Lovosický dnešek 1/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka

Jak se město brání vzniku černých skládek?

Pro odpověď na tuto otázku jsme si zašli za tajemníkem MěÚ Lovosice panem Václavem Kubíčkem
Již sám název „černá skládka” nám říká, že vlastně vznikla na černo. Jinými slovy, že viník, neukázněný občan města, nebyl přistižen při cinu. Krom vlastního monitoringu máme k dispozici pouze fotografie nebo informace občanů., kteří nás o takto vzniklých skládkaách čas od času informují. Město potom na náklady nás všech provádí likvidaci těchto černých skládek. Náklady na likvidaci černých skládek tvoří jednu z položek pro výpočet poplatku za svoz a likvidaci odpadu. V případě, že by byl někdo přistižen, jak ukládá odpad mimo stanovené prostory, může město zahaájit řízení o správním deliktu v souladu se zákonem o obcích č. 125/2000 Sb. nebo zákona o přestupcích č. 200/1990 Sb.

Rád bych při této příležitosti upozornil občany na existenci vyhlášky města Lovosice č. 4/2000 o nakládání s komunálním odpadem. Tuto vyhlášku, spolu s dalšími informacemi o městě, najdou na našich webových stránkách: www.meulovo.cz nebo přímo na městském úřadě v Lovosicích.

Můžete našim čtenářům znovu vysvětlit, co znamená kapitační způsob platby? Mnozí občané, soudě podle množství černých skládek ve městě a okolí, tento způsob platby dosud nepochopili.
Vyhláškou č. 4/2000 stanovilo město, v souladu s novelou zákona o odpadech č. 37/2000 Sb., poplatek za nakládání s komunálním odpadem. Sazba poplatku stanovena na osobu (tzv. kapitační platba). Uvedený poplatek jsou povinni platit všichni občané města, kteří na jeho území produkují odpad, přičemž výši sazby poplatku stanovuje město podle oprávněných nákladů vyplývajících z režimu nakládání s odpadem rozvržených na jednotlivé poplatníky. Kapitační způsob platby v praxi znamená, že každý občan města Lovosic, který má zaplacen poplatek za odpad, může využívat všech služeb, které jsou v platbě zahrnuty tj. nádoby na separovaný odpad, velkoobjemové kontejnery (vany), svoz nebezpečného odpadu, ale i sběrný dvůr v Prosmykách, kam po prokaázání se místem bydliště, může od pondělí do pátku od 6 do 15 hodin nebezpečný odpad uložit. Zde sami vidíte, že není žádný důvod zakládat černé skládky, protože město během roku umožňuje občanům zbavit se legálně nepohodlných nebo nepoužitelných věcí.

Co stojí město, tedy i nás občany, svoz a manipulace s pevným komunálním odpadem?
Město zaplatilo za rok 2000 za sběr, svoz, likvidaci a uložení odpadu 3.532.714 Kč, což představuje 382 Kč na osobu a rok. rozhodnutí zastupitelstva města byl stanoven poplatek ve výši 300 Kč na osobu a rok a dotace z rozpočtu města činila cca 780.000 Kč. Za likvidaci černých skládek v roce 2000 jsme zaplatili 84.830 Kč.

Závěrem nesmím opomenout jednu velmi důležitou informaci. Dnem 1.1.2002 nabude účinnosti zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech, kde mimo mnohých změn dochází k razantnímu navýšení sazby základního odpadku za ukládání odpadu na skládky, který je příjmem obce na jejímž katastrálním území je skládka umístěna a Státního fondu životního prostředí České republiky, což krom úpravy vyhlášky města bude mít pravděpodobně za následek i úpravu sazby poplatku za sběr, svoz a zneškodnění odpadu ve městě. A proto bych chtěl touto cestou apelovat na občany, aby se snažili v co největší možné míře třídit odpad, abychom mohli co největší možné množství druhotných surovin předat k novému zpracování a tím maximálně snížit objem odpadu ukládaného na skládku. Jen tak si můžeme uchovat hezké a čisté město a přitom minimalizovat výši této položky rodinných rozpočtů.

Připravil (hv)

Lovosický dnešek 1/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka