Lovosický dnešek 12/2000 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka

Předchozí část

Historie skautingu v Lovosicích IX.

Středisková mikulášská besídka se uskutečnila 5. prosince 69. Program si chlapci a děvčata sami připravili, besídku řídil Vláďa Kočí a všem přítomným se líbila. V úvodu převzaly skautky svou novou oddílovou vlajku a pak následoval program včetně mikulášské nadílky. Besídky se zúčastnilo 112 dětí a více než 50 maminek a tatínků, takže sál Olejny ani nepostačoval.

18. prosince 69 předvedla skupina skautek, vlčat a skautů pořad „Bavíme se u táborového ohně" babičkám a dědečkům v Klubu důchodců. Podobný pořad doplněný koledami, předvedli na slavnostním odpoledni 23. prosince, které pořádal MěNV pro starší, osamělé občany Lovosic. Při těchto akcích vznikla myšlenka, k jejímuž uskutečnění došlo v lednu 1970. Tři družiny skautek převzaly péči o tři osamělé babičky.

Od ledna 1970 je naše středisko - stejně jako všechna ostatní střediska v republice - členem Městské federace dětských a mládežnických organizací v Lovosicích.

Měsíčník pro činovníky - Skauting je od ledna přejmenován na Junácký činovník a z časopisu Skaut - Junák se vypouští z názvu slovo skaut.

Mirek

(pokračování příště)


Z historie mesta

Výtvarné umění

Lovosičtí fotografové II.

Roderick Slavík
(* 7. 9. 1941 ve Vysokém Mýtě)

V mládí se s rodiči často stěhoval, proto bez váhání opustil i Prahu a odešel v r. 1972 z bytových důvodů do Lovosic. Zde začal pracovat jako směnový pracovník na provoze kyseliny dusičné v Severočeských chemických závodech. K fotografii ho přivedl otec, vášnivý fotoamatér. Už jako třináctiletý začal fotografovat krajinu - Beskydy, Jižní Čechy. Spolu s nadšením pro fotografii ho od mládí provázela láska k přírodě.

Po dvou letech práce na směny přešel do propagace SCHZ jako profesionální fotograf. Ke zděšení rodiny i známých odešel k 1. lednu 1980 na „volnou nohu“ ( hlavně z důvodu kvalitní přípravy putovní výstavy pro NDR „Umělecké fotografie ze severních Čech“ ), kterou mohli zhlédnout občané v kulturních střediscích mnoha velkých východoněmeckých měst ( Berlín, Drážďany aj. ). Jeho fotografie byly publikovány v Průboji, Proudu a dalších novinách a časopisech, a pracoval také pro Svazarm.

V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Lovosicích a v období 1990 - 94 členem městského zastupitelstva v Lovosicích. Je předním členem mnoha ekologických seskupení - předsedou ZO Českého svazu ochránců přírody, patronem ekologického sdružení Přátelé přírody v Ústí nad Labem, členem ekologického sdružení Děti země (zde zasedá v porotě pro udělení titulu „Ropák roku“ a „Zelená perla“) a členem GREENPEACE (od této organizace má i mezinárodní pas země „Waveland“).

V posledním desetiletí byly uskutečněny jeho další výstavy s tématem „České středohoří“ v Praze (Vysokoškolský klub 5. května), v Lovosicích, Úštěku, Mostě, Litoměřicích, Ústí nad Labem ( Kostel sv. Vojtěcha - 1999 ) a jinde. Před nedávnem vydalo nakladatelství Magnum obnovenou publikaci jeho fotografií „České středohoří“ a v současnosti připravuje pro tisk „Velkou knihu Českého středohoří„. Jeho fotografie jsou také součástí kalendářů 1995 a 2000. Je rovněž ekologem projektu Cykloturistické magistrály Most - Doksy.

Miroslav Hvorka
(* 16. 2. 1940 v Libiši, okr. Mělník)

vystudoval čtyřletou střední průmyslovou školu chemickou v Ústí nad Labem a nastoupil jako směnový mistr do Severočeských chemických závodů, kde pracuje až dosud. Fotografii se věnuje od 17 let, kdy si koupil první fotoaparát. Je absolventem Krajské lidové konzervatoře, obor fotografie, a Institutu výtvarné fotografie v Praze. V oboru fotografie působil také jako lektor na okresní akademii v Litoměřicích. V Lovosicích poprvé vystavoval v 60. letech, vystavoval také v Ploskovicích i jinde.

Do okruhu jeho tvorby spadají portréty i krajiny; při své práci využívá různých fotografických technik.

Miroslav Nesvarba
( * 28. 9. 1934 v Mirotíně v SSSR - Ukrajina )

Do Lovosic se vrátil s rodiči jako repatriant z Volyňských Čech v roce 1947. Absolvoval chemické učiliště a průmyslovou školu, působil jako laborant vláken, později na poloprovoze kordů. Fotografií a sběratelstvím všeho o Lovosicích se zabývá od 50. let. Jeho doménou je dokumentační fotografie. Z počátku fotografoval často bourání, protože v regionu probíhala velká výstavba. Měl také několik výstav v rámci regionu a jeho fotografie Lovosic vidělo v r. 1998 i družební město Coswig. V současnosti pilně přispívá do časopisu Lovosický dnešek, a to nejen fotografiemi, ale také články o historii Lovosic.

Miroslav Vlasák
(* 30.3.1923 v Hostěnicích, + 26. 2. 2000 v Lovosicích)

přišel do Lovosic v r. 1956 z Břízy, okr. Roudnice. Původním povoláním byl autoklempíř. K fotografování ho přivedl sport, ve středisku jeho zájmu byla kinetická fotografie. Zabýval se však také zobrazením krajiny. Několikrát vystavoval na regionálních i mezinárodních amatérských výstavách.

E.H.

Lovosický dnešek 12/2000 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka