Lovosický dnešek 11/2001 strana 2 Predchozi stranka Dalsi stranka
slovo starosty

Holandsko

První týden v říjnu jsem se účastnil studijního pobytu v Holandsku. Projekt „Národní menšiny v kontextu místní správy“ pořádala holandská organizace VNG International se sídlem v Haagu.

Navštívili jsme Haag, Rotterdam, Utrecht, Dordrecht, Delft i Amsterodam. Všechna města porovnávám s Lovosicemi. Silnice a chodníky mají ve jmenovaných městech kvalitnější. Ale neuklízejí. Všude spousta psích exkrementů a rozšlapaných žvýkaček. Zeleň máme lépe udržovanou. Města jsou to ale výstavná, nádherná. Pohádkový Delft, rušný Amsterodam a pohodový Haag si budu dlouho pamatovat.

Setkali jsme se náměstkem ministra, starosty, představiteli soudů a policie. Navštívili jsme školy, učiliště pro děti i nezaměstnané a imigranty. Přes snahu rozptýlit děti jiných národností do více škol, vznikají zde školy, dovolím si použít termín, černé. Vznikají ve čtvrtích s převahou obyvatel tmavé pleti. Je zde i vysoká nezaměstnanost. Dospělí mají povinnost účastnit se rekvalifikačních kurzů. Nezaměstnaný, který dostává podporu, má další povinnosti ve čtvrti. Půjčuje dětem kola, koloběžky, dohlíží na dětských hřištích, ochraňuje děti před distributory drog. Byty města nestaví. Jak vysoký je státní příspěvek soukromým společnostem, které staví byty, se mi nepodařilo zjistit. Bydlení si každý považuje. Při neplacení nájemného je dotyčný do 5 měsíců soudně vystěhován. Navštívil jsem i služebnu policie a absolvoval pochůzku ve čtvrti, kde není zrovna klidno. Většinu obyvatel čtvrti tvořili Turci a Antilani. Přesvědčil jsem se, že náš průvodce je na ulici jako doma. Většinou hlídkují sami a většinou pěšky i na kolech. Auta jistě také používají. České pistole ze Zbrojovky si chválí.

Holanďani jsou báječní lidé, nevím, zda má na ně vliv rovina ve které žijí. Jsou příjemní, komunikativní, nevyvyšují se nad ostatní. Mně se mezi nimi moc líbilo.


zpravy z radnice

4. mimořádné jednání zastupitelstva

se konalo 16. 10. 2001 za hojné účasti zdravotníků a několika málo občanů. Po zahájení a seznámení s programem přednesl p. Hauf zprávu z jednání finančního výboru, ve které upřesnil splácení úvěru v roce 2001 a 2002.

Zastupitelé pak vzali na vědomí výsledek ankety mezi občany Lovosic ve věci zajištění potřebných prostor pro činnost Městského úřadu III. Stupně. Z 1253 odevzdaných anketních lístků bylo 840 hlasů pro dostavbu nového objektu ke stávajícím budovám MěÚ, t.j. 67,7 %. Pro přestavbu původní budovy radnice hlasovalo 406 občanů, t.j. 32,3 % a 7 hlasů bylo neplatných. Přes tento výsledek nebylo ještě zcela rozhodnuto. K dané problematice se rozvinula živá diskuse z řad zastupitelů města, zdravotníků i občanů. Konečné rozhodnutí bylo na zastupitelích, kteří většinou hlasů rozhodli o dostavbě nové radnice.

MZ dále souhlasilo se smlouvou na prodej středotlakých rozvodů plynu vybudovaných v rámci plynofikace Lovosic SČP a.s. s tím, že platební podmínky budou dojednány.

Na závěr jednání schválili zastupitelé návrh smlouvy o uzavření smlouvy budoucí o úhradě příspěvku, t.j. účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného příkonu mezi SČE a městem Lovosice. Smlouva je koncipována pro příchod japonského investora.

V. V.

Zajímavosti z usnesení 16. a 17. zasedání Rady města ze dnů 25.9. a 9.10. 2001.

Služby:

(Dokončení na str. 5.)


spolecenska kronika

Obřadní síň naší radnice se 20. 9. stala zase svědkem přivítání dalších našich nových občánků

Michl Roman
Kocourek Jan
Husarová Nikola
Ocetníková Eliška
Zdvořáková Sára
Láník Lukáš
Dragounová Nikol
Fečo Josef
Dlouhá Markéta
Kadlec Tomáš
Prášil Martin
Cimerman Jakub

V září 2001 se s námi rozloučili tito občané:

Z Lovosic
Marie Čejková 1924
František Nesvadba 1936
Jiřina Peluňková1929
Z Chotiměře
Venuše Bartošová1953
Z Malých Žernosek
František Aigerman1940
Ze Lhotky nad Labem
Anežka Votavová1916

R. Medová


Odešel vzácný člověk Antonín Moravec.

Začátkem října t. r. jsme se rozloučili s Antonínem Moravcem, bývalým učitelem a ředitelem základní školy v Třebívlicích a od r. 1964 v Lovosicích. Občanská veřejnost v něm ztrácí vzácného člověka, který nikdy neměřil čas, který věnoval druhým. Uměl zapojit děti i jejich rodiče do reprezentace školy i obce ve vyhlášených soutěžích svazu turistů i dalších organizací. Práce pro děti a školu, zahradu, včely a včelařskou organizaci vyčerpávala celý jeho čas.

Včelaři v něm ztrácí vysoce teoreticky vzdělaného a odborně zkušeného včelařského funkcionáře. Má neocenitelné zásluhy na popularizaci včelařství mezi mladými lidmi. Jeho zásluhou se pravidelně umisťovali členové lovosického včelařského kroužku DDM - ELKO na předních místech v soutěži „Zlatá včela“.

Byl poctěn Městským zastupitelstvem v Lovosicích titulem Čestného občana a byla mu udělena v podstatě všechna vyznamenání Českého svazu včelařů.

Přítel Antonín Moravec bude pro nás vždy vzorem velmi skromného, obětavého, houževnatého a neúnavného člověka, který ač velmi vážně nemocen, do posledních chvil života svou energii věnoval mládeži a včelařství.

Splnil své předsevzetí a oživil činnost ZO ČSV Lovosice k prospěchu všech členů. Byl si vědom, že život organizace je stejně jako život člověka plný proměn. Zajišťoval odborné přednášky, organizoval exkurse. Jeho působení v ZO nebylo bez problémů. Byl to však vždy on, který našel cestu jak problém vyřešit a využít vše k dalšímu oživení činnosti ZO. Tolik si přál najít dobré následovníky, kteří naváží na jeho práci a dále ji budou rozvíjet.

V kronice včelařů, kterou založil a doplnil od vzniku Českého včelařského spolku v Lovosicích a dále podrobně vedl, zapsal: „Vše záleží na lidech. Nekončím s beznadějí a skepsí. Na místa starších nastupují mladší, třeba jen o málo a věřím, že rozvinou činnost ZO ČSV k prospěchu členů i jejich včel. Odcházím nerad“.

Tak bude zapsán v srdcích nás všech.

Včelaři lovosické ZO ČSV

Lovosický dnešek 11/2001 strana 2 Predchozi stranka Dalsi stranka