Lovosický dnešek 07/2001 | strana 5 |
Bytová komise je poradním orgánem zřízeným radou města, která jmenuje a případně odvolává její členy. V naší komisi pracuje v současné době sedm členů a scházíme se pravidelně 1x měsíčně. Na schůzích projednáváme písemné požadavky občanů jako jsou např. žádosti o převody nájemních smluv nebo výměny bytů. Dále členové bytové komise připravují návrhy pořadníků, které jsou počítačově zpracovány. V praxi to znamená, že každá žádost o přidělení bytu se zařadí do počítače, který žádost oboduje. Boduje se velikost bytu v m2 a počet osob, které s žadatelem trvale bydlí, počet dětí v rodině, zda je uchazeč samoživitelem, nebo zda má občan soudní výpověď z bytu. Občanům trvale hlášeným na území našeho města je připisováno 30 bodů. Uchazeč, který má nejvyšší počet bodů se řadí do pořadníku.
Bytovou komisí dále procházejí veškeré požadavky na ubytování v městských ubytovnách v Nádražní 805 a ubytovně Vápenka. Je nutné zdůraznit, že veškeré návrhy, které vzejdou z jednání naší komise jsou předkládány ke schválení do jednání rady města.
V současné době máme v evidenci 750 žádostí o přidělení bytů. Vzhledem k počtu volných bytů a probíhající privatizaci bytového fondu v našem městě je získání obecního bytu přes pořadník dlouhodobou záležitostí.
Nedostatek volných bytů a tím i nemožnost kladného řešení žádostí je často příčinou neoprávněných útoků jak na samotné členy bytové komise, radní, tak i ostatní pracovníky města.
Věřte, že pokud by to bylo jen trochu možné, rádi bychom vyhověli každému.
Milan Šramota předseda bytové komise
Minulé číslo měsíčníku Lovosický dnešek uvedlo rozhovor měsíce se starostou obce Lhotka nad Labem panem Mgr. Jaroslavem Pošvou. Proti tomu nelze nic namítat. Obec Lhotka vlastně souvisí s městem Lovosice, je jeho nejbližším sousedem a po určitou dobu byla i jeho součástí. Proč by tedy lovosické noviny nemohly přinést rozhovor s jeho starostou? Je to samozřejmě přínosem, protože tyto noviny čtou i čtenáři z nejbližšího okolí Lovosic. Rozhovory se starosty okolních obcí lze tedy jen přivítat. Potud je vše v pořádku.
Není ale v pořádku, když tento pan starosta uvádí mírně řečeno nepřesné, zkreslené nebo zavádějící údaje hlavně ve vztahu své obce k městu Lovosice. A právě s některými takovými údaji uvedeného rozhovoru bych si dovolil polemizovat.
Zda obec Lhotka vzpomíná na své spojení s Lovosicemi v dobrém nebo ve zlém, je jistě otázkou názoru a zkušenosti jednotlivých občanů.
Již tvrzení, že město Lovosice neinvestovalo do obce nic a její peníze používalo jen pro vlastní potřebu značně pokulhává. Pan starosta na příklad uvádí, jak se nyní samostatná obec stará o občany, jaké poskytuje výhody, jak se stará o staré občany v pečovatelském domě a podobně. Toto je sice chvályhodné, avšak tyto uváděné skutečnosti mají i druhou stranu mince. Obec se na příklad chlubí domem s pečovatelskou službou, avšak pan starosta neuvedl, nebo možná neví, že výstavba tohoto domu byla zahájena již v roce 1988 , dokončena byla koncem roku 1990 a kolaudace proběhla 24.1.1991. Z těchto dat tedy logicky vyplývá, že tento dům byl postaven z investičních prostředků města Lovosice.
Okolní obce se totiž oddělily od Lovosic až po komunálních volbách koncem roku 1990!
A u některých dalších uváděných skutečností je to podobné. Ono se to lehko rozdává a financuje, pokud obec nehradí ani náklady, které by ze zákona pro své občany hradit měla. Jedná se na příklad o školní docházku dětí, lékařskou pohotovostní službu a podobně.
Pan starosta na příklad uvádí, že obec je v soudním sporu s městem Lovosice o úhradu neinvestičních nákladů na základní školy. Ano, je to pravda, obě obce se soudí o úhradu těchto nákladů za rok 1996. Je dokonce uváděno, že město nepředložilo faktury a soudní znalec ve svém posudku zjistil nesrovnalosti. Neuvádí se již, že město Lovosice tento soudní spor vyhrálo a dle zprávy uvedeného soudního znalce vyplývá, že město Lovosice bylo za rok 1996 oprávněno vybírat v průměru za žáka 2 658,96 Kč, avšak fakturovalo pouze 2 489,- Kč. Přesto obec Lhotka za tento rok nezaplatila a neplatila ani v dalších čtyřech letech. Podobná situace je rovněž s hrazením nákladů na lékařskou pohotovostní službu, které rovněž obec celá léta neplatí.
Spojovat spor o hrazení neinvestičních nákladů na ZŠ s tím, že město namísto šetření zrušilo nejekonomičtější školu a vedoucí místa obsadilo šesti ženami, se mi jeví již jako nehoráznost. Jak známo, patřil jsem v roce 1994 mezi ty, kteří se zrušením 2. ZŠ (kde byl pan Mgr.Pošva ředitelem) zásadně nesouhlasil, avšak nedovolím si tvrdit, že šlo skutečně o nejekonomičtější školu. Rovněž tvrzení, že město obsadilo vedení škol 6 ti ženami je naprosto zavádějící a neodpovídá zákonnému mechanismu jmenování ředitelů škol. Ředitelky škol byly jmenovány ředitelem Školského úřadu na základě výsledků výběrového řízení. Pan Mgr. Pošva byl rovněž jedním z uchazečů na místo ředitele jedné z lovosických základních škol. Měl by tedy celý tento postup znát. Město se pouze vyjadřovalo k návrhu ředitele ŠÚ jako zřizovatel.
Závěrem bych chtěl jen říci, že do vztahů mezi obcemi by se neměly dostat i osobní averze nebo pocity ukřivdění. Nad to by se podle mého soudu měli zvolení představitelé obcí umět povznést.
Lovosice dne 20.6.2001
Jaroslav Davídek,
místostarosta Lovosic.
V měsíci červnu byla provedena oprava sochy ruského vojína na náměstí v Lovosicích. Zeptali jsme se akademického sochaře Libora Piskláka (na snímku), se kterým město na tuto opravu uzavřelo smlouvu, jak taková oprava sochy probíhá.
Nejdříve se musí celý objekt očistit od nečistoty a mikrovegetace, to jsou mechy a lišejníky, které svými kořínky způsobují korozi kamene. Použily se prostředky na hubení této vegetace a potom se provedlo očištění tlakovou vodou. Po vysekání a vyčištění dožitých spár mezi jednotlivými bloky se provede nové vyspárování maltovou směsí a směsí z umělého kamene. Drobné mechanické defekty na figuře se zatmelí, zkorodované detaily se domodelují z umělého kamene. Po vyzrání tohoto materiálu se provede optická retuš barevnými lazurami. Po sjednocení se celý objekt nakonzervuje vodoodpudivým a ochranným prostředkem Porosil. Nakonec se provede ošetření proti nárůstu mikrovegetace. Každých pět let by se měla provádět kontrola účinnosti hydrofobního prostředku, případně nový nátěr. Zatmelení a opravné práce by měly vydržet 15 až 20 let.
My dodáváme, že oprava stála město 45 tisíc korun.
Text a foto (hv)
Lovosický dnešek 07/2001 | strana 5 |