Lovosický dnešek 7/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka
zeptali jsme se za vas

Jak vypadá rozpočet města na rok 2002 ?

Když jsme v minulém čísle komentovali jednomyslné schválení rozpočtu města na letošní rok, slíbili jsme, že Vás se zajímavými skutečnostmi z tohoto důležitého dokumentu blíže seznámíme. Vypravili jsme se proto za vedoucí ekonomického odboru, paní Věrou Hucovou a požádali ji, aby nás provedla tvorbou a podstatou tohoto rozpočtu. První otázka byla: Kdy a jak se rozpočet připravuje a vytváří.

Přípravné práce začínají vždy v listopadu, kdy se sestavuje tzv. „rozpočtové provizorium“, podle kterého město hospodaří v podstatě v prvním čtvrtletí následujícího roku. Na běžný měsíc se počítá s 1/12 příjmů a výdajů z běžného roku a k tomu se přidávají částky na předpokládané investice. Vlastní rozpočet se pak vytváří v průběhu ledna a února, kdy se shromažďují požadavky jednotlivých odborů MěÚ a příspěvkových organizací města. Celý tento postup je dán skutečností, že hlavně příjmy z daní a dotací lze odhadnout až na samém konci roku a v závislosti na nich lze pokrývat, nebo zamítat jednotlivé požadavky na vydání. Hrubý návrh je pak projednán ve finančním výboru a po doporučení je na 15 dní zveřejněn.

Kde se s tímto návrhem občané setkají a je skutečně tento návrh předmětem připomínek?

Koncept je zveřejněn vyvěšením na úřední desce u MěÚ, ale tento materiál je velice rozsáhlý a většinu připomínek vznášejí proto sami zastupitelé, kteří kopii tohoto materiálu dostanou a mohou se s ním v klidu podrobně seznámit. V měsíci březnu je pak rozpočet po zapracování rozhodujících připomínek schválen na pravidelném zasedání zastupitelstva města.

S jak velikou částkou letošní rozpočet počítá ?

V zaokrouhleném vyjádření předpokládáme v letošním roce příjmy v úrovni 231 mil. Kč a výdaje 246 mil. Kč. Vzniklý rozdíl bude vyrovnán z přebytku minulých let. Z toho vidíte, že hospodaření města je úspěšné a přebytkové. Proti skutečnosti z minulého roku, kdy příjmy byly 182 a výdaje 178 mil. Kč nám tak výdajová část roste více než o třetinu. To není jen inflační nárůst, ale svědčí to o dynamickém rozvoji města v této době.

Když jsme se rozhodli tolik „utrácet“, kde tedy ty peníze vezmeme a odkud k nám vlastně přicházejí ?

Zdrojů našich příjmů je několik. Největší podíl, zhruba 43 %, jsou cílené státní dotace, hlavně na školství a sociální dávky. Pro letošní rok počítáme i s dotacemi investičními ve výši 24,8 mil. Kč (oprava zimního stadionu, dostavba radnice). Dalším zdrojem (28 %) příjmů je podíl na daních (příjem právnických a fyzických osob, DPH, daň z nemovitosti a j.). Zde se změnil způsob rozdělování, kde v současnosti se tato částka určuje v závislosti na počtu obyvatel a pro naše město to představuje navýšení zhruba o 10 mil. Kč. Třetím podílem ve výši 22 % jsou příjmy kapitálové (prodej bytů, domů a pozemků). Zbylých 7 % jsou pak příjmy nedaňové (nájemné NP, služby a ostatní příjmy). Jak je vidět, peníze k nám přicházejí těmito různými cestami, ale tato skladba se již v příštím roce částečně změní po zrušení Okresních úřadů a rozdělení funkcí na Krajské a Obecní úřady 3. stupně.

Ptát se, kam získané prostředky vložíme bude zřejmě složitější, protože výdajových položek v rozpočtu najdeme kolem 400. Ale pro začátek - kolik nás třeba budou stát letos školy?

Vezmeme-li to od nejmenších „žáčků“, tak pro mateřské školy počítáme s částkou 10 019 000 Kč. Z toho MŠ Sady pionýrů a Resslova po cca 3,7 mil. Kč, MŠ Terezínská 2,6 mil. Kč. Částky závisí na počtu dětí, u MŠ Resslova je zahrnuto 1,15 mil. Kč na investice (rekonstrukce rozvodů vody a kanalizace, výměna oken a j.). Základní školy by měly získat 30 865 000 Kč. Z toho nejvíce 1. ZŠ skoro 15 mil. Kč, kde se počítá s investiční činností v rozsahu 3,6 mil. Kč. Jedná se v prvé řadě o vymalování, které je kalkulováno na 1 mil. Kč a dále pak o nátěry oken, zděné příčky a nutné další opravy. U ostatních škol se letos s opravami většího rozsahu nepočítá a přidělené prostředky jsou určeny na vlastní provoz opět v závislosti na počtu žáků. Střední školy jsou financovány z prostředků Ústeckého kraje a tak za zmínku stojí naše ZUŠ, která pro svých 431 žáků získá dotaci a příspěvek 4 480 000 Kč a Centrální školní jídelna, pro kterou je počítáno s částkou 4 900 000 Kč.

Naše čtenáře bude jistě zajímat, jak budou zajištěny potřeby institucí, které nám pomáhají ve využití volného času.

To je samozřejmě v první řadě náš mohutný sportovní areál, ekonomicky těžko zvládnutelné dědictví po bývalé „Secheze“. Ten letos „spolyká“ cca 27,5 mil. Kč, z toho je ale hlavní položkou dotace na rekonstrukci areálu ve výši 19,8 mil. Kč. Kulturní středisko „Lovoš“ může počítat s částkou 2,3 mil. Kč, kde jsou ale zahrnuty nutné opravy v budově kina. DDM ELKO získá 1,235 mil. Kč, z toho však 200 000 Kč odčerpá nutné přestěhování U-rampy

Která z výdajových položek je vlastně v rozpočtu nejvyšší ?

V letošním roce je to jednoznačně místní správa s rozpočtovanou položkou výdajů 40,26 mil. Kč. V tom je ale zahrnuta investice 20 mil. Kč na dostavbu radnice se započtenou státní dotací. Další v pořadí je Průmyslová zóna Lovosice za 32,65 mil. Kč, kde se předpokládá nákup pozemků pro II. a IV. etapu a výstavba inženýrských sítí. Pak následují zmíněné výdaje na základní školství 30, 865 mil. Kč a v podobném rozsahu dávky sociální pomoci za 28,95 mil. Kč.

Jak se tak probíráme rozpočtem, dalo by se diskutovat o spoustě zde uvedených položek, ať už se jedná o čistotu města nebo o plánované opravy vozovek a chodníků včetně budování dalších potřebných parkovišť. To si ale zaslouží podrobnější informace, věnované konkrétním problémům. Na závěr bych se ale chtěl zeptat na zadlužení města - třeba jak jsme na tom se splácením finančních závazků za plynofikaci ?

V posledních létech se podařilo v podstatě město oddlužit, protože bezúročná půjčka ze Státního fondu životního prostředí ve výši 41 233 000 Kč bude letos splacena poslední částkou 8 081 000 Kč. Rovněž bude letos splacena Lovochemii cena za ubytovnu „Nádražní 805“ v celkové výši 3 955 500 Kč. V současné době začínáme splácet úvěr Komerční banky a.s. ve výši 20 mil. Kč, určený na nákup pozemků pro průmyslovou zónu. Tento úvěr včetně úroků bude splacen v roce 2005 a splátky tohoto úvěru představují nepodstatnou část z rozpočtu města.

Mám dojem, že problematika rozpočtu je natolik rozsáhlá, že se k ní ještě v průběhu jeho čerpání vrátíme. Zatím děkuji za rozhovor.

JiH


OPĚT PRŠELO

Hašmar country opět poznamenal déšť.

Snad je to začarované, protože ať si vybereme termín v červnu, srpnu, nebo září, vždycky prší. Mrzí nás to za všechny, které toto počasí odradilo a nepřišli. Nejvíc to psychicky i fyzicky ničí všechny organizátory ze sdružení Hašmar pod vedením Vládi Hiekeho. Chtěla bych jim všem moc poděkovat, že každoročně obětují svůj volný čas od středy do pondělí na zorganizování této velké akce. Málokdo si totiž uvědomí, kolik to stojí práce, starostí, zařizování a ponocování .Budeme se těšit na příští ročník, počasí už je objednané předem.

V. Krčmářová

Lovosický dnešek 7/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka