Lovosický dnešek 12/2002 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka

Zprávy z DZCL

DZCL a srpnové záplavy.


Silnice z Prosmyk do Litoměřic bezprostředně sousedí s pozemky 1. zóny PLCL. V době pořízení tohoto snímku (14.8.2002) srpnová povodeň zdaleka ještě nedosáhla svého vrcholu. Do kulminace Labe chyběly zhruba 2 m. Tehdy nikdo nevěděl co nás čeká.

Na svém posledním mimořádném zasedání dne 16.10.2002 zastupitelé města v programu jednání také vyslechli zprávu o činnosti DZCL za uplynulé období. Ve zprávě předseda představenstva společnosti DZL Ing. Zdeněk Vybíral uvedl i stanovisko vedení společnosti k nedávným záplavám, které postihly i pozemky 1. a 2. zóny PLC. Podle našeho soudu jde o informaci významnou a proto tuto část zprávy čtenářům otiskujeme.

K hodnocení situace po srpnové povodni Ing. Zdeněk Vybíral uvedl: „Povodí Labe má spočítány nebo vytvořeny počítačové programy na hodnocení situace při povodních. V průběhu příštího roku se budou provádět propočty, jak vypadala konkrétně situace při různých výškách terénu při záplavách v srpnu. Srpen letošního roku nás všechny poučil tak, že nikdo ze žijící generace takovou povodeň nezažil. Pokud se týká zátopového území v 1. a 2. zóně, máme dnes naprosto konkrétní představu, co se v těchto lokalitách dá očekávat. My, jako DZCL, jsme v průběhu povodně pořizovali fotografický materiál. Dnes víme přesně, co se na těch našich pozemcích stalo. Při našich jednáních jsme řešili základní strategii, co vlastně bude dál. Rozebírali jsme velice dlouho takovou alternativu, že se všechno skončí, že se všechny akce zastaví. To byla první reakce. Druhá reakce se už dostávala do větší reality. Povodeň nezasáhla pouze Lovosice a Českou republiku, ale v průběhu života je ve světě celá řada živelných pohrom. Všude investiční činnost pokračuje. Ať už si vezmeme Japonsko, zemětřesení, tajfuny, ať si vezmeme Floridu, Mississippi, kde jsou povodně velice časté. Nikdy to neznamená to, že se řekne ne, je konec, nedělá se. Dnes už vidíme i na našem městě, že i ty objekty, které byly poškozeny, se začínají opravovat. Když jme si to všechno takto rozříkali, tak jsme dospěli k závěru, a teď mluvím za celé představenstvo společnosti DZCL, že je důležité si z povodně vzít ponaučení a promítnout vše do dalšího rozvoje. Prodlužuje se časový faktor, narůstají eventuelní investice. Vše se musí promítnout do konkrétního řešení. Vezmeme si jen takové malé srovnání: na domech v Terezínské ulici se osekávají omítky, ale prodejna Plus do týdne po povodni opět zahájila prodej a na její stavbě není prakticky nic vidět. Chci tím říci, že dnes již existují takové technologie, které dokáží i s povodní soupeřit.“

Úkoly, které vedení společnosti DZCL čekají v nejbližší době, předseda představenstva Ing. Vybíral shrnul takto: „Je samozřejmé, že budeme muset přehodnotit celou naší strategii rozvoje průmyslové zóny ve vazbě na povodeň. Budeme muset přehodnotit i finanční strategii. Určitě musíme rozpracovat v té strategii urychlení přípravy 3. zóny. Třetí zóna nebyla povodní zasažena. My máme schválený Územní plán na tuto zónu. Musíme dopracovat studii napojení infrastruktury. Potom začneme tuto zónu nabízet investorům. Další, velice zajímavé, se nabízí řešení rozšíření 4. zóny o další pozemky, které jsou bezpečné z hlediska povodně. Jsou to pozemky kolem cukrovaru. Tím bychom také získali čas na úpravy infrastruktury v 1. a 2. zóně a získání dalších finančních prostředků. To jsou všechno úkoly příštího roku. Budou to úkoly velice náročné, ale jsou reálné předpoklady, že se je podaří úspěšně vyřešit“.

Hv


zeptali jsme se za vas

„Kdy bude otevřena sauna ?“

ptají se dychtiví zájemci o zdravý způsob života paní Černohorské. Termín znovuotevření oblíbeného lovosického zařízení je ale zatím ve hvězdách. Sauna manželů Černohorských byla po modernizaci otevřena v květnu 1999 a kromě vlastního saunovacího prostoru a odpočívárny k ní patří též venkovní bazének pro ochlazení rozpálených těl. Čtvrtek byl vyhrazen pro ženy, pátek byl určen mužům. V pátek se vždy saunovalo kolem třiceti osob, většinou stálých zákazníků z Lovosic a Litoměřic, docházely i děti z oddílu basketbalu.

Bar s občerstvením byl denně hojně navštěvován lovosickou mládeží, které vyhovoval nekuřácký charakter, pěkný interiér i nevtíravá reprodukovaná hudba. Budova sauny zkrátka na Osmičku patřila a byla stále v činnosti. Teď je najednou mimo provoz a lovosickým občanům chybí.

V době záplav se sauna ocitla v jezeře o hloubce skoro čtyř metrů a v době kulminace z ní byl vidět jen malý kousek střechy. Zničeno bylo vše včetně plynové kotelny a vkusného interiéru baru. Nyní se sauna vysouší stejně, jako jiné objekty postižené záplavami a čeká na vyjádření statika, který vynese výsledný ortel. Stavení bylo povodní silně poškozeno, propadly se stropy. Rekonstrukce bude stát značné finanční prostředky a bude uskutečnitelná až v příštím roce, teprve potom, kdy se zjistí, v jakém stavu budova přečkala zimu. Nedočkaví saunéři musí bohužel rok počkat.

Hz

Lovosický dnešek 12/2002 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka