Lovosický dnešek 6/2002 | strana 8 |
Lovosice - Režný Újezd (4 km) - Medvědice (5 km) - Štěpánov (5 km) - Děkovka (6 km) - Podsedice (2,5 km) - Dlažkovice (1,5 km) - Třebenice (2 km) - Lovosice (6 km); celková délka trasy 32 km.
Z Lovosic cesta stoupá kolem Vchynic po silnici E 55 až nad ves Režný Újezd. Následuje rovinka a sjezd do vesnice Medvědice. Z té pojedete do vrchu až do vesnice Lukov. Odtud si užijete příjemného sjezdu. Ze Štěpánova však zase musíte zabrat až
k hájovně Baková, která leží při cestě směrem na Skalici. Směřujte stále na Skalici, ale u ukazatele odbočte vlevo na Děkovku. Po cestě můžete navštívit zříceninu hradu OLTÁŘÍK. Hrádek, jak je tento hrad na čedičové skále také nazýván, byl založen husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic po r. 1426. Od r. 1531 je hrad opuštěn. Měl velmi výhodnou polohu na strmém skalním ostrohu. Dnes rozeznáme zbytky vstupní brány a na nejvyšším bodě hradu spatříme i zbytky čedičového zdiva s vchodem a okny. Je odtud nezapomenutelný kruhový rozhled do okolí. Vidíte Lovoš, Boreč, Sutomský vrch, Košťálov, Vršetín - vrch, který díky kamenolomu valem ubývá, Hazmburk, Ranou, Milou, Oblík, Milešovku, Lipskou horu, Milešovský Kloc, Táhlinu nebo Blešenský vrch. Tento výčet svědčí o překrásném rozhledu.
Cesta dále klesá až do Podsedic. Odedávna se tu těží český granát (pyrop), který je užíván především k účelům šperkařským. Dnes se těžbou zabývá firma Granát Turnov. Zde byly nalezeny i jediné české diamanty v letech 1869, 1927 a 1958. Všechny tři diamanty jsou uloženy v Praze ve sbírkách Národního muzea. Projeďte celou vesnicí a sledujte železniční trať až do Dlažkovic. Zde odbočte vlevo do Třebenic.
TŘEBENICE jsou střediskem ovocnářství, ve kterém v roce 1896 vznikla nejstarší konzervárna v severních Čechách. V současné době je však mimo provoz. Díky naplaveninám podél břehů potoka Modla vznikla v okolí Třebenic výživná a hluboká půda. Území bylo osídleno již v době kamenné. R. 1426 byla osada dobyta husitskými vojsky Prokopa Holého. Z r. 1433 se dochovaly české městské knihy. V letech 1574 - 78 zde vzniklo vynikající dílo na 470 listech pergamenu, Kališnický kancionál, bohatě zdobený liturgický zpěvník. Na náměstí se tyčí goticko-renesanční kostel Narození Panny Marie.V 17. a 18. století do Třebenic přicházejí Němci. Němci zde však měli těžké postavení, což se projevilo i v roce 1938, kdy 6 km vzdálené Lovosice byly připojeny k Německu a Třebenice zůstaly v Čechách. Muzeum Českého granátu založil třebenický lékař Václav Pařík (1839 - 1931) již v roce 1872. Muzeum soustřeďuje doklady o výskytu, těžbě a zpracování českých granátů. Je zde uložena i souprava šperků Ulriky von Lewetzow, poslední lásky Johanna Wolfganga Goetheho. Pyrop je minerál patřící mezi křemičitany, který má tmavočervenou barvu. Získává se vypíráním ze čtvrtohorních nánosů. Užívá se především ve šperkařství, jelikož se dobře brousí.
Z Třebenic do Lovosic je to po silnici č. 15 už jen 6 km. Tato silnice z Mostu do Lovosic je více frekventovaná.
J. Salačová
Škola karate Shotokan Klub Rajchert Lovosice hostila 28.4.2002 v lovosické hale stopadesát mladých karatistů na akci Májový pohár nadějí mládeže. Za to, že soutěž mohla proběhnout v důstojném prostředí, patří dík vedení města Lovosice. Lovosičtí mladí se odměnili za pochopení celkem dvanácti medailemi. Ve svých kategoriích získali zlato : desetiletý Lukáš Robouský, patnáctiletá Terezka Danyluková, Jiří Svoboda a Lukáš Nehyba.
Stříbrní byli Jakub Bárta a překvapení turnaje Vlasta Triebová. Bronzové medaile získali Zdeněk Honců, Vlasta Triebová,, František Dostál, Martin Diep, Lucie Skalická a Mirek Bačák. Lovosická škola karate, zaměřená na mládež, začíná zúročovat hodiny tvrdé, cílevědomé přípravy.
11.5.2002 pokračovalo karatistické klání v České Lípě, ve druhém kole Severočeského poháru, což je soutěž vyšší, než lovosický Májový pohár. Lovosičtí závodníci tentokrát na medaile nedosáhli, protože kvalita soupeřů byla nad jejich možnosti, ale zaznamenali zřetelný výkonnostní vzestup a v dalších kolech nejsou bez nadějí.
