Lovosický dnešek 07/2001 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka

Zivotni prostredi neni jen fraze

Co se děje s pevnými odpady z Lovosic ?

Komunální odpad. Nebo také pevný domovní odpad. Je to téma, které dělá na celém světě těžkou hlavu mnoha lidem, kteří jsou zodpovědní za jeho likvidaci. A měl by dělat těžkou hlavu každému z nás. Protože je ho čím dál více a mohlo by se stát, že by nám přes tu naší hlavu přerostl a my bychom zůstali pod ním. Obrazně řečeno. Ale představa to není vůbec pěkná.

Pro naše město je tato otázka zdánlivě vyřešená. O likvidaci pevného domovního odpadu se stará firma BEC odpady s.r.o se sídlem v Prosmykách. Už jsme o ní psali a o její činnosti už mnohé víme. Protože o problematice pevných odpadů ve městě chceme informovat podrobněji v několika dalších článcích, představme si tuto firmu krátce ještě jednou.

Zeptali jsme se jednatele společnosti Ing. Martina Hinterholzingera: Co vaše firma dělá s pevnými odpady z města ?

Společnost BEC odpady s.r.o. byla založena za účelem podnikání v oblasti nakládání s odpady a zajišťování ostatních komunálních služeb pro města, obce a regiony České republiky. Na trhu odpadového hospodářství a komunálních služeb působí od roku 1996 podpořena rovněž letitými zkušenostmi mateřských firem.

V současné době zajišťuje v úzké spolupráci s Podnikem technických služeb Lovosice s.r.o. nakládání s komunálními odpady pro města a obce v okresech Litoměřice, Mělník, Česká Lípa, Teplice a Kladno, což jí umožňuje utvářet a provozovat kompaktní integrovaný systém nakládání s odpady v širším územním celku čítajícím cca 150.000 obyvatel. Zásadou při realizaci tohoto záměru je vytváření ekonomicky efektivního, technicky a technologicky moderního komplexu služeb.

Pro města a obce provádí BEC odpady s.r.o. jednak svoz a zneškodňování směsného komunálního odpadu, jednak komplexní služby v oblasti sběru, třídění a využití zhodnotitelných složek odpadu a zneškodnění jeho nebezpečných podílů formou periodického mobilního sběru nebo stacionárních sběrných míst (sběrná hnízda, sběrné dvory). Společnost nabízí investiční, projekční i dodavatelské zabezpečení vybudování sběrných dvorů, včetně kvalifikovaného provozování těchto zařízení.

Jaké máte další záměry ?

V návaznosti na proces dotřídění materiálu společnost právě dokončuje další technologický stupeň zpracování, a to je drcení vytříděných plastů, jehož výstupem je drť jednotlivých frakcí, která se stává surovinou pro výrobu nových plastových výrobků. Z odpadu vyprodukovaného v tomto regionu je vytvářena zmíněnou technologií surovina, o níž projevují zájem zahraniční průmyslové společnosti.

Ve snaze podpořit jednoznačně a transparentně zřejmý trend Evropské unie i České republiky ve smyslu minimalizace množství odpadu ukládaného na skládky a maximální využití jeho vytříděných složek pro recyklaci a další využití pracujeme v současné době na zavedení nového systému třídění komunálního odpadu.

Tento nový systém spočívá v odděleném sběru vybraných obalových materiálů, papíru, novin, časopisů a zbytkového odpadu v domácnostech.

(hv)


Zeptali jsme se za vas

Žabák

Zdánlivě země nikoho je lokalita na výjezdu z města směrem na Ústí nad Labem, zvaná lovosický Žabák. Pamětníci z Lovosic říkají, že se tam chodili koupat a že to bývalo velmi krásné a upravené místo, kam chodilo mnoho lidí na procházky. Umím si toto místo představit i jako park na břehu čistých tůní. Docela rád bych se toho dožil.

Státní podnik Povodí Labe, jako majitel této lokality, má plány s úpravou tohoto místa. Zeptali jsme se Ing. Miloše Šourka, vedoucího střediska Dolní Labe 1, státního podniku Povodí Labe.

Můžete nám k těmto záměrům něco říci ?

Naše středisko se stará o celý úsek Labe od Mělníka až po Střekov. Snažíme se tento úsek udržovat v pořádku, pokud je to v našich silách a v našich finančních možnostech. Pracovníků je málo, peněz ještě méně, tak se snažíme všude alespoň trochu. Některé úseky se již podařilo zkulturnit. Pokud jde o Lovosice, tak jsme domluvili s pracovníky odboru životního prostředí MěÚ v Lovosicích, že by se mohla upravit plocha za benzinovou pumpou. Zde jsou zavezené tůně, na navážce rumištní plevel a náletový akát. Tento prostor jsme s nemalými prostředky v minulém roce vyčistili a uklidili, prořezali stromy a posekali. V letošním roce se povedlo vysadit asi třicet jasanů a patnáct lip. Jsou to stromy malé a mají podpůrné kůly. Snad se podaří je udržet při životě. Tento prostor, říkejme mu hrdě lesopark, byla téměř neproniknutelná džungle. Dnes prořezán a vyčištěn.Ve spolupráci s městem se budeme snažit tento stav udržet.

Slyšel jsem, že chcete v tomto prostoru vyčistit a upravit i tůně. Je to pravda ?

Jedná se o levobřežní prostory za koncentračními hrázemi, kterým se lidově říká tůně. Naše snaha, po dohodě s městem, je udělat tzv. záměr opravy. Tůně jsou trochu zabahněné, ale daleko větší problém je to, že do těchto prostor místní obyvatelé sypou odpady. V letošním roce jsme provedli částečný odvoz odpadů. Na podzim nebo v zimě, kdy to umožní povětrnostní podmínky, prostor prohloubíme, aby se zvětšila vodní plocha.

Veškerá jednání, která se týkají zlepšení životního prostředí, jsou také vždy o penězích. Z čeho budete tuto akci financovat a kolik to bude stát ?

Financování této akce by bylo z vlastních prostředků z fondu oprav nebo bychom se pokusili získat dotaci z fondu revitalizace říčních systémů do krajiny od Ministerstva životního prostředí. Dotaci na tyto akce máme přislíbenou, ale táhne se to. Dotace od ministerstva by se, pochopitelně, netýkala jen Lovosic, ale na př. i Litoměřic, kde se snažíme odtěžit bahno kolem ostrovů. Odhaduji, že celá akce kolem zmíněného lesoparku v Lovosicích přijde asi na 500 tisíc korun.

A na závěr ?

Vy vidíte naší práci z pohledu Lovosic, my se na to musíme dívat z těch priorit, které máme. To znamená, že v první řadě musíme udržovat a dávat peníze do údržby plavební dráhy, musíme udržovat břehy a jejich dláždění, musíme udržovat překladiště a přístaviště. V prostoru Žabáku jsme se domluvili, že v první etapě odstraníme ty nejhorší odpady, které tam jsou, domluvili jsme se i o způsobu provedení. Projekt úprav projednáme s městem, aby byly dodrženy všechny náležitosti a pak už bude jen akci realizovat. Spolupracovali jsme i při přípravě přívozu v Lovosicích. S městem budeme spolupracovat i dále.

Rozhovor připravil (hv)

Lovosický dnešek 07/2001 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka