Lovosický dnešek 6/2002 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka

pozvanka

Svatá zdislava, patronka Litoměřicka oslovuje i 21. století...

Na podzim loňského roku oslavil biskup litoměřický Mons. ThDr. Josef Koukl 75. narozeniny. Shodou okolností v tomto roce slavíme 750. výročí smrti svaté Zdislavy z Lemberka. Zdánlivě dvě odtažité události, řeknete? A přece. Jubilující otec biskup rozeslal po diecézi pastýřský list věnující se odkazu svaté Zdislavy, která svým příkladem v mnohém oslovuje i dnešní dobu a současného člověka.

Připomeňme si alespoň ve stručnosti pár skutečností z jejího života. Zdislava se narodila kolem r. 1220 v Křižanově u Brna, ve šlechtické rodině. Provdala se za Havla z Markvartic, pána na Lemberku u Jablonného v Podještědí. Byla mu vzornou manželkou a milující matkou čtyř dětí. Společně s manželem založila kláštery v Jablonném a Turnově. Sama pečovala o chudé a nemocné. Žila horlivým křesťanským životem. Zemřela poměrně mladáv r. 1252 na Lemberku. V roce 1995 byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. Je patronkou litoměřické diecéze.

Otec biskup ve svém dopise, který byl čten ve všech kostelech našeho krajem zdůrazňuje Zdislavu především jako ideál, který je potřebný a má co říci i na prahu 21. století. Neboť svatá Zdislava je nám vzorem v několikerém ohledu:

  1. v kráse svého křesťanského života
  2. jako vzorná manželka a matka
  3. jako matka chudých
  4. jako léčitelka nemocí těla i ducha
  5. jako žena angažující se ve veřejných záležitostech

Připomínáme, že hlavní pouť ke svaté Zdislavě z Lemberka se v tomto roce koná v sobotu 25. května v bazilice sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí. Přijďte se i vy podívat do krásného kraje, posvěceného životem a láskyplnými činy Zdislavy z Lemberka...

Bližší informace o zájezdu na tuto pouť poskytuje farní úřad v Lovosicích, Zahradní 32, tel. 0419 532281


vzpominky a uvahy

Návrat k bývalým malým okresům

Po revolučním roce 1848 došlo ke zrušení vrchnostenské správy a v následujících dvou letech byla provedena v rakouských zemích reforma správy politické, soudní a finanční. Již 28. ledna 1848 byla ustanovena komise pro zřízení c. a k. okresního soudu v Lovosicích, který začal pracovat od roku 1850. Soudní okres Lovosice měl 25 234 obyvatel v 64 obcích.

Při reorganizaci okresů v roce 1949 byl vytvořen ze soudního okresu Lovosice samostatný politický okres lovosický, který měl 27 952 obyvatel, 71 obcí a 14 osad. Jeho činnost v tomto přirozeném regionu skončila při nesmyslné správní reorganizaci v roce 1960. Lovosický soudné okres vykonával svou práci plných 110 let (1850 - 1960) a správní okres 24 let (1855 - 1868 a 1949 - 1960). Komunistickým režimem vybudované velké okresy byly a ještě jsou proti občanům. Na vyřízení té nejjednodušší záležitosti promarnil mnohý občan z okrajové obce okresu celý den, nemluvě o tom, co zaplatil za dopravu...

V roce 1992 Parlament schválil Ústavu ČR, která zakotvila dvě úrovně územní samosprávy: první úrovní jsou obce, druhá spočívá ve vetvoření krajů. Dne 19.3.2002 schválila Sněmovna 194 obcí s rozšířenou působností, tzv. malé okresy, které převezmou většinu pravomocí po zániku velkých okresů. Lovosice se tak po 42 letech opět stanou okresním sídlem tohoto přirozeného regionu, který bude mít cca 26 000 obyvatel ve 30 obcích.

Věřme, že nové uspořádání bude lépe sloužit ke spokojenosti občanů, pro něž bude mnohem dostupnější, než stávající okresní úřad.

Miroslav Nesvarba


Městská knihovna v Lovosicích upozorňuje milovníky krásných věcí na výstavu fotografií

Lovosice a Lovosicko

pana Miroslava Hvorky

Výstava byla prodloužena do konce června 2002. Doporučujeme její shlédnutí. Uvidíte Lovosice a okolí jinýma očima.

Lovosický dnešek 6/2002 strana 6 Predchozi stranka Dalsi stranka