"Pro další kola Severočeského poháru bude třeba se soustředit na vyšší cvičení, bez nichž tuto soutěž nelze úspěšně absolvovat" řekl šéftrenér Shotokanu, pan Josef Rajchert.
Další soutěže, které nás čekají, jsou 1.6.2002 3. kolo Sevč. poháru v České Lípě a pro vybrané závodníky 8.6.2002 Národní pohár ČR v Praze.
Připravenost cvičenců dosaženou za roční období prověří kvalifikační zkoušky 18.6.2002 od 16 hodin v Do-jo 1. Základní škole v Lovosicích. Tato zkouška je přístupná veřejnosti.
Případní zájemci o náš sport se mohou hlásit od září v lovosické 1. ZŠ. Informace najdou na Internetu a to na adrese www.karate-rajchert.cz, nebo na telefonu 0602 421 764.
Naše nadějná atletka, Květa Pecková (mimochodem dcera našeho výborného veslaře Pecky a lyžařské reprezentantky Květy Jeriové-Peckové) se zúčastnila mistrovství republiky v přespolním běhu. V zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou na trati dlouhé 3 300 m nenašla mezi dalšími 23 závodnicemi přemožitelku a doběhla první se sedmivteřinovým náskokem před další závodnicí. My v tom vidíme nádherné pokračování rodinné sportovní tradice a sdílíme radost rodičů, o níž ani na vteřinu nepochybujeme.
V.D. + red.M
Klub českých turistů Lovosice uspořádal o posledním víkendu v dubnu již 23. ročník tradiční akce, která byla letos spojena s oslavami 100. výročí založení organizované turistiky v Lovosicích. Pěších tras bylo celkem pět : 14 km, 18 km (1 x přes Košťálov, 1 x přes Milešovku), 22 km a pro fyzicky zdatné trasa dlouhá 35 km; vypravilo se na ně celkem 160 účastníků pochodu. Cyklotrasy byly tři: Ústí n./L. - Lovosice (28km), Lovosice - Ústí n./L. (28 km) a Lovosice - Malé Žernoseky - Velemín - Milešov - Vlastislav - Třebívlice - Lkáň - Sulejovice - Lovoš (50 km). Oba dny byla také možnost projet se lodí Hamburg, a to buď z Lovosic do Ústí n./L., nebo opačnou trasou. Plavba Portou Bohemicou přilákala mnoho zájemců, většinou rodiny s dětmi. Zúčastnily se i skupiny dětí z ústavů ve Skalici a Čížkovicích. Akce se vydařila na výbornou, všichni byli spokojeni, jen počasí příliš nepřálo. Příští rok zase na shledanou, snad za lepší povětrnosti !
-Hz-
V sobotu 4.5. se konal v Lounech "Lidový běh" jako Memoriál Karla Raise. Na trati 2 500 m se zúčastnily děti, dále běželi dospělí, jeli vozíčkáři. Specialisté běžci absolvovali trať 15 km. 680 účastníků dosáhlo cíle , který byl na stadionu v Lounech. Slavnostní rámec této akci dodala přítomnost některých poslanců Českého parlamentu a také České televize z Ústí n. L.
Běhu se zúčastnilo i osmnáct žáků školy Antonína Baráka z Lovosic. Doběhli všichni a za dobré časy dostali po tričku s potiskem, který celou akci propagoval.
Na tuto akci volně navazuje výtvarná soutěž s názvem "Společně do cíle", které se děti z naší školy hodlají též zapojit.
Mgr. Milan Zbončák
Mezi interpretovanými díly nechyběla Civilizace, Tmavomodrý svět, Mercedes, Když jsem kytici vázala a další evergreeny, dodnes zpívané a hrané. Posluchači byli nadšeni a vyjádřili to i potleskem po každé písni. Na bicí hrál v této části Martin Dolejší, učitel lovosické Základní umělecké školy.
Po přestávce zasedl k bicím Ladislav Žižka, také člen Vlachova orchestru; jeho příchod byl přivítán dlouhotrvajícími ovacemi. Tato část programu byla věnována zlaté éře Vlachova orchestru; publikum vyslechlo např. Irskou ukolébavku, Váš dům šel spát či foxtrott-polku Karla Krautgartnera Čert ví proč. Pořadem vtipně provázel Jiří Hoření, který také komentoval některé problémy s hraním "americké" hudby v 50. letech. Návštěvníci nechtěli muzikanty pustit domů, ti ochotně přidávali a koncert nakonec skončil až po desáté hodině. Doufejme, že kapelník Jaroslav Kopáček nesplní svou hrozbu a orchestr nerozpustí, byla by škoda setkat se s Big bandem zase až po deseti letech. Děkujeme všem hudebníkům za opravdu nevšední hudební zážitek.
-Hz-
Lovosický dnešek 6/2002 | strana 8 |