Lovosický dnešek 1/2002 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka

Zeptali jsme se za vas...

Péče o vodní tok Modla v katastru Lovosice.

Vodní tok Modla protéká městem Lovosice a bezprostředně ovlivňuje jeho životní prostředí. Přitéká od obce Lukavec okolo chemických závodů, kde se kříží se silnicí Praha Teplice, poté protéká intravilánem města a vlévá se do Labe. V těchto místech má tok upravené koryto i dno. Správcem toku je Ze-mědělská vodohospodářská správa Ústí n. L., územní pracoviště Litoměřice. Požádali jsme o informace vedoucího oddělení ochrany, tvorby krajiny a investiční činnosti ZVHS, kanceláře v Ústí nad Labem, pana Ing. Jaroslava Vavřicha.

Co čtenářům řeknete o vaší organizaci?

ZVHS je organizační složkou státu, zřízenou Ministerstvem zemědělství ČR. Je to organizace hydroekologického charakteru, jejíž pracovní náplní je veřejně prospěšná činnost pro resort zemědělství. Jde především o výkon správy drobných vodních toků a péče o hlavní meliorační zařízení, které jsou ve správě Pozemkového fondu ČR. Mezi nedílnou součást činností ZVHS patří i zajišťování monitoringu, informačního systému a koncepčních podkladů pro resort zemědělství, ochrany a tvorby krajiny a obnovy její ekologické stability. Jednou z dalších činností jsou i výkony odborných pomocí a inženýrských činností pro přípravu, realizaci a financování krajinotvorných prvků, ať již jde o Revitalizaci říčních systémů, péči o krajinu, příp. Program obnovy venkova. Pro zabezpečení uložených činností jsou využívány finanční prostředky jak ze státního rozpočtu přidělené Ministerstvem zemědělství ČR, tak prostředky Pozemkového fondu ČR a při realizaci krajinotvorných programů prostředky Ministerstva životního prostředí ČR. ZVHS Ústí n. L. má ve správě svěřeno 2 267 km drobných vodních toků, 650 km hlavních melioračních zařízení, vodní nádrže o celkovém objemu 3 567 m3 vody a další majetek, vše v celkové pořizovací hodnotě 170 milionů Kč.

Pohled na současný stav bezprostředního okolí Modly v Lovosicích není právě ten nejlepší. ZVHS má ale nějaké záměry s úpravami. Část prací již byla provedena. Co nám o těchto úpravách povíte?

V dolní části toku Modla byly na březích přerostlé topoly, jejichž praskající a padající větve způsobovaly problémy. Proto jsme požádali o povolení k jejich vykácení a této žádosti bylo v březnu 2000 vyhověno s tím, že bude provedena náhradní výsadba. Vykácení a odstranění dřeva proběhlo v roce 2000. Výsadba nových stromů měla být provedena na podzim roku 2001.

Modla Modla

Fotografie není třeba dlouze komentovat. Na prvním snímku je vidět, jak vypadala Modla u silnice na Prahu před vyčištěním. Dnešní stav si může každý porovnat z mostu u Lovochemie. Druhý snímek je pořízen na jiném místě po ukončení prací. Rozdíl je nesporně vidět. Můžeme se jen těšit na další úpravy.

Při pochůzce v jarních měsících roku 2001 pracovníci ZVHS zjistili, že na březích potoka (v délce cca 200 m) roste hodně stromků z náletů a okolo pařezů z vykácených stromů rostou výmladky (mladé stromky, rostoucí z kořenů vykácených stromů). Nově vzniklý porost je zdravý, ale příliš hustý a zabírá prostor ode dna potoka až po břehovou hranu. Vzhledem k této nové situaci vedení ZVHS rozhodlo upustit od nové výsadby břehového porostu a využít již rostoucích stromů. Hustý břehový porost probírkou, tj. vyřezáním, upravit tak, aby na břehu potoka byly ponechány jen silné zdravé stromky cca ve vzdálenosti 4 - 6 m. Bude upřednostněno ponechání javorů a olší. Výmladky topolu černého okolo pařezů budou odstraněny úplně. Ponechané stromky musí být vzdáleny od břehové hrany nejméně 1 m. Ostatní zeleň bude odstraněna vyřezáním. Vyřezávání bude nutné několik let za sebou opakovat, jinak dojde opět k silnému zahuštění břehové zeleně z výmladků. Tato opatření byla projednána, a jejich rozsah odsouhlasen se starostou Lovosic p. Janem Kulhánkem a p. Ivo Švingrem, pracovníkem odboru správy města.

Současně s tímto opatřením ZVHS provedla na podzim roku 2001 vyčištění koryta a břehů od nežádoucího odpadu (pneu, plastové láhve, spadlé větve atd.). Vyčištění koryta bylo provedeno od soutoku s Labem až po most silnice Praha Teplice. Odpad byl odvezen na skládku. Čištění sedimentů v korytě neplánujeme, neboť jejich stav neohrožuje funkci toku ani přilehlých pozemků. Kyneta toku byla vyčištěna od soutoku s Labem až k silničnímu mostu ke koupališti.

Projektovou dokumentaci vypracovali naši pracovníci. Realizace byla provedena na smlouvu o dílo s firmou Narcis, a.s. se sídlem v Novosedlicích, pracoviště Slatina. Práce byly ukončeny v říjnu 2001. Finanční prostředky na tuto akci můžeme použít pouze ze Státního rozpočtu, které jsou každoročně omezené. Náklady na provedené práce byly více než 120 tisíc korun.

A co závěrem?

Celá tato akce by měla přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě Lovosicích. Komunální odpad, který neukáznění občané házejí do potoka, mimo to, že zanáší koryto, kazí i vzhled a dobré jméno Lovosic. Je smutné, že na odstranění nepořádků je nutné vynakládat prostředky ze státního rozpočtu, které by bylo možné využít účelněji.

Připravil a foto (hv)


Došlo po uzávěrce

Zastupitelstvo odsouhlasilo na své schůzi 13.12.2001 změny ve dvou vyhláškách MěÚ Lovosice o zacházení s odpady na území města a poplatky za jejich odvoz. Změny se promítnou i do závěrů článku „Černé skládky“, otištěného v tomto čísle. O změnách vás budeme informovat příště.

Lovosický dnešek 1/2002 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka