Hudba v Lovosicích II.
Škola byla posléze přejmenována na Lidovou školu umění a nyní má název Základní umělecká škola. Nejdéle působil na škole ředitel Jan Habeš (od r. 1951), který z talentovaných žáků sestavil úspěšné kvarteto (1.housle - Jaroslav Šanda, 2. housle - Pavel Arazim, viola - Milan Vladyka a violoncello - Jaroslav Ondráček). Všem se stala hudba životním posláním - houslista Jaroslav Šanda je členem Státní opery (dříve Smetanovo divadlo), houslista Pavel Arazim působí ve Státní filharmonii Praha, violista Milan Vladyka působil 1 rok v Amsterodamské filharmonii a čtyři roky v Rotterdamské filharmonii - v současnosti je členem symfonického orchestru FOK. Jaroslav Ondráček působí v Pražském komorním orchestru bez dirigenta. Jeden z prvních lovosických absolventů pražské konzervatoře Pavel Lebduška působil v orchestru RADIO v Kolíně nad Rýnem a dnes je členem Mnichovské filharmonie.
Významné období zaznamenala ZUŠ pod vedením ředitele Petra Švehly (30. 5. 1945 - 1. 8. 1994), který přišel na školu v 70. letech a v r. 1975 se stal ředitelem (při své práci si našel čas i na komponování). Pod jeho vedením měla škola nejlepší výsledky v houslích - řada žáků vystudovala konzervatoř v Teplicích (Jiří Novotný, Alena Sazečková - Beckerová / ZUŠ Lovosice /, Miroslav Roček / ZUŠ Litoměřice /, Zdeněk Starý - ten absolvoval i AMU v Praze, Lenka Hessová - členka symfonického orchestru Teplice). Martina Zuziaková, jedna z jeho posledních žaček, absolvovala konzervatoř v Teplicích a nyní působí v Sukově komorním orchestru. Lásku k hudbě a houslím po něm zdědila i jeho dcera Lucie Švehlová, která ukončila konzervatoř v Praze ve školním roce 1998/99 absolventským koncertem a v současnosti je také členkou Sukova komorního orchestru. Úspěšnými odchovanci lovosické hudební líhně jsou klavíristky Libuše Vávrová - absolventka konzervatoře v Praze, Milada Hedánková - Patráková (obě vyučují v současnosti na lovosické ZUŠ) a Jarmila Novotná (studium na konzervatoři v Teplicích). Škola vychovala i vynikající flétnistky - Jana Kopecká-Spěváková vystudovala konzervatoř v Teplicích a Hana Knauerová dosud konzervatoř v Praze studuje.
Výjimečně dobrých výsledků dosahuje škola i v současnosti pod vedením ředitele Mgr. Jiřího Lhotského, který převzal ZUŠ po předčasné smrti Petra Švehly. Vystoupení žáků školy na koncertech komorní, chrámové i populární a taneční hudby se stala nedílnou součástí hudebního života města. Orchestr Brass band vytvořený ze současných i bývalých žáků ZUŠ vystupuje nejen v Lovosicích, ale i v okolí (Třebenice, Litoměřice, Bohušovice nad Ohří, Štětí), a s úspěchem se několikrát zhostil i účinkování v SRN, při oslavách v družebním městě Coswigu. Dirigent orchestru Mgr. Lhotský obdržel na Mezinárodním festivalu dechových hudeb Praha 1998 Cenu poroty za nejlepší dirigentský výkon a měl tu čest dirigovat závěrem festivalu orchestr složený ze 300 hudebníků.
V současnosti se rodí nová generace lovosických hudebníků a i ti dosahují mnoha úspěchů. Vloni zvítězilo lovosické Trio de estudiantes ve složení Soňa Herčíková - housle, Monika Knauerová (klavír) a Jiří Protiva (příčná flétna) v soutěži "Hudba na gymnáziu" v kategorii vážná hudba. Trio vystoupilo na koncertu v krásném prostředí Lichtenštejnského paláce v rámci festivalu Dny hudební mládeže ČR v dubnu 1999 a reportáž z koncertu přinesly ve svých pořadech rozhlasová stanice Vltava a Česká televize v pořadu Haló, hudba.
Z těch úplně posledních můžeme jmenovat alespoň vynikající výkon Radovana Lukše v Ústředním kole Národní soutěže ZUŠ, kterého dosáhl ve hře na trubku ve své kategorii v dubnu 2000, kde obsadil 1. místo a obdržel cenu hudebního vydavatelství Editio Bärenreiter Praha za nejvyšší počet získaných bodů ve svém oboru. Třetí místo ve svém oboru sólového zpěvu vybojovala ještě Olga Samšová a čestné uznání si odnesl z Ústředního kola Jiří Protiva za výkon na příčnou flétnu.