Lovosický dnešek 4/2000 | strana 6 |
(s použitím pramenů) Vlasta Tinková |
Legenda praví, že toho dne odlétají zvony na znamení smutku do Říma. Ve skutečnosti ve všech kostelech a chrámech se ozvou zvony naposledy, jakmile při mši zazní "Gloria"! V téže chvíli zhasnou v božích stáncích také všechna živá světla (až na jednu výjimku) a rozsvítí se až při dalším zvonění. Zvony nahrazovaly různé hrkačky, klapačky a řehtačky, se kterými běhali v poledne anebo před klekáním po vsi chlapci (někdy se říkalo, že honí Jidáše). Dnes už tento obyčej téměř zanikl.
Zvony se symbolicky vracejí z Říma na "Bílou" sobotu. Rozezvučí se znovu při večerní, vlastně noční, bohoslužbě (nazvané Vigilie - bdění) po "Sláva Bohu na výsostech". Po ní se také světí nové světlo, duchovní zapálí velikonoční svíci (paškál) a od ní se zapálí oheň. Ten si věřící nosili domů, protože byl neškodný. Tato celonoční pobožnost je už předzvěstí nejočekávanějšího Hodu Božího velikonočního - dne Ježíšova Zmrtvýchvstání.
E.H. |
Nezapomeňte navštívit ve dnech 3. - 8. dubna velikonoční výstavu Klubu lidové tvorby, kterou ve svých prostorách pořádá DDM ELKO ve spolupráci s Občanským sdružením ŠANCE.
- Pl, Re - |
Programem tohoto výchovného hnutí byla samostatnost dětí a sžití se s přírodou, s indiánskými prvky.
V Anglii zatím po seznámení s rodícím se americkým směrem skautingu roku 1907 zakládá Robert Baden - Powell, anglický jezdecký důstojník, podle vlastních životních zkušeností a pozorování nový směr výchovy "scouting". Klade důraz na některé přirozené vlohy dětí, kdy hrou se snaží vychovávat charakterové vlastnosti, tělesnou otužilost, smysl pro "fair play" a snaží se dát hnutí pevnou organisační strukturu. Vydává první příručku pro skauty "Scouting for boys", která se stala základním dílem nejen pro anglické skauty, ale i pro skauty na celém světě. Baden - Powell zde rozvedl heslo "Skauting je hrou" do celé řady povinných i dobrovolných zkoušek a skautským zákonem, který je mravním základem skautingu, vytvořil radostnou výchovnou metodu, kterou si v průběhu let osvojila a přijala za svou mládež celého světa.
V roce 1911 odjel 35 letý profesor žižkovské reálky Antonín Benjamin Svojsík do Anglie. Zajímala ho mimoškolní výchova mládeže, kterou v Anglii uváděl v život R. Baden - Powell pod názvem skauting. Navštívil skautské tábory, získával zde první poznatky této nové výchovy mládeže a po návratu do Čech zakládá toto hnutí i u nás.
Pevné organisační základy prvních skautských oddílů byly položeny vytvořením samostatného spolku "Junák - český skaut" v roce 1914.
28. října 1918 začíná nová epocha našich národních dějin i dějin skautingu. V ten den se naplnilo skautské heslo "Buď připraven" a 300 skautů se dalo plně do služeb Národního výboru v Praze, kde vykonávali ve prospěch se rodící republiky kurýrní, spojařské a doručovatelské služby.
Tuto pohotovost dokazují vydané skautské poštovní známky "Pošta českých skautů ve službách národní vlády". Tolik úvodem a teď k vlastní historii skautingu v Lovosicích.
Po okupaci naší země, během 2. světové války byl skauting zakázán. (r. 1940)
Po skončení války v r. 1945 s postupným osvobozováním našich měst, rostly opět skautské oddíly a zapojovaly se do služeb armády a národních výborů. V Lovosicích se obnova poněkud opožďuje. Členové předválečné organisace svou činnost neobnovují a mezi novými občany, kteří se stěhují z vnitrozemí, zřejmě žádný skautský vůdce není. Až během prázdnin 1945 obnovuje činnost JUNÁK, osmnáctiletý Jarda Pohořálek, který je sice bez zkušeností, ale má chuť a zájem o věc. Vzniká asi třicetičlenný chlapecký oddíl. Je získán "trofejní" materiál, většinou po německé armádě. Jsou to hlavně stanové dílce, torny, přikrývky a nafukovací gumové čluny. První táboření s přenocováním pod stany se uskutečnilo koncem srpna 1945 na loučce pod sedlem Lovoše a Kybičky. Junácké kroje v té době nejsou jednotné - pro začátek stačí jakákoliv medově žlutá košile a hnědý šátek.
V zimě 1945 - 46 vzniká středisko, do jehož čela přichází Láďa Jandík. Středisko má v té době dva oddíly skautů, jeden oddíl skautek a jednu smečku vlčat (mladších skautů). V lednu 1946 přichází zkušený skautský vůdce Karel Bednář, který pracuje ve funkci zástupce okresního velitele a pomáhá při vedení oddílu skautek, který vede Marta Sedláčková.
Koncem dubna roku 1946 se koná v Třebenicích první Slavnost květů za přítomnosti ministra vlády Majera. Dvoudenního programu se účastní i mnoho skautů a skautek, včetně členů našeho střediska. Skupina našich skautů stihne ještě pěšky zajít do Bohušovic na velký skautský táborák a zase se vrátit do Třebenic.
(pokračování příště) Mirek |
Lovosický dnešek 4/2000 | strana 6 |