Lovosický dnešek 5/2000 strana 7 Predchozi stranka Dalsi stranka

Z historie mesta

MEDAILE K OSLAVĚ 400 VÝROČÍ POVÝŠENÍ LOVOSIC NA MĚSTO

V letošním roce oslaví město své 400. výročí, ke kterému vydalo pamětní medaile dle grafického návrhu Miroslava Nesvarby. Ražbu provedla Kronika, s.r.o., Jablonec nad Nisou.

Autor medaile záměrně volil stylizované nádoby z různých období osídlení, neboť území města patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám ve střední Evropě. Mnohá města se pyšní krásnými stavbami, Lovosice svá nejcennější historická bohatství ukrývají pod povrchem.

Medaile byla vydána ve čtyřech provedeních z různých kovů, a to 10 ks cínových, 10 ks měděných, 510 ks mosazných a 10 ks stříbrných. Mosazná pamětní medaile bude prodávána u vedoucího Kulturního střediska „Lovoš“ pana M. Šandy.
Miroslav Nesvarba

Lícní strana má uprostřed znak města ve štítku, nad ním letopočet 400 let. Po okraji mezi dvěma hvězdičkami nahoře opis: MĚSTO LOVOSICE a dole letopočty 1600 - 2000

Na rubové straně je střed medaile vyplněn čtyřmi nádobami charekterizujícími osídlení Lovosic od mladší doby kamenné až po dobu slovanskou a to v údobích 7500, 4000, 2500 a 1000 let. Po perličkovém okraji mezi řadami teček nahoře opis: PŘES 7500 LET OSÍDLENÍ dole: LOVOSIC


Ctenari nam pisi

Pokles chovu včel zastaven?

Končí pětileté volební období orgánů Českého svazu včelařů (ČSV), proto letos hodnotili včelaři na své výroční schůzi nejen uplynulý rok, ale celé pětileté období.

Za tu dobu poklesl počet včelařů i včelstev na Lovosicku o 20%, za posledních 10 roků o plných 40%! Na osazení včelami čeká jen na Lovosicku více než 150 prázdných úlů. Pokles nebyl způsoben zhoubnou invazí roztoče Varroa, ta je na rozdíl od sousedních států pod důslednou kontrolou Státní veterinární správy ve spolupráci s orgány ČSV, ale ekonomikou podmínek chovu včel. I zájmový včelař s malým počtem včelstev má při chovu stále se zvyšující vydání a musí je pokrýt prodejem medu, tím větší starosti mají chovatelé s větším počtem včelstev.

Pokles se zastavil teprve v posledních dvou letech, kdy činitelé odpovědní za životní prostředí přesvědčili státní správu, že včely nejsou jen med, ale především opylovači, a nejen polních plodin a ovoce, ale i většiny planě rostoucích rostlin a tím udržovateli pestrosti naší krajiny i přírody, a zajistili chovatelům včel státní dotaci na zazimovaná včelstva.

Hlavní starost přirozeně zůstává na včelařích a jejich včelařské organizaci ČSV (v závorkách uvedeni odborní referenti základní organizace ČSV v Lovosicích). Ta zajišťuje povinné vyšetřování zdravotního ústavu včelstev a plošnou léčbu (M. Beránek), výkonné včelí matky z vyšších chovů (předseda ZO J. Vaněk), odborné přednášky, besedy, kurzy a exkurze (A. Moravec), zlepšování včelí pastvy (M. Loužek), informace pro odbyt medu (místopředseda ZO M. Svatoš), péči o mládež (A. Moravec), dobré hospodaření (J. Masopust), včelařští důvěrníci a ošetřovatelé včelstev v obcích i kontrolní komise, vesměs odpovědní a aktivní činitelé. Duší organizací bývá jednatel. Tam došlo k výměně již před 2 roky, kdy byl jednatel A. Moravec vystřídán Ing. Al. Staňkem, který nejen navázal na mnohaletou dobrou činnost, ale dále ji rozvíjí.

Význam včel pochopily i obecní a městské úřady a někteří podnikatelé, a zejména v minulém roce pomohli včelařům vytvořit příznivější technické podmínky pro léčbu včel proti varroáze - díky za pochopení a pomoc! Nově zvolený výbor byl rozšířen o nové aktivní členy př. Červenku a PhDr. J. Furmánka.

Spotřeba medu v českých domácnostech je jen asi třetinová v porovnání s evropskými státy, přestože český med patří mezi nejkvalitnější. Konkurence k nám začíná dovážet levnější, ale méně kvalitní med z teplejších pásem, kde včely "nosí" po celý rok s minimální prací jejich chovatelů.

Nově zvolenému aktivu činnovníků ČSV přejeme úspěch v činnosti pro rozvoj včelařství na Lovosicku - a našim spoluobčanům, aby si více oblíbili med jako přírodní potravinu a dávali přednost medu z českých luhů a hájů.
AM


Z našich škol

Turistický kroužek na 1. ZŠ Lovosice

Podzim vyvolává v každém z nás jinou představu. Někdo vidí jen školu, jiný trhá jablka, dalšímu se lepí na ruce zem při vybírání brambor. Pesimista se choulí v mlze a smutných nekonečných přeháňkách. Pro nás bude od loňského roku představa podzimu spojena s velkými výpravami našeho nového turistického kroužku při 1. ZŠ v Lovosicích.

45 dětí začalo pod vedením Káji Kabátové a Mily Králíčkové poznávat své okolí. Láska k vlasti začíná láskou ke kousku země, kde žijeme, pracujeme, radujeme se nebo se trápíme. Jsou děti, které málo vědí o svém okolí a přece je všude něco zajímavého. Území Čech, na kterém leží litoměřický okres, je bájným počátkem osídlení naším národem. Je dějištěm historických zápasů, je svědkem dlouhého a složitého historického i geologického vývoje, jehož nesmazatelné stopy na něm zůstávají. To všechno se snažíme dětem na našich výletech vhodnou formou přiblížit.

Činnost kroužku jsme zahájili třídenním výletem do Sloupu v Čechách - Zátiší. 30 dětí odcestovalo vlakem z Lovosic do Nového Boru a potom hurá pěšky do cíle. V areálu letního tábora Lovochemie Lovosice si děti zpříjemnily jeden podzimní víkend. Vycházky do okolí vystřídaly míčové hry, večer jsme si poseděli u táboráku, opekli buřty a zazpívali při kytaře. Když jsme v neděli odjížděli domů, vůbec se nám nechtělo. Touto cestou bychom také chtěli poděkovat firmám Pekařství John a Maso, uzeniny Rek za poskytnutí pro nás nemalého příspěvku.

Naše první výprava Českým středohořím vedla ze Žalhostic přes Radobýl do Litoměřic. Na Radobýlu se děti dozvěděly o pověstech spojených s vrchem a v Litoměřicích si prohlédly muzeum a katakomby.

Zajímavý výlet byl i na Lovoš. Kdo tento vrchol zná dovede si představit úchvatný pohled do dalekého kraje. Pro mnoho dětí, i když jsou z Lovosic to byl zážitek, protože jen málokdo z nich na Lovoš již vystoupil.

(dokončení příště)

Lovosický dnešek 5/2000 strana 7 Predchozi stranka Dalsi stranka