Lovosický dnešek 3/2002 | strana 8 |
Dnes volně pokračujeme v článku z minulého čísla
V současné době se již nové fezovky nevydávají. Aby tato pro sběratele nepříjemná situace byla alespoň částečně kompenzována, vydává Klub sběratelů fezových nálepek ke každému setkání, nebo jiným významným událostem, upomínkové fezovky ze starých zásob s příležitostnými přetisky s údaji o právě konané akci. Jedna taková akce bude - jak jsme uvedli v minulém čísle - letos v květnu právě u nás, konkretně v Opárně .
Kromě těchto příležitostných tisků je povolen u vybraných vzácných exemplářů tisk tzv. faksimile.. Takto si mohou sběratelé doplňovat sbírky alespoň kopiemi těžko dostupných originálů. Faksimile musí být ovšem nezpochybnitelným způsobem označeno rubopisem, ale i bez tohoto označení je odborník pozná podle kvality papíru, nebo absencí lepu a laku.
Sbírání fezovek je obor krásný a zajímavý, důstojný bratr filatelie a filumenie, bohužel nemá perspektivu rozvoje. Ale ony ani ty zmíněné sestry to nebudou mít snadné v době elektronické pošty a piezoelektrických zapalovačů….
Na závěr jednu zajímavost : v Rakousku se fezům začalo říkat »rottkäppchen«, tedy červené čepičky. To je analogon pohádkové bytosti, které se u nás říkalo Červená Karkulka. Přeneseně se i u nás začalo říkat fezům Červená Karkulka, ač mezi fezem a karkulí je přece jen dosti podstatný rozdíl…
-Ný-
pošta v Kraslicích razítkuje každoročně velikonoční pozdravy; zájem je hlavně ze strany filatelistů (stačí zaslat napsané oznámkované pohledy ve velké obálce na adresu kraslické pošty). Loni byla příležitostným razítkem jednoduchá stylizovaná kresba ptáčka s kraslicí.
Květná neděle připadá letos na 24. března? V církevní latině se tato neděle nazývá palmová a světí se na památku slavného vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma tehdy mu vyšly vstříc zástupy s palmovými ratolestmi.
Ke Květné neděli patří svěcení ratolestí, v Čechách proutků vrbových a jívových v dobách dřívějších zasouvali lidé svěcené kočičky doma za kříž, ve stájích za trámy a hospodáři je zapichovali do polí, aby dostali dobrou úrodu. V tuto neděli prý jsou otevřeny po dobu mše i všechny poklady.
Mezinárodní den žen se slaví od roku 1911? V letech 1908-9 demonstrovaly newyorské švadleny proti špatným pracovním podmínkám a představitelka německého ženského hnutí Clara Zetkinová navrhla, že by se 8. březen mohl slavit jako mezinárodní den boje žen proti militarismu, válce a zrovnoprávnění žen. Návrh se ujal a od té doby se slavil nejen v bývalých socialistických zemích ( v těch spíše bujaře), jak jsme se po léta mylně domnívali, ale i třeba v USA.
- Hz -
Lovosický dnešek 3/2002 | strana 8 |