Lovosický dnešek 4/2002 strana 10 Predchozi stranka

Ceska policie

Co řešili příslušníci lovosického oddělení České policie v únoru :

majetkové delikty :

dlužníci výživného :

vydírání a podobné :

ostatní :

-Gen-


Hasicsky zachranny sbor

Záchranný hasičský sbor v Lovosicích zasahoval v únoru v těchto případech :


neprehlednete

Kam jít, co dělat

Vážení čtenáři, po delší odmlce se opět na vás obracím s připomenutím existence Úřadu práce, jako instituce, která má sloužit všem občanům a to nikoliv pouze tehdy, když ten který ukončí zaměstnání. Píši tak proto, že není třeba se na náš úřad obracet teprve tehdy, kdy se jednotlivec ocitne bez zaměstnání. Této praxe ostatně veřejnost dostatečně využívá, zejména ve vazbě na sociální problémy, které s ukončením zaměstnání zpravidla přicházejí a kdy Úřad práce se přímo či zprostředkovaně stává jediným zdrojem příjmů pro obživu.

Základní vědomostí občanů je praxe, že když nemám práci, jdu na "pracák", ať mi nějakou najde. To je ovšem jen malá část pracovní náplně Úřadu práce. Spolupráce občana při hledání zaměstnání by ovšem měla přece jen vypadat trochu jinak. Úkolem našeho úřadu je především občanovi pomáhat při hledání vhodného zaměstnání, úřad není zaměstnavatelem, zaměstnavatelem je ten, kdo za výkon práce platí. A placená práce má být vykonávána především na základě jednoznačně a srozumitelně formulované pracovní smlouvy.

Pracovní smlouva je právní akt, který vznikne (má vzniknout) na základě svobodného rozhodnutí dvou subjektů: zaměstnavatele a zaměstnance. Zaměstnavatel ve smlouvě formuluje co od budoucího zaměstnance očekává a zaměstnanec svým podpisem stvrzuje, že pracovní podmínky přijímá. Za odvedenou práci jednoznačně náleží mzda. Tolik pravidla, která jsou podrobně rozvedena v několika zákonech.

Dnes bych rád připomněl Úřad práce trochu z jiného pohledu, než z již běžně zažité spolupráce při hledání nového zaměstnání. Chci zdůraznit, že v tomto příspěvku nemám v úmyslu dotýkat se žádného určitého zaměstnavatele ani zaměstnance. Problémy z jedné či druhé strany byly a vždy budou, situaci bude každý posuzovat především podle snahy, či ochoty je především smírnou cestou řešit. Velmi často se totiž stává (zejména u zaměstnanců), že nemají jasné k čemu se svým podpisem zavázali a pak se plnění povinností ze smlouvy chtějí vyhnout. U zaměstnavatelů zase častěji dochází k jednání, které se spíše podobá vykořisťování známé z dob dávno a dávno minulých. Takovéto problémové situace mají na svědomí především dvě skutečnosti: poměrně vysoká nezaměstnanost v regionu (dlouhodobě 12 - 14%) a poměrně štědře nastavená, prakticky nemotivující záchranná síť pro potřebné občany.

Ing. Zdeněk Kaftan
vedoucí pracoviště ÚP v Lovosicích
(Dokončení v příštím čísle)

Lovosický dnešek 4/2002 strana 10 Predchozi stranka