Lovosický dnešek 01/2001 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka

Předchozí část

Skaut

Historie skautingu v Lovosicích X.

V této době dochází z naší strany k dalším ústupkům, jejichž snahou je zachovat junácké hnutí. Je to veřejné zřeknutí se příslušnosti ke světovému skautingu a pod.

Počátkem roku 1970 je v našem středisku registrováno 176 členů, z toho 19 činovníků. V dubnu 70 vyhlašuje Ústřední rada Junáka po dohodě s Českou radou Pionýra „Jarní junáckou pohotovost”. Naše středisko se do této akce, která nemá s naším programem mnoho společného, zapojuje. Hlavně proto, aby podpořilo snahu Ústředí v uplatnění naší organizace ve stávající společnosti a tím i její zachování.

V předvečer 1. máje 1970 zajišťuje středisko táborový oheň na „Osmičce”. Obřad zapálení provádí Mirka Ryvolová. Vatra je zapálena ze čtyř malých ohníčků, symbolizujících oheň lásky, pravdy, krásy a statečnosti. Ráno 1. máje se skauti a skautky schází u klubovny a se svými vlajkami pochodují na seřadiště k Olejně. Svým množstvím, více než 160 krojovaných členů, a kázní budíme pozornost a sympatie.

Závod vlčat a světlušek o totem bratra náčelníka a vlajku sestry náčelní v roce 1970.

Naše středisko bylo pověřeno uspořádat okresní kolo tohoto závodu, který se uskutečnil v prostoru Opárenského údolí a hradu 23. května 70. Činovníci našeho střediska s junáky a skautkami připravili trasu závodu, zajistili jednotlivá stanoviště, včetně vybudování lávky přes potok, dále zhotovení překážkové dráhy a zajištění dřeva pro rozdělávání ohnišť. Činovníci se pak zapojili jako rozhodčí a junáci a skautky byli průvodci závodících hlídek, obstarávali spojení a další služby. Závodilo celkem 9 hlídek (šestek) vlčat a 6 hlídek světlušek. Lovosická hlídka vlčat i světlušek zvítězila a postoupila do krajského kola. To se uskutečnilo 6. a 7. června 1970 v Úštěku. Zvítězila opět lovosická vlčata, vedená Láďou Sedláčkem a to v sestavě: Tomáš Sypeň, Láďa Sedláček ml., Ondra Matušů, Petr Ježek a Zdeněk a Václav Havlovi. Světlušky skončily sedmé. Ústřední kolo závodu, které se mělo konat v Potštějně a v kterém se měla účastnit i vítězná hlídka lovosických vlčat se po několika odsunutých termínech již nesmělo konat.

Mirek

(pokračování příště)


Z historie mesta

Výtvarné umění

Architektura

16. května 1889 se narodil v Lovosicích

Jan Mayer

, žák prof. Jana Kotěry na Uměleckoprůmyslové škole v Praze; v té době podnikl několik studijních cest po Německu a Itálii. Po první světové válce působil na Zemské průmyslové škole ve Volyni a v Kolíně. V letech 1923 - 32 byl tento náš úspěšný rodák vedoucím architektem v ateliéru Aloise Dryáka. Postavil mimo jiné lázně v Poděbradech a divadlo v Olomouci a zúčastnil se mnoha urbanistických a regulačních projektů.

Sochařství

Lenka Zemanová
( * 1958 v Teplicích )

vystudovala střední zemědělsko-technickou školu v Lounech a již ve škole navštěvovala kroužek výtvarného umění. Je absolventkou čtyřletého studia na Severočeské lidové konzervatoři. V r. 1989 přešla na „volnou nohu„ a působila ve skupině kolem ateliéru ak. malíře Ladislava Lapáčka. V letech 1990 - 1997 studovala u ak. malíře Pavla Bergra.

Její vidění světa bylo až do r. 1995 realistické ( krajiny, zátiší ), v pozdější době si osvojila abstraktní vyjádření emotivních vjemů. V roce 1997 byla spoluzakladatelkou samostatné výtvarné skupiny ROLOUS ( společně s Dagmar Bobrzykovou, Evou Horáčkovou, Petrem Růžičkou a Lubomírem Čmejlou). Skupina ROLOUS pořádá jednou do roka sochařské symposium. Zúčastnila se i symposia v areálu kostela sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem ( 1999 ). Stálá expozice jejich děl je v Trmicích na zámku.

Výtvarnice vystavuje od r. 1987 ( výstavní síň v Děčíně ), a to v Teplicích, Lovosicích, Praze i zahraničí ( Vídeň - Galerie Strudelhof - 1994 ). V r. 1999 se v Drážďanech uskutečnila zvláštní akce - výtvarníci vymalovali ve staré zástavbě každý jedno okno adventního kalendáře. V roce 1999 se uskutečnila i výstava na Magistrátě v Ústí nad Labem. Lenka Zemanová vystavuje i samostatně ( 1990 - zámek v Libochovicích a v Galerii TANA v Litoměřicích, 1995 - v Galerii BOHEMIA ART v Roudnici nad Labem ).

Druhým lovosickým členem skupiny ROLOUS je

Petr Růžička
( * 1945 v Jihlavě )

Výtvarník vystudoval střední odborné učiliště a v r. 1996 se zúčastnil sochařského symposia v Doksanech. Je rovněž absolventem Ateliéru ak. malíře Pavla Bergra ( 1996-97 ) a Severočeské lidové konzervatoře ( 1996-97 ). Zúčastnil se také sochařských symposií v Trmicích a v Ústí nad Labem v kostele sv. Vojtěcha. Vystavuje společně se skupinou ROLOUS. Rád pracuje se dřevem.

Sochařské dílo „Žena a České středohoří„, které je umístěno v ul. Osvoboditelů, vytvořil akademický sochař Josef Klimeš, žijící v Praze. 21. 8. 1968 byl zraněn střelou ze samopalu. Jeho sochy jsou zastoupeny v Národní galerii v Praze a v mnoha galeriích výtvarného umění v celé republice.

Sochu Rudoarmějce na náměstí Osvoboditelů vytvořil akademický sochař Emil Solařík, absolvent vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, jeden ze zakládajících členů severočeské pobočky Svazu výtvarných umělců. Byl autorem i řady drobných plastik a vyráběl také brože, pohlednice, novoročenky a něžné pastely.

E.H.

Lovosický dnešek 01/2001 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka