Lovosický dnešek 4/2000 strana 7 Predchozi stranka Dalsi stranka

Z historie mesta

MEDAILE K OSLAVĚ 300 VÝROČÍ POVÝŠENÍ LOVOSIC NA MĚSTO

Zásluhu o povýšení obce na město má tehdejší majitel Lovosic pan Adam ml. z Valdštejna císařský komorník, poté rada na dvoře císaře Rudolfa II. Ten využil své moci a významného postavení při dvoře a podal 22.6.1600 žádost o povýšení Lovosic na město. Již 4. července téhož roku císař Rudolf II. svým Majestátem potvrdil povýšení Lovosic na město s právem používat městského znaku, konání trhů, provozování řemesel a živností a též právo pečetit zeleným voskem. Lovosice měly tehdy již 100 osedlých, tj. min. 500 - 700 obyvatel a to byl počet odpovídající malému městu; např Libochovice, Třebenice i Budyně v té době měla méně obyvatel než Lovosice.

V roce 1900 oslavilo město Lovosice 300. výročí, ke kterému vydalo pamětní medaile v německém textu. Medaile byla ražena z leštěného hliníku s ouškem o průměru 33 mm. Autor, výrobce a počet zhotovených kusů nejsou znám

Miroslav Nesvarba


Volný překlad na lícní straně: SLAVNOST NA PAMÁTKU NA DEN, KDY RUDOLF II. PŘED 300 LETY POVÝŠIL LOVOSICE NA MĚSTO, 1600 4/7 1900

Na rubu ve středu medaile znak města Lovosice. Opis po okraji ve vlnovkovém a perličkovém kruhu: NĚMECKÉ SMÝŠLENÍ A NĚMECKÉ ZPŮSOBY NECHŤ JSOU TI VŽDY ZACHOVANÉ


Sloupek zdravotne postizenych

Jubilejní rok 2000 jsme přivítali radostně a s očekáváním. Především musíme pochválit realizátory nádherné vánoční výzdoby (byla nejhezčí v našem okrese), zejména ozdobený český symbol - lípa na náměstí, budila zaslouženou pozornost všech kolemjdoucích ba i projíždějících. Tato výzdoba včetně úžasného ohňostroje určitě přispěla ke zlepšení celkové nálady mezi našimi občany a bylo to takové milé pohlazení duše. Ještě jednou děkujeme všem, kteří se o to zasloužili.

Co zdravotně postižené občany čeká v tomto roce:

Na závěr co jiného si přát, než dobré zdraví všem občanům, spokojenost a pohodu v životě.

B. Jirásková

Zajímavá výstava

Na den 17. února připravilo Středisko integračních aktivit nevidomých a slabozrakých v Lovosicích výstavu přístrojů a různých pomůcek, které jim pomáhají v leckdy nesnadném životě. Když jsem vešla do nevelké místnosti (nahoře ve starém ÚNZu), byli tam tři: manželé Krajíčkovi a jejich veselá černá fenka Menea. Nikdo jiný už nepřišel a tak jsem si v klidu za vysvětlování paní Krajíčkové prohlédla všechny vystavené věci. Na zdi visel portrét L. Brailla (1809-1852), francouzského slepce, který vynalezl tak dobrou, stále platnou věc - slepecké písmo, složené z vystouplých bodů. Poprvé jsem viděla psací stroj, na němž se Brailleovým písmem píše a viděla jsem časopis takto psaný.

Vystavené pomůcky byly šikovné - například mluvící budík, mluvící teploměr, zvuková odměrka na hladinu napouštěné vody, i hry jsem viděla: domino, Člověče, nezlob se!. To jen tak namátkou, těch (leckdy drobností) zajímavých, potřebných věcí tam bylo víc. Myslím, že by jich mohlo (nebo mělo?) být ještě víc... Ale chytré hlavy pořád vymýšlejí další užitečné věci.

Jen jeden nedostatek tahle výstava měla: nevěděla bych o ní, nebýt Deníku Litoměřicka, který se o chystané akci zmínil. V Lovosicích jsem nenašla jediný plakátek, ani ve vývěsce, kde bývají různé informace, týkající se zdravotně postižených občanů. Díky tomu moc lidí na výstavu nepřišlo. Škoda. Ta výstava byla zajímavá. určitě stála za navštívení.

Vlasta Tinková


Z našich škol

Karneval

Dne 24.2.2000 se konal na 3. základní škole v Lovosicích školní karneval pro žáky prvního stupně, který připravili učitelé pro své žáky a tím oslavily děti konec Masopustu. Děti měly nádherné masky, které jako každý rok, bojovaly o prvenství v soutěži Maska roku. Rej princezen, čarodějnic, skřítků a dalších pohádkových postav trval 2 hodiny, během něhož si mohly děti zasoutěžit v tanci s míčky, v rychlosti svých reakcí, ale třeba i v podlézání laťky v průběhu tance. Z každé třídy pak porota vybrala a ocenila ty nejkrásnější převleky. Nejnapínavějším se stal asi konec školního karnevalu, neboť v tu chvíli byla zvolena Maska roku. Zatímco loni vyhrál Křemílek, letos porotu ohromila čarodějnice, která by si nezadala s těmi, které vídáme v pohádkách v televizi.

V pondělí a v úterý 28.2. a 29.2.2000 se zúčastnili žáci naší školy Nikola Niedermanová ze 4. tř. a Pavel Švingr z 8.C celostátního kola pěvecké soutěže v Karlových Varech. V každé z obou kategorií soutěžilo přes 80 dětí. Pavel Švingr, který soutěžil v kategorii žáků 2. stupně se umístil mezi prvními 17 žáky, kteří byli porotou ohodnoceni a získal čestné uznání.

Protože soutěž měla vysokou úroveň, jsem tímto úspěchem velice potěšena. Pavel je členem našeho pěveckého sboru Zvonek a jeho práce ve sboru mu také pomohla k tomuto úspěšnému umístění.

Mgr. Růžena Gaertnerová
ředitelka ZŠ Sady pionýrů 361/4


Lovosický dnešek 4/2000 strana 7 Predchozi stranka Dalsi stranka