Lovosický dnešek 07/2001 | strana 6 |
Motto: Sběratelé jsou nejšťastnější lidé
(J. W. Goethe)
Sběratelství je ušlechtilá zájmová činnost, která je velmi rozšířená mezi lidmi a která zušlechťuje ducha, umožňuje naplňovat činorodou tvořivost a přináší hluboké uspokojení při dosažení zvoleného cíle
Předmětem zájmu sběratelů jsou nejrůznější věci: různé etikety (zápalkové, pivní, vinné, likérové, minerálkové atd.), známky, hrací karty, pohlednice, hodiny, odznaky, obaly (např. žiletkové), mince a bankovky, porcelán, knihy, exlibris, fotografie, zbraně hry a hračky jízdenky, vstupenky, podpisy slavných lidí atd. atd. Někdo sbírá dokonce i staré ojeté automobily či motocykly, aby se s nimi po rekonstrukci chlubil coby s veterány.
Většina z těchto druhů sběratelství je časově náročná. Některý je náročný i finančně (sbírání obrazů, platik, drahokamů apod), jiné sbírky je však možno pořizovat celkem dostupnými prostředky, případně i zadarmo. Podle toho je možné rozlišit sběratelství na speciální a lidové. Speciální sběratelství je většinou individuální, zatímco lidové umožňuje sběratelům soustřeďovat se do spolků či klubů nebo kroužků, které pak mohou vyvíjet činnost i na vyšší úrovni - tj. pořádat výměnné schůzky, výstavy, odborné či společenské zájezdy s návštěvou příbuzných organizací, muzeí, celostátních výstav, exkurzí do výrobních závodů spojených se zvoleným oborem apod.
Organizovaná činnost je zpravidla napojena na Kulturní středisko, jsou ovšem i sběratelé neorganizovaní, kteří se však mohou zúčastňovat činností jednotlivých kroužků jako hosté či návštěvníci
K výročí 400 let města Lovosic byla například mimo jiné uspořádána výstava výsledků práce některých těchto kroužků (filumenisté, filatelisté, fezovkáři), která umožňovala alespoň nahlédnout do jejich činnosti. Každý z těchto kroužků byl ovšem schopen obsadit celé vyhrazené výstavní prostory sám, takže mohl předvést jen výběr ze své činnosti.
Nejmasovější z těchto kroužků je kroužek filatelistů (z řeckého Filos = milující a ateleia = známka), sběratelů poštovních známek a různých s poštou souvisejících materiálů. Druzí v pořadí jsou filumenisté (z řec. filos = milující a lat. Lumen = světlo), sběrateleé zápalkových nálepek a dalších souvisejících předmětů. Velké zastoupení mají také filokartisté (lat. Charta = spis, dopis), sběratelé pohlednic, kteří podali svou vizitku v knize „Lovosice, paměť města“ hlavně zásluhou pana Nesvarby. Nejsou sice samostatně organizováni, ale využívají schůzek filumenistů, nebot někteří filumenisté jsou zároveň filokartisty.
Totéž lze říci i o filofezistech (z orientálního „fez“, což je muslimská pokrývka hlavy). Oni si spíše říkají fezovkáři - sběratelé fezových nálepek. Fezovky jsou obrázkové propagační tisky jednotlivých výrobců fezů, mající většinou orientální námět z oboru pro nás exotické flóry a fauny, orientálního života, ale také pokrokových vynálezů z doby před 1. světovou válkou. Podobnou skupinou využívajících schůzek filumenistů jsou numismatici (z řec. Nomisma = nařízení, zákonná mince), sběratelé mincí, papírových platidel (bankovek) a event. i medailí.
Jednotlivýcm skupinám, případně i dalším budou věnovány samostatné články v našem seriálu, kde se dozvíte mnohé další podrobnosti z jejich činnosti.
Lidové sběratelství je nejrošířenější a pokud je to možné nebo výhodné, sdružuje se v kroužcích či klubech. Z nich mají v Lovosicích nejdelší tradici filatelisté. Tvoří trochu uzavřenou společnost, mají své schůzky jednou měsíčně v hudebně Kulturního střediska a na veřejnot vystupují příležitostně vystavením svých sbírek (viz zmíněné oslavy 400 let). Tento kroužek vznik spontánně a s jinými kroužky jej spojuje napr. využívání výstavních panelů filumenistů
U filumenistů můžeme přímo datovat rok vzniku : 1960. Filumenisté začali velmi brzy vystavovat na veřejnosti (poprvé v r. 1962) a od roku 1975 začali pořádat po vzoru jiných filumenistických kroužků burzy (dnes označované jako sběratelská setkání). První burza se konala dne 3.5. 1975 v rámci májových oslav, kdy také byla uspořádána 4. výstava zápalkových nálepek a k ní byl vydán pamětní aršík. Burza se konala v Lovoši a byla určena pro všechny sběratelské obory. Sešlo se 18 prodejců, dostavilo se 90 zájemců a kromě zápalkových nálepek se nabízely také poštovní známky, odznaky, mince, bankovky, pohlednice, pivní tácky, fezovky apod. Po úspěchu této první burzy se akce tohoto druhu začaly konat pravidelně, nejprve 2x za rok, od roku 1980 do 1990 v počtu 4 - 5 za rok. Návštěvnost stoupala, takže v létech 1980 - 90 to bylo 500 - 1000 návštěvníků na každé burze! Rostl také sortiment nabízeného zboží (knihy, gramodesky, fotopřístroje, obrazy, pocelán atd.). Já jsem tam například koupil metronom,k terý se jinak nedal sehnat. V létech 1983 - 91 se burzy konaly pro mimořádný zájem v sále SCHZ, od r. 1992 opět v Lovoši, to už zájem opadával.
Od roku 1999 se konají setkání sběratelů pod záštitou filumenistického kroužku v přízemní místnosti továrny ANIVEG (bývalá Olejna, STZ), vchod z ulice v blízkosti železniční dráhy. Setkání jsou určena pro sběratele všech oborů. Pravidelně se zúčastňují filumenisté, filokartisté, numismatici, nepravidelně filatelisté (ti mají svůj vlastní program), občas i jiní.
Každý zájemce je srdečně vítán. Přijďte se aspoň podívat, jak sběratelský národ dnes žije, možná že Vás tam něci o zaujme, co třeba hledáte, nebo co by Vás potěšilo. Ve II. pololetí jsou sběratelské schůzky 22. září, 27. října, 24. listopadu a 15. prosince, vždy od 7 do 10 hodin. Vstupné 5Kč, poplatek za stůl 20 Kč.
Ný
Lovosický dnešek 07/2001 | strana 6 |