a to v závodech pořádaných na dráze.

Lovosické karate úspěšně

Pěsti držíme i oběma chlapcům, kteří lovosickou výšku postrkují do popředí: na dalším snímku je Lukáš horák a na třetím Jan Sommerschuh.

Na čtyři po sobě v řadě následující turnaje v posledním měsíci vyjeli úspěšně lovosičtí karatisté.

Nejprve to byl Vánoční pohár talentů 30.11. v Ústí nad Labem, který je soutěží pro začínající závodníky. Středisko Josefa Rajcherta si do Lovosic přivezlo celkem devět medailí ze soutěží obeslaných 156 závodníky.

Zlato vybojovali ve svých kategoriích žáků Martin Luong a Diep Luong. Stříbrné medaile Tereza Filipová, Lukáš Urban, Roman Luong Daniel Racek a Martin Kapr bronz. Turnaj prověřil nejen jejich tréninkovou přípravu, ale i jejich závodní naturel.

Druhý turnaj byl již náročnější soutěží. Na 320 závodníků z celé republiky a Slovenska měřilo své síly v Mladé Boleslavi na tradičním Vánočním turnaji. Zde startovali již zkušení závodníci. Největšího úspěchu dosáhl v kumite nad 60 kg Zdeněk Škola, který obsadil bronzovou příčku ve velmi silně obsazené kategorii. Předposledním turnajem roku byl Českolipský Funakoshi Cup. Ve skupině startujících 40ti závodníků Shotokan klubu startovali i úspěšní lovosičtí závodníci Petr Mudroch a Petr Urban. V kategorii mužů ukázali všem, jak vypadají vítězné modelové situace. V kombinačních prvcích obrany proti útoku byli bezkonkurenčně nejlepší a po právu zvítězili.

Posledním a nejdůležitějším turnajem, kterého se zúčastnili lovosičtí karatisté, byl republikový šampionát žactva, 13.12. v Brně. Přestože si nevezli domů palmy vítězství, bylo jejich vystoupení na nejvyšší republikové soutěži, z pohledu trenéra a jejich dlouhodobého vývoje, vítězstvím. Diepu Luongovi a Františkovi Dostálovi unikl další postup do finále prohrou v poslední eliminaci - oba obsadili čtvrté pozice.

„Velmi mne potěšil kata tým ve složení Robouský, Roman Luong a Martin Luong, který postoupil až do semifinále. Při své premiéře na republice skončil sice rovněž čtvrtý, ale je to pozitivní odraz jejich přípravy“, řekl trenér Rajchert a dodal: “Chtěl bych závěrem poděkovat všem našim sportovcům za kvalitní tréninkovou přípravu a dále Litoměřickému deníku za mediální prezentaci našich výsledků, přejeme všem sportovcům a jejich příznivcům mnoho úspěchů v roce 2004“.