Lovosický dnešek 5/2000 | strana 7 |
V letošním roce oslaví město své 400. výročí, ke kterému vydalo pamětní medaile dle grafického návrhu Miroslava Nesvarby. Ražbu provedla Kronika, s.r.o., Jablonec nad Nisou.
Autor medaile záměrně volil stylizované nádoby z různých období osídlení, neboť území města patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám ve střední Evropě. Mnohá města se pyšní krásnými stavbami, Lovosice svá nejcennější historická bohatství ukrývají pod povrchem.
Medaile byla vydána ve čtyřech provedeních z různých kovů, a to 10 ks cínových, 10 ks měděných, 510 ks mosazných a 10 ks stříbrných. Mosazná pamětní medaile bude prodávána u vedoucího Kulturního střediska „Lovoš“ pana M. Šandy.
Miroslav Nesvarba |
Lícní strana má uprostřed znak města ve štítku, nad ním letopočet 400 let. Po okraji mezi dvěma hvězdičkami
nahoře opis: MĚSTO LOVOSICE a dole letopočty 1600 - 2000
Na rubové straně je střed medaile vyplněn čtyřmi nádobami charekterizujícími osídlení Lovosic od mladší doby
kamenné až po dobu slovanskou a to v údobích 7500, 4000, 2500 a 1000 let. Po perličkovém okraji mezi řadami
teček nahoře opis: PŘES 7500 LET OSÍDLENÍ dole: LOVOSIC
Končí pětileté volební období orgánů Českého svazu včelařů (ČSV), proto letos hodnotili včelaři na své výroční schůzi nejen uplynulý rok, ale celé pětileté období.
Za tu dobu poklesl počet včelařů i včelstev na Lovosicku o 20%, za posledních 10 roků o plných 40%! Na osazení včelami čeká jen na Lovosicku více než 150 prázdných úlů. Pokles nebyl způsoben zhoubnou invazí roztoče Varroa, ta je na rozdíl od sousedních států pod důslednou kontrolou Státní veterinární správy ve spolupráci s orgány ČSV, ale ekonomikou podmínek chovu včel. I zájmový včelař s malým počtem včelstev má při chovu stále se zvyšující vydání a musí je pokrýt prodejem medu, tím větší starosti mají chovatelé s větším počtem včelstev.
Pokles se zastavil teprve v posledních dvou letech, kdy činitelé odpovědní za životní prostředí přesvědčili státní správu, že včely nejsou jen med, ale především opylovači, a nejen polních plodin a ovoce, ale i většiny planě rostoucích rostlin a tím udržovateli pestrosti naší krajiny i přírody, a zajistili chovatelům včel státní dotaci na zazimovaná včelstva.
Hlavní starost přirozeně zůstává na včelařích a jejich včelařské organizaci ČSV (v závorkách uvedeni odborní referenti základní organizace ČSV v Lovosicích). Ta zajišťuje povinné vyšetřování zdravotního ústavu včelstev a plošnou léčbu (M. Beránek), výkonné včelí matky z vyšších chovů (předseda ZO J. Vaněk), odborné přednášky, besedy, kurzy a exkurze (A. Moravec), zlepšování včelí pastvy (M. Loužek), informace pro odbyt medu (místopředseda ZO M. Svatoš), péči o mládež (A. Moravec), dobré hospodaření (J. Masopust), včelařští důvěrníci a ošetřovatelé včelstev v obcích i kontrolní komise, vesměs odpovědní a aktivní činitelé. Duší organizací bývá jednatel. Tam došlo k výměně již před 2 roky, kdy byl jednatel A. Moravec vystřídán Ing. Al. Staňkem, který nejen navázal na mnohaletou dobrou činnost, ale dále ji rozvíjí.
Význam včel pochopily i obecní a městské úřady a někteří podnikatelé, a zejména v minulém roce pomohli včelařům vytvořit příznivější technické podmínky pro léčbu včel proti varroáze - díky za pochopení a pomoc! Nově zvolený výbor byl rozšířen o nové aktivní členy př. Červenku a PhDr. J. Furmánka.
Spotřeba medu v českých domácnostech je jen asi třetinová v porovnání s evropskými státy, přestože český med patří mezi nejkvalitnější. Konkurence k nám začíná dovážet levnější, ale méně kvalitní med z teplejších pásem, kde včely "nosí" po celý rok s minimální prací jejich chovatelů.
Nově zvolenému aktivu činnovníků ČSV přejeme úspěch v činnosti pro rozvoj včelařství na Lovosicku - a našim spoluobčanům, aby si více oblíbili med jako přírodní potravinu a dávali přednost medu z českých luhů a hájů.
AM |
Lovosický dnešek 5/2000 | strana 7 |