Lovosický dnešek 11/2001 | strana 6 |
Motto: | Po Češích je doma vždycky malý sled, ale všude jinde naplňují svět. Muzikanty, jezdce, harfenice, ouředníky, sirky ze Sušice najdeš všude hned. (Karel Havlíček Borovský 1854) |
Filumenie je po filatelii druhým nejrozšířenějším sběratelským oborem. Původně byly předmětem sbírání filumenistů nálepky ze zápalkových krabiček, ev. krabičky i s nálepkami, později i další druhy zápalkových nálepek (balíčkové a balíkové) a vlastně vše co se zápalkami souvisí.
Filumenie je téměř tak stará, jako zápalka sama. První škrtací (frikční) zápalky vynalezl Angličan Walker r. 1827 a vyráběl je až do r. 1830. První zápalková nálepka pochází z r. 1829 a obsahuje vlastně návod, jak se zápalkami zacházet
U nás byla výroba zápalek zavedena r. 1838 v Sušici (V. Scheinost) a od r. 1840 postupně v řadě dalších míst. Povšimněte si data sepsání Havlíčkova "Krále Lávry" ze kterého je vzato naše motto. Sirky ze Sušice jsou již uváděny jako symbol Čech, známý i za hranicemi. V r. 1855 bylo v českých zemích 16 živnostenských sirkáren, v r. 1855 již dokonce 40. Jednotliví výrobci začali označovat své výrobky a tak je propagovat nálepkami, mnohdy s vlasteneckými náměty. Dnes je označujeme jako "staročechy".
Za zmínku stojí, že původní označení sběratelů těchto nálepek bylo prostě "labelisté" (z ang. Label=nálepka), tedy "nálepkáři". Název Filumenisté byl zaveden až po 2. světové válce.
Před 1. světovou válkou se výroba zápalek v bývalém Rakousko-Uhersku soustředila do dvou koncernů (Solo Vídeň a Helios Vídeň), z nichž v roce 1921 vznikl čs. monopol Solo Sušice, později ještě Solo Lipník (Vynechávám tu slovenské závody.)
Původní filumenistická činnost byla individuelní a dosti sporá, věnovalo se jí jen několik "podivínů". Větší rozmach nastal po 2. světové válce, kdy se stávala masovější záležitostí. Nálepky bylo nutno pracně snímat z krabiček, což bylo dosti náročné a leckterá nálepka se při tom poškodila. Obrat nastal v roce 1956, kdy v zájmu zvýšení sběru druhotných surovin začal n.p. Sběrné suroviny poskytovat čisté nové nálepky za jisté množství odevzdaného sběru. Podmínkou však bylo, aby sběratelé byli členy některého filumenistického kroužku. To vedlo k zakládání velké řady kroužků a kroužek lovosický vznikl právě v této době, v r. 1962. V r. 1964 se ustavil Český filumenistický svaz (ČFS), který jednak převzal poskytování čistých nálepek svým členům zdarma, jednak začal vydávat potřebné a do té doby jen sporadicky vydávané materiály: katalogy, alba s výlepními listy, ceníky, rejstříky, odborné publikace. Začal vycházet celostátní časopis Filumenie, ve kterém byly publikovány recenze vydávaných materiálů, poučení o falzech a jejich rozlišování, historie sirkařství atd.
Jednotlivé kroužky začaly pořádat výstavy zápalkových nálepek, burzy, pamětní aršíky k výstavám, vzájemné návštěvní zájezdy apod. Radikální změna nastala uvolněním tržního hospodářství po "sametové" revoluci, kdy se vyrojilo množství drobných podnikatelů - vydavatelů tzv. "zákaznických nálepek" (zápalek), kteří na objednávku obstarávají pro soukromé firmy propagační nálepky se jménem firmy i s ručním nalepováním na krabičky. Vcelku se sice paleta nálepek značně zvětšila, ale současně i znepřehlednila. Získání všech vydaných nálepek je značně obtížné a vede spíše k zaměření jen na některé vydavatele.
Hlavním předmětem sběratelské činnosti jsou nálepky. Běžné nálepky na krabičky se vyskytují v rozměrech 55x35 až 42x25 mm. To jsou nálepky krabičkové.
Při expedici jsou krabičky baleny do balíčků 0 10 až 12 kusech. Pro domácí potřebu jsou tyto balíčky přelepovány stejnou nálepkou jaká je na krabičkách, vývozní balíčky však mají nálepku balíčkovou o rozměru zpravidla 90x70 resp. 110x70 mm.
Vývozní balíčky jsou uspořádávány do balíků s nalepenými nálepkami balíkovými rozměru řádově 300x160 mm.
Zvláštní skupinu tvoří jupiterky, ploché kapesní zápalky původní značky Jupiter. U nich je zápalková hlavička vytvořena na konci odštípatelné třísky ze dřeva, nebo nově i na"třísce" z tuhého papíru. Tyto zápalky jsou velmi oblíbené v cizině, často propagují hotely, restaurace nebo vinárny a bývají poskytovány hostům jako suvenýry.
Někteří sběratelé sbírají i celé krabičky (zpravidla prázdné). Pro prostorové potíže s jejich uchováváním se však zpravidla omezují pouze na výjimečné krabičky, obvykle ze skupiny "staročechů".
Na okraji filumenie je sbírání pamětních aršíků, tisků - někdy i velmi originálních - k výstavám nebo výročím kroužků. Jejich vydávání bylo ukončeno kolem roku 1994.
Ný
Lovosický dnešek 11/2001 | strana 6 |