Lovosický dnešek 12/2002 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka

Jak jsme volili

Volby v Lovosicích vlastně nepřinesly žádné drama. Někdo sice doufal, že se poměr sil změní : pravda, změnil se, ale - jak již bylo řečeno nikoli dramaticky.

K volbám se dostavilo 3 014 voličů ze 7 605 zapsaných, tj. 39,63 %. Vypadá to slabě a svědčí o nezájmu velkého množství lovosických občanů o volby jako takové, je s podivem, že tito nezajímající se nepochopili rozdíl mezi možností ovlivňovat politiku republiky a na rozdíl od ní politiku města. Jak už to tak bývá, ti, kteří nevolili, budou nejvíce hrdlit proti výsledku voleb. Ve skutečnosti jsme s účastí nad celostátním průměrem a už i to je trochu dobré. Část voličů nevyužila práva a možnosti dát svých dvacet pět hlasů; odevzdaných hlasů bylo o 11,29 % méně, než odpovídalo počtu zapsaných voličů.

Ve vlastních volbách zvítězila ODS hlavně proto, že má hodně příznivců mezi těmi, kteří pochopili právě to, že regionální politiku lze spíše ovlivnit, než celostátní. Z možných 75 350 hlasů bylo skutečně odevzdáno 66 845 hlasů a z těch obdrželi kandidáti ODS 18 023 hlasů, tedy 26,96 %. Druzí byli komunisté s 20,26 %, hlavně zásluhou vnitrostranické discipliny. Třetí místo patří sociálním demokratům, jejichž zisk je 16,53 % odevzdaných hlasů. Více se očekávalo od společenství US - DeU, které i na městské úrovni doplatilo na podivné přískoky celostátního vedení koalice v posledním období.

Z dosud popsaných výsledků se odvozuje i počet zastupitelů, reprezentujících jednotlivé politické subjekty v Zastupitelstvu města. ODS bude mít v tomto orgánu osm svých kandidátů, komunisté šest, sociální demokraté čtyři, Nezávislí, Sdružení nezávislých a hnutí Naděje pro Lovosice po dvou zastupitelích, US - Deu jednoho. Zcela vyšli naprázdno v těchto volbách Republikáni, kteří zastoupeni v městském orgánu nebudou.

Ještě pro ty, které to zajímá, uveřejňujeme tabulku výsledků podle jednotlivých volebních okrsků.

Redakce

Okrsek č.Volební účastZvítězilaProcento hlasů
 1. MŠ Resslova36,64ODS31,38
 2. ZUŠ K. Maličkého39,33ODS28,58
 3. SPŠ Krátká41,69ODS28,23
 4. DPS 28. října47,55ODS30,72
 5. 4. ZŠ46,73ODS21,39
 6. 1.ZŠ39,19ODS25,66
 7. Gymnázium39,00ODS24,97
 8. Zvl. škola Mírová32,06KSČM27,31
 9. Ubytovna Nádražní30,58KSČM22,84
10. KS Lovoš51,37ODS35,45

Zvoleným zastupitelům přejeme v jejich funkčním období úspěch v řízení života a chodu města, podporu všech lovosických obyvatel, podniků a institucí.


Jak se v Lovosicích volilo dříve

Od 17. listopadu 1989 se v Československu, od r. 1993 v novém státě – České republice, volilo mnohokrát. V tomto krátkém přehledu bych se chtěla soustředit na volby do zastupitelstev v obcích, tzv. zvané volby komunální. Zastupitele jsme volili až do současnosti celkem čtyřikrát: 24. listopadu 1990, 18. a 19. listopadu 1994, 13. a 14. listopadu 1998 a 1. a 2. listopadu v letošním roce.

V roce 1990 byl oficiální název volebního aktu „Volba obecního zastupitelstva v Lovosicích“. Volilo se 30 členů zastupitelstva a voliči si mohli vybrat z 79 kandidátů různých stran a uskupení (ČSSD – 5, Demokratický blok – 11, Komunistická strana Československa – 30, Nezávislý kandidát – 1, Občanské fórum – 30 a Romská a občanská iniciativa – 2). Lidé si ještě neodvykli k volbám chodit, kromě toho byla většina občanů nadšena změnami, a tak byla volební účast cca 80 %, přesné číslo se mi nepodařilo zjistit. Na plné čáře vyhrálo Občanské fórum, obsadilo prvních 17 míst, na 18. místě skončil nezávislý kandidát Ing. Miroslav Hart. Do zastupitelstva se ještě dostali zástupci Demokratického bloku (ČSL 2 x, SZ 1 x), ČSSD 2 x a Komunistická strana Čech a Moravy 7 x. Mezi vytištěním hlasovacích lístků (uvedena ještě KSČ) a zveřejněním výsledků voleb 26.11.1990 (uvedena již KSČM) došlo zřejmě k přejmenování české části KSČ na KSČM. „Skokanem“ těchto voleb byl Jan Kulhánek, který se z 24. místa dostal na 4. místo, druhý nejúspěšnější byl Ing. Jan Řezníček (původně 17., podle výsledků voleb 3. místo). Ve volbách zvítězil MUDr. Jiří Řezníček – 3261 hlasů (o 689 hlasů před druhým Ing. Petrem Obrubou). Převahu podle zaměstnání měli pracovníci technických profesí, bylo jich 13. Výsledky voleb doznaly téměř okamžitě změny – místa v zastupitelstvu za paní Emilii Královou, která byla jmenována tajemnicí MěÚ, a ing. Milana Němečka, který se stal vedoucím odboru obchodu a služeb MěÚ, obsadili náhradníci z OF. Funkce ve státní správě byly neslučitelné se samosprávou. Počet žen v zastupitelstvu se tak snížil na 4 a věkový průměr činil 44,23 roku. Starostou Lovosic byl zvolen Ing. Petr Obruba, po jeho odstoupení v lednu 1993 se stal starostou Mgr. Roman Novák.

V dalších volbách v r. 1994 byla v Lovosicích nabídka pro voliče pestřejší. Volilo se již jen 25 zastupitelů, ale kandidátů bylo 125 – všechny strany a koalice sestavily plné kandidátky. Byla to Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), Koalice politických stran – Sdružení pro republiku–Republikánská strana Československa, Sdružení důchodců České republiky (Koalice SPR-RSČ, SDČR), Občanská demokratická strana (ODS) a Strana podnikatelů, živnostníků a rolníků České republiky (SPŽR). Ve volbách získala ODS 8 mandátů, KSČM 6 mandátů, ČSSD 5 mandátů, SPŽR 4 mandáty a Koalice SPR-RSČ, SDČR 2 mandáty. Opět došlo ihned ke změně, za zvoleného Václava Kubíčka, který byl jmenován tajemníkem MěÚ, nastoupila náhradnice z ODS. Profesně měli převahu pedagogové (10), žen bylo v novém zastupitelstvu 8, věkový průměr činil 44,92 roku. „Skokanem“ voleb byl Ondřej Pšenička z kandidátky ČSSD (z 16. místa na 2. místo). Volby vyhrál Ing. Jan Řezníček z ODS počtem 1536 hlasů (o 57 hlasů před Ing. Jiřím Novákem z ODS). Starostou se stal Mgr. Roman Novák. Zapsáno bylo 7401 voličů, odvolilo 3921, tj. 52,9 %.

Třetí volby se konaly v listopadu 1998. O přízeň voličů se ucházelo 5 stran (ČSSD, DEU, KSČM, ODS a US), 2 Sdružení nezávislých kandidátů („Lovosice 2000“, „Podnikatelé pro město Lovosice“) a Koalice politických stran SPR-RSČ a SDČR, celkem 186 kandidátů. Volby vyhrála ODS – 6 mandátů, na 2. místě skončila KSČM – 5 mandátů, ČSSD – 4 mandáty, SNK „Podnikatelé pro město Lovosice“ a SNK „Lovosice 2000“ po 3 mandátech, US – 2 mandáty, DEU – 1 mandát a Koalice SPR-RSČ a SDČR – 1 mandát. Volby vyhrál Jan Kulhánek z ODS počtem hlasů 932, o 25 hlasů před Ing. Jiřím Novákem, také z ODS. Do zastupitelstva se dostaly 4 ženy, mírně převažovali zastupitelé technických profesí (8) proti podnikatelům (6). „Skokanem“ voleb se stal Ing. Zdeněk Vybíral (z 13. místa na 2. místo). Věkový průměr vzrostl na 46,8 roků. K volbám přišlo 39,2 % oprávněných voličů. Starostou města byl zvolen Jan Kulhánek.

Přesné výsledky posledních voleb jsou uvedeny ve zvláštní tabulce, zde tedy jen ve zkratce zvítězila ODS s 8 mandáty před druhou KSČM se 6 mandáty. Nejvíce hlasů dostal současný starosta Lovosic Jan Kulhánek z ODS (1225), o 284 hlasy více než druhý MUDr. Petr Pollak (také ODS). V zastupitelstvu jsou již pouze 3 ženy, podle profesí opět převažují technici před podnikateli. Věkový průměr vzrostl na 49,84 roku. „Skokanem“ voleb je Ing Martin Burian z ODS (z 16. na 6. místo). Do 4. zastupitelstva přichází proti minulému období 7 nových tváří, Ing. Jan Řezníček (Naděje) však již v samosprávě působil, byl členem zastupitelstva od r. 1990 do r. 1998 (OF. ODS), v 3. období nekandidoval. Poprvé budou v lovosickém zastupitelstvu pracovat (uvedeni podle abecedy): Pavel Bojko (NEZÁVISLÍ), MUDr. Petr Hingar (Naděje), Jiří Jentsch (ODS), Ing. Miloš Musiol (ČSSD), MUDr. Petr Pollak (ODS), Miroslav Závada (ODS). Nové zastupitelstvo volilo 39,6 % oprávněných voličů (zapsáno 7605, obálek s volebními lístky vhozeno do urny 3008).

Od r. 1990 působili ve všech zastupitelstvech města Lovosice a byli zvoleni také do zastupitelstva nového (uvedeni podle abecedy): Jaroslav Davídek (OF v 1. zastupitelstvu od 14.2.1994, ČSSD), Jiří Hauf (OF, ODS), Zdeněk Kupera (KSČM, v 3. zastupitelstvu nastoupil po odstoupení p. Limberka v červnu 2001), Jiřina Pouvová (KSČM v 1. zastupitelstvu od března 1992), Milan Šramota (KSČM), Josef Trefný (KSČM), Jaroslava Výravová (OF, ODS, SNK „Lovosice 2000“, Sdružení nezávislých). Jestli jsem na někoho zapomněla, prosím, aby se ozval, uvedeme ho dodatečně. Může jít o někoho, kdo se dostal do některého zastupitelstva jako náhradník.

Přejme členům nového zastupitelstva dostatek sil k prosazování dobrých nápadů ve prospěch občanů našeho města po celou dobu trvání jejich mandátu.

Hz


Zastupitelé

V jednom z předchozích článků uvádíme výsledky voleb podle politických stran. Někteří lovosičtí občané možná nebudou vědět, který kandidát volební strany byl počtem hlasů katapultován do Městského zastupitelstva.

Za vítěznou Občanskou demokratickou stranu to jsou : Jan Kulhánek, dosavadní starosta, MUDr. Petr Pollak, ing. Zdeněk Vybíral, pan Jiří Hauf, pan Miroslav Závada, ing. Martin Burian, paní Mária Černohorská a pan Jiří Jentsch.

Za druhou Komunistickou stranu Čech a Moravy to jsou : pan František Hrdlička, pan Milan Šramota, pan Zdeněk Kupera, pan Josef Trefný, paní Jiřina Pouvová a pan Jaroslav Porcal.

Třetí strana ve volbách, ČSSD, má v zastupitelstvu : pana Jaroslava Davídka, pana Arpáda Gebura, pana Jana Jandu a ing. Miloše Musiola.

Následují : Sdružení nezávislých kandidátů a jeho zástupci v městském orgánu paní Jaroslava Výravová a pan Luděk Šantora, Strana Naděje pro Lovosice a zastupitelé z této strany MUDr. Petr Hingar a ing. Jan Řezníček, Strana Nezávislých - to jsou pánové Vladimír John a Pavel Bojko.

Jednoho zastupitele má Unie svobody a Demokratická unie a to PharmDr. Františka Stáně.

Při volbě starosty nebylo o zvolení pana Kulhánka pochyb, nebyl prostě další kandidát. Za to o místa místostarostů a dalších čtyř radních byl sveden boj, o jehož výsledku se předem nedalo nic jistého předpokládat. Ale to už je další kapitola a tu napsal pan inženýr Hrdina.

Čampulka

1. ustavující zasedání Zastupitelstva města

„Tak máme staronovou vládu“ bylo možné slyšet v ulicích města. „No a co ? V Praze mají staronovou synagogu a jak jsou na ni pyšní.“ Ale vážně - o čem by svědčila výměna většiny členů zastupitelstva? O zřejmě velice špatné práci v minulém období a o nutnosti rychlé změny k lepšímu. Naopak nezměněné zastupitelstvo by neznamenalo jeho bezchybnou činnost, ale spíše totální nezájem občanů o život města.. Takže situace, kdy byli zvažováni jednotliví kandidáti a pomocí preferenčních hlasů někteří z nich "vysunováni" na přednější místa kandidátek ukazuje na zodpovědný postoj těch lovosických, kteří nakonec k volebním urnám přišli a tzv „staronové“ zastupitelstvo vytvořili. A tak je to dobře.

Dne 14. listopadu se pak sešlo všech 25 lovosických „konšelů“ ke své první schůzi. Tu vedl v první části bývalý i současný zastupitel Ing. Zdeněk Vybíral, tímto úkolem pověřený. Tomu do rukou složilo ostatních 24 zastupitelů ústavou České republiky předepsaný slib. Následovalo rozhodování o způsobu další volby (tajná - veřejná) a poměrem hlasů 16/6/3 bylo rozhodnuto o volbě veřejné. Co se týká poměru hlasů znamenají uvedená čísla pro/proti/zdrželi se.

Prvním aktem pak byla volba starosty města. S ohledem k práci v minulém období a z toho odvozeným počtem získaných hlasů nebylo pochyb o tom, kdo se opět starostenského úřadu ujme. Dosavadní starosta pan Jan Kulhánek byl také jediným kandidátem a poměrem hlasů 22/3/0 byl hladce zvolen. Odkud se rekrutovaly 3 odmítnutí netřeba komentovat. Tímto okamžikem máme ale staronového starostu, který přebírá řízení schůze a zahajuje volbu místostarostů.

V této fázi je třeba rozhodnout o počtu místostarostů a počtu členů městské rady. Vzhledem k situaci, kdy od příštího roku se na město „sesype“ agenda spojená se statutem města 3. stupně, bylo navrženo zvýšit počet těchto úředníků z dosavadního jednoho na dva. Tento návrh byl schválen opět poměrem 22/3/0. Rozhodnutí o počtu členů rady pak bylo jednodušší, kdy zákon nám umožňuje nejvýše 7 osob. Tento počet byl poměrem 25/0/0 odsouhlasen. Volba dvou místostarostů nezapřela pravděpodobná a komplikovaná jednání mezi stranami a koalicemi, takže bez větších potíží se prvním místostarostou stává pan Miroslav Závada (15/6/4) a druhým Ing. Jan Řezníček (19/2/4). Tím zbyli k dovolení další 4 členové rady.

Tam už byla situace složitější a na příkladu volby čtvrtého radního ukážeme způsob, jakým tato akce probíhá. Nejprve se sestaví seznam nominovaných kandidátů. Návrhy může - v části volby zvané »rozprava«- podat kterýkoliv ze zastupitelů. Pokud návrhy skončí, proběhne volba; začíná se posledním z navržených a končí se u prvního zvoleného. U zmíněného 4. radního to vypadalo takto: (Jména už jsou seřazena v opačném pořadí)

Takovýmto postupem byli pak - jako pátý až sedmý radní - postupně zvoleni pánové: Milan Šramota (18/0/7), Vladimír John (20/0/5) a MUDr. Petr Pollak (15/3/7).

Výsledná sestava rady města je tedy:

starosta Jan Kulhánek
1. místostarosta Miroslav Závada
2. místostarosta Ing. Jan Řezníček
člen rady PharmDr. František Stáně
člen rady Milan Šramota
člen rady Vladimír John
člen rady MUDr. Petr Pollak

Přejeme všem zvoleným pevné duševní i tělesné zdraví a dostatečný optimismus k řešení úkolů a překonání potíží, které naše město a tím i je v následujícím komplikovaném období čekají.

JiH

Lovosický dnešek 12/2002 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka