Lovosický dnešek 7/2002 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka

Ekologie neni jen fraze

ANIVEG CZ, s.r.o. a životní prostředí města Lovosice

Při sledování problematiky životního prostředí města jsme navštívili další podnik, který je umístěn přímo ve středu Lovosic. Spolu s továrnou Deli, kterou navštívíme příště, tvoří firma Aniveg průmyslové centrum města. Proto nás také zajímalo, jak bezprostředně firma životní prostředí ovlivňuje. Na otázky odpovídá vedoucí výroby pan Antonín Samec a samostatný výzkumný pracovník pan Bedřich Exner.

Vaše firma je občanům Lovosic známá jako „olejna“. Můžete krátce představit firmu Aniveg CZ, s.r.o.? Co se v současné době ve vaší společnosti vyrábí?

Firma Aniveg CZ s.r.o. byla založena roku 1994. Zásadní zlom nastal v roce 1998, kdy došlo ke koupi objektu Severočeských tukových závodů Ústí nad Labem v Lovosicích. Řeka Labe pro přepravu lodí, vlastní železniční vlečka s kapacitou až 45 ti cisteren a s napojením na hlavní železniční trasy, nedaleké umístění „ROLA“ pro přepravu nákladních aut drahou, to vše zajišťuje velice dobrou návaznost na dopravu jak hotových výrobků, tak surovin.

Stávající výrobu je možno rozdělit do čtyř hlavních skupin: průmyslové výrobky, ekologická maziva, krmiva a produkty pro výrobu energií.

Mezi průmyslové výrobky patří živočišné a rostlinné oleje, mastné kyseliny, foukané, polymerované, či rafinované oleje - například řepkový, sojový, ricinový a lněný. Tyto výrobky mají další použití v průmyslu nátěrových hmot, strojírenském, nebo farmaceutickém. Nejdůležitějšími výrobky výrobního programu ekologických maziv jsou „Primoly“, což je nová generace maziv na bázi přírodních rostlinných olejů. Výrobky jsou určeny například pro mazání řetězů motorových pil, výhybek v železniční dopravě, mazání pneumatických strojů atd. Z výše uvedeného vyplývá, že tyto výrobky mají široké využiti v zemědělství, lesním hospodářství, dřevozpracujícím průmyslu a všude tam, kde může dojít k úniku oleje do půdy nebo vody. U krmiv se jedná především o krmné oleje a tuky, které jsou vytvářeny rafinací a destilací mastných kyselin ze sojového, slunečnicového, či kokosového oleje. Krmné oleje mají vysokou energetickou hodnotu a používají se pro výrobu vysocehodnotných krmiv pro všechny druhy krmné drůbeže, skotu a prasat. Energetické výrobky zastupuje revoluční pohonná látka „Aniveg nat energy“, jenž je založena na bázi 100% obnovitelných zdrojů (tzn. rostlinného a živočišného původu). Lze ji použít u všech sériově vyráběných dieselových a turbodieselových automobilů, které jsou na danou pohonnou látku modifikovány. Dalším originálním výrobkem je „Aniveg nat power“ - opět zcela 100% rostlinného a živočišného původu, jenž se používá jako „topný olej“. V oblasti vývoje a testování výrobků spolupracuje firma Aniveg CZ s.r.o. s předními tuzemskými a zahraničními firmami v jednotlivých oborech.
Na fotografii z archivu firmy je kalolis na rafinerii rostlinných olejů pro filtraci a bělení rafinační linky.

Jako zpracovatel olejových produktů, máte v otázkách vlivu na životní prostředí pravděpodobně specifické problémy, které se týkají zejména odpadních vod. Jak sledujete a řešíte možné znečištění odpadních vod vašimi produkty?

Došlo ke snížení množství a zlepšení čistoty odpadních vod a ke snížení spotřeby energií. Podnik má vlastní čistírnu odpadních vod, vybavenou elektroflotační vanou, kde se oddělují olejové složky od vody. Odpadní vody jsou odváděny na biologickou čistírnu města Litoměřice. K vypouštění jsou stanoveny limity znečištění. Dodržování těchto limitů je kontrolováno ČIŽP Ústí nad Labem.

Jak je to s exhalacemi vaší továrny do ovzduší? Jsou nějaké?

V roce 1999 byla uvedena do provozu plynová kotelna. Tato investice dosáhla výše 12 mil. Kč a byla financována vlastními finančními prostředky. Tím podstatně snížil objem emisí. Charakter výroby je takový, že v podstatě nedochází k emisím škodlivých látek do ovzduší během technologického procesu.

Co se ve vaší firmě v poslední době udělalo pro zlepšení životního prostředí?

Mimo již uvedené plynové kotelny životní prostředí ovlivňujeme i jinak. Výrobní sortiment byl rozšířen o několik nových ekologických výrobků, na které je přednostně podnik zaměřen. Dalším přínosem je i to, že je 90% produkce expedováno ve vratných obalech (sudy , kontejnery, autocisterny).

Jaké jsou naopak problémy a co se nepodařilo?

Při zpracování rostlinných olejů dochází někdy ke vzniku látek sice neškodných, ale s nízkým čichovým prahem. Tyto látky mohou být zdrojem mírného olejového zápachu. Problematika zmíněného zápachu je intenzivně řešena, aby i v této oblasti došlo k radikálnějšímu zlepšení. Chceme toho dosáhnout nákupem kvalitnějších surovin ze zemí EU, zlepšováním technologie, zvyšováním pracovní kázně a vývojem nových výrobních postupů.

Připravil (hv)


Stavba v DZCL
Stavby nových výrobních podniků na západním okraji Lovosic rostou před očima.

Zprávy z DZCL

Výběrové řízení na dodavatele stavby inženýrských sítí

O dalších jednáních nás informovala asistentka manažera společnosti DZCL slečna Petra Lašková.

V předchozích článcích jsme Vás informovali o slavnostním zahájení prací na výstavbě závodů dvou japonských investorů, společnosti TRIS Czech s. r. o. a TRCZ s. r. o.. Další slavnostní akci můžeme plánovat až po podpisu kupní smlouvy s dalším japonským investorem a po vydání potřebných rozhodnutí příslušných orgánů. V současné době probíhají s tímto investorem intenzivní jednání ve věci upřesnění všech náležitostí kupní smlouvy na pozemek v prostoru IV. etapy PLCL. Tudíž bližší informace přineseme v některém z příštích vydání.

Dnes můžeme čtenáře informovat o výběrovém řízení na dodavatele stavby inženýrských sítí pro I. a II. etapu Průmyslového a logistického centra Lovosice v rámci programu Phare 2000 rezerva, které proběhlo ve dnech 14. a 15. května 2002. Výběrové řízení proběhlo za účasti hodnotící komise, která byla schválena Zastupitelstvem města a následně delegací Evropské Komise v Praze, dále za účasti zástupců Implementační agentury Ministerstva pro místní rozvoj - Centrum regionálního rozvoje a zástupce Delegace Evropské Komise v Praze pana Frinty. Projekt je spolufinancován z prostředků programu Phare Evropské Unie a veškerá procedura se řídí podmínkami EU/Phare. Z tohoto jednání byla zpracována zpráva a včetně příloh byla odeslána ke schválení Delegaci Evropské Komise. Po schválení této zprávy bude možno podepsat smlouvu o dílo s vítězem výběrové řízení.

(hv)

Lovosický dnešek 7/2002 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka