Lovosický dnešek 9/2000 | strana 6 |
- Mirek - |
Pokud dovolíte, vážení, jsou tu zase pamětníci. Náš předešlý nejhlubší ponor do minulosti jsme opustili vylíčením událostí kolem MNICHOVA osmatřicátého roku.
Život však šel - i když v podstatně změněných podmínkách - dál. Připojením SUDET do svazku TŘETÍ ŘÍŠE začal stoupat význam města Lovosic. Nacisté velmi rychle využili příhodné geografické polohy t. zn. důležité křižovatky vodních a silničních spojů včetně železničního uzlu. Dá se říci, že díky tomu naše město poskytovalo po celých šest válečných let dalekosáhlým plánům nacistického Německa zdánlivě klidné závětří.
Už v průběhu devětatřicátého a čtyřicátého roku doslova ze země vyrostlo poblíž tehdejšího přístavního skladiště u Labe obrovité moderní obilní silo z červených cihel, údajně jedno z největších v Evropě, vybavené pneudopravou, dokonalou vzduchotechnikou a klimatizací, u paty doplněné samostatnou správní budovou s kancelářemi a šesti byty pro obsluhující personál. Dominantou města bylo až do sedmdesátých let. Pak je výškou přerostl další šedivý monolitický obilní gigant - dnešní HAMPL.
Ale vraťme se zpět! Všechny volné skladovací prostory dnešních Lovosic do posledního koutku přechovávaly kvanta vzácných surovin, substrátů a zboží. To vše zůstalo po odchodu českých a židovských majitelů a postupně sem do bezpečí byla transportována další kvanta před nálety z sužovaných oblastí TŘETÍ ŘÍŠE.
Tím posloužily sklady v dnes už značně zdevastované VEDEPCE proti cukrovaru k uskladnění kompletní osobní výstroje pro námořnictvo. Prostorné sklady DELI praskaly ve švech zásobami mouky, cukru, kakaa, kakaového másla, mandlí, rozinek. Lovosický cukrovar ukrýval dárkové balíčky a hračky pro děti frontových vojáků. Žoky slisovaného kvalitního tabáku střežily firmy SCHRAMM či GREGER, dnes nelze přesně určit.
Na druhé straně však nacistický WEHRMACHT vyžadoval rok od roku tvrdší daň z řad mužů a synů povolávaných na frontu. Již 1. září 1939 svým bleskovým DRANG NACH OSTEN během pár týdnů obrazně řečeno vymazal z mapy Polsko. Na západě obrátil v trosky nejkrásnější města BENELUXU, bažinami obešel obrannou MAGINOTOVU LINII a srazil na kolena Francii.
A ZÁPAD? Zaskočený a zděšený nad "Paktem o neútočení" mezi nacistickým Německem a tehdejším SSSR z r. 1940 si uvědomil, že Hitlerova rozpínavost nezná hranic. rozhořela se bitva o Anglii. Tím úděsná apokalypsa druhé světové války z obou stran nabývala na síle a útočnosti. Zeptejte se lovosických pamětníků - našich lidí nasazených na nucené práce v Drážďanech a v Lipsku - jakou spoušť zanechávaly "KOBERCOVÉ NÁLETY" spojeneckých bombardovacích svazů použitím NAPALMU čili STROMEČKU, kdy hořel i asfalt a detonace se záblesky se šířily vzdušnou čarou až do vzdálenosti dvouset kilometrů.
V takovémhle pekle zhruba po třinácti letech skomíral a dohasínal velikášský sen o světovládné tisícileté Velkoněmecké říši.
Poslední záchvěvy fašistické hrůzovlády pocítilo i naše město. Koncem dubna 1945 měl v Lovosicích konečnou stanici i poslední TRANSPORT SMRTI určený pro Terezín. Tehdy ale přeplněný, tyfem zamořený Terezín už nebyl schopen vstřebat další zubožené lidské trosky v pruhovaných koncentráčnických hadrech. Co tedy s nimi? Strohý rozkaz zněl: Zlikvidovat! Tu noc zaháněly spánek obyvatel domů poblíž trati od cukrovaru až po vily bývalé továrny GLANZSTOFF salvy výstřelů. Tak skončila životní pouť těchto ubožáků v mělkých narychlo zasypaných společných hrobech. K jejich exhumaci a důstojnému uložení na HŘBITOVĚ NÁRODŮ v Terezíně došlo po roce v dubnu 1946.
Definitivní konec a hráz nacistické expanzi učinily známé POSTUPIMSKÉ DOHODY tří vítězných velmocí Ameriky, Anglie a Sovětského svazu, a v návaznosti na ně potom pro osvobozené Československo dekrety prezidenta Beneše o poválečných odsunech Němců. Naplnily de facto heslo Konráda Henleina "HEIM INS REICH".
Bližší si o tom povíme, pokud dovolíte, zase někdy příště.
- HR - |
Lovosický dnešek 9/2000 | strana 6 |