Lovosický dnešek 2/2002 | strana 4 |
a zároveň poslední v tomto roce, se konalo 13. prosince a mělo na programu dvacet bodů. U některých z nich se dala předpokládat vzrušená diskuse, o tom svědčila stoprocentní účast zastupitelů i velký počet přítomných občanů. Technickou novinkou bylo hned v úvodu opětné ověřování elektronického hlasovacího systému. Ten sice předpokládá neměnný zasedací pořádek účastníků, pro veřejnost je ale přínosné, že na světelném panelu je vidět jak kdo hlasoval a objeví se tam i konečné znění přijatého usnesení. To pak, při větším počtu pozměňovacích návrhů, přiblíží způsob tříbení názorů nejen divákům, ale i samotným zastupitelům.
Vlastní jednání začalo slavnostním podpisem smlouvy s druhým japonským investorem v našem městě - firmou TOKA RICO. Ta chce vybudovat v období duben - prosinec 2002 na pozemcích IV. etapy PLCL (průmyslové a logistické centrum Lovosice) za 1,5 mld Kč podnik na výrobu automobilových komponent (ovladače blinkrů, stěračů, oken atd.). Pod hlavičkou dceřinné firmy TRCZ s.r.o. vyroste na ploše 110 000 m2 komplex, který zpočátku zaměstná cca 250 lidí, ve výhledu v roce 2007 až 400. Současně s kupní smlouvou byla všemi hlasy zastupitelů schválena i smlouva o výstavbě potřebné infrastruktury.
Běžné jednání bylo započato kontrolou plnění usnesení z minulých zasedání a zápisy z jednání kontrolního a finančního výboru. Zmíněné zprávy měli k dispozici zastupitelé a jejich schválení všemi hlasy svědčilo o bezproblémovém obsahu. Protože není dosud schválen státní rozpočet a s ním související vazby na rozpočty měst, muselo být na první čtvrtletí příštího roku schváleno rozpočtové provizorium předpokládající čerpání měsíčně 1/12 rozpočtu z roku letošního. Jedná se zhruba o 11 mil Kč (z toho jsou 2,4 mil Kč sociální dávky a 2,9 mil Kč náklady na školy). Výjimkou jsou realizované investiční akce z roku 2001 a akce v tomto roce započaté (dostavba MěÚ a rekonstrukce kina). Mimo provizorium bude také financována výstavba infrastruktury IV. etapy PLCL.
"Zlatým hřebem" programu bylo obnovené rozhodování o výstavbě prodejny BILLA pod "Centrem". V podstatě se jednalo o ústupek vedení města po kampani ve sdělovacích prostředcích, zahájené po minulém zasedání, a proto se revokovalo už jednou přijaté usnesení a celý problém se znovu otevřel. K údivu předsedy komise životního prostředí - pana Slavíka - se z lovosických podnikatelů stali náhle zapálení ekologové a ochránci "Osmičky", jako klidové zóny města. Po vzrušené debatě se ukázal asi následující obraz projektu:
Po ukončení debaty v následném hlasování byl pak sedmnácti hlasy přijat návrh kupní smlouvy a smlouvy o smlouvě budoucí se společností INDES INVEST s.r.o. Ústí nad Labem, která celý projekt zajišťuje. Z diskuse by ale neměl zapadnout zajímavý nápad, kdy bylo navrženo vytvoření poradního "Výboru pro rozvoj města", který by zvažoval takovéto předpokládané velké investiční akce v širších souvislostech.
Dalším a daleko vážnějším problémem byla situace v zajištění Lékařské služby první pomoci (LSPP) v našem městě od začátku příštího roku. Praktičtí lékaři, kteří tuto službu dosud zajišťovali, buď další spolupráci vypověděli, nebo jim vypršely příslušné smlouvy. Zřízení stanice státní Rychlé záchranné služby (RZS) je našemu městu sice přislíbeno, nejdříve ale od 1.dubna 2002. Do tohoto termínu bylo s lékaři dohodnuto prozatímní řešení zkrácením ordinační doby na dnešní "pohotovosti" ve všední dny na 17:00 - 22:00 hod, ve dnech pracovního klidu na 8:00 - 22:00 hod. Toto opatření bylo zastupiteli 21 hlasy schváleno. Jak a kým bude zajištěna lékařská péče mimo tuto dobu je zatím v jednání. Rovněž zůstává otázka - co bude, nepodaří-li se zřídit v předpokládaném termínu