Lovosický dnešek 11/2002 | strana 6 |
Jak jinak : z povodňových dnů. Zatímco v normálních, řekněme nepovodňových dnech, je večer po osmé hodině v našem městě klid, doprava na minimu, chodců poskrovnu, ve dnech, kdy k nám přišlo Labe na návštěvu až na náměstí, do Besídky, nebo do PLUSu, chodilo touto dobou ještě stovky lidí omrknout, kam ta voda až vystoupá. Byli dokonce i tací, kteří chodili k vodě s baterkou třikrát za noc. Asi to byli ti, kteří na hranici záplavové oblasti měli prodejny, sklepy, sklady, garáže a podobně…
Doufejme, že již nikdy se nebudou muset okrádat o spánek a když, tak z příjemnějších důvodů.
Jarča
S velkým napětím a jsme sledovali přípravy čerpací stanice Benziny na zaplavení vodou při srpnové povodni. Přípravy probíhaly za osobní přítomnosti zástupce technického ředitele p. Oldřicha Hájka, kterého jsme požádali o svolení k dokumentaci příprav. Tehdy ještě nikdo netušil, co povodeň způsobí. Po opadnutí vody jsme znovu čerpací stanici navštívili. Snímek zachycuje pracovníky stanice při likvidaci následků. K poskytnuté informaci tiskové mluvčí Benziny a.s. Praha pí. Lenky Svobodové není co dodat:
Čerpací stanice v Lovosicích byla odstavena z provozu od 14.8. 14:00 do 22.8. 01:00. Budova čerpací stanice byla pod vodou cca 2m. Výdejní stojany byly zatopeny zcela. Na této stanici nedošlo k žádnému úniku ropných produktů, ani znehodnocení PHL v nádržích. Voda se dostala pouze do dómů nádrží. Na výdejních stojanech byla zničena veškerá elektronika, včetně elektromotorů. Bylo zničeno kompletně celé vnitřní vybavení stanice, kancelářský nábytek, regály, topení, skleněné výlohy. Na zprovoznění všech zatopených ČS se pracovalo 20 hodin denně, aby bylo zajištěno včasné zásobování pro vozy pracující pro krizové štáby. Na všech vytypovaných ČS byla s předstihem provedena protipovodňová opatření jako přetěsnění nádrží pohonnými hmotami, zajištění pytli s pískem, odsun výpočetní techniky atd. Podle rozhodnutí vedení Benziny a.s. je škoda na čerpací stanici v Lovosicích tak vysoká, že se nevyplatí dát finanční prostředky na opravu poškozeného objektu. V současné době se zpracovává projekt na výstavbu nové čerpací stanice. Náklady na tuto výstavbu se přepokládají ve výši 5,5 mil. Kč. Po dobu výstavby nového objektu bude stávající čerpací stanice v provozu bez přerušení.
Napsal + foto : hv
Letošní srpnová povodeň nás překvapila, začal svoje vyprávění Ing. Zdeněk Janda, předseda představenstva akciové společnosti. Překvapila nás z toho důvodu, že jsme při dosavadních povodních neměli nikdy problémy. Ani se zatékáním vody do sila, takže nebylo třeba ani odčerpávat vodu, která by se do sila mohla dostat prosakem. Je to dáno dvojitým ochranným pláštěm, který je v základech sila. Představovali jsme si, že toto silo přečká veškeré záplavy, neočekávali jsme, že se nám ta voda povalí prvním patrem, které proti povodni zabezpečené nebylo. Došlo tak ke škodě řádu 50 mil. korun. Kvantifikovaná škoda na stavbách je řádu 5 milionů korun, na technologických zařízeních 8 až 9 milionů korun. U zásob cizích a vlastních, které jsme tu skladovali ve všech silech, došlo ke kontaminaci vodou. Podle vyjádření České zemědělské potravinářské inspekce v Ústí nad Labem i podle Veterinární služby v Litoměřicích je veškerá rýže nepoživatelná a není vhodná ani pro skrmení. V současné době (rozhovor 6.9.2002) probíhá likvidace zásob rýže s obrovskou námahou především při odčerpávání rýže, která už je spečená, zkvašená, tvoří klenby a je velice problematické dostat ji ven výpustí ze sila. Rýže se ze sila vyplavuje labskou vodou. V tom nám obrovským způsobem pomáhá Sbor dobrovolných hasičů z Nové vsi, který nám zapůjčil jak techniku, tak strojníky k jejímu ovládání. Dá se říci, že každou směnu zastřešují po stránce technické, instruktáží a ovládání strojního zařízení. Vedle tohoto bychom rádi poděkovali řediteli papíren z Bělé pod Bezdězem, který nám rovněž poskytl techniku na odčerpávání vody, starostovi města Třebenic za poskytnutí nákladního auta, nakladače a sacího zařízení a místním hasičům profesionálům, kteří nám poskytli čerpadlo. Rovněž děkuji Městskému úřadu v Lovosicích, který nám poskytl deset párů gumových rukavic a jednu láhev Jaru. Ostatní naše požadavky skončily na tabuli požadavků.
(hv)
Listopad přináší sychravé a chladné dny, brzy se stmívá, bývá mlha a déšť - příroda se připravuje k zimnímu spánku. Počátkem listopadu jsou v kalendáři uvedeny dva svátky: dne 1. listopadu slavíme podzimní svátek Všech svatých, 2. listopad uvádí Památku zesnulých. Den Všech svatých připomíná všechny světce a světice, kteří nejsou jmenovitě uvedeni v kalendáři. Zaveden byl roku 610, když byzantský císař Fokas daroval biskupu Bonifácovi IV. Pantheon. Teprve od roku 835 se začal slavit svátek 1. listopadu. 2. listopad je v kalendáři věnován vzpomínce na všechny zemřelé, lidově se tomuto dni říká Dušičky. Podle katolického církevního pojetí je svátek připomínkou těch, kteří po smrti ještě nejsou zcela připraveni vejít do společenství s Bohem. Modlitby za zemřelé se konaly sice již odedávna, ale až v roce 998 ustanovil opat v Cluny Odilio k jejich památce zvláštní den. Dnes ale většina lidí jezdí na Dušičky na hřbitovy jen vzpomínat na své mrtvé blízké lidi, věnovat jim květiny a věnečky, zastavit se v denním shonu a postát u jejich hrobů. Mnozí se zesnulými rozmlouvají, někteří se za ně i modlí. Na památku se na hrobech zapalují svíčičky, někdy i na těch opuštěných, my jsme to alespoň jako děti dělávaly, aby každá dušička dostala svou svíčku. My živí přece vděčíme těm zemřelým za svůj život.
Hz
Lovosický dnešek 11/2002 | strana 6 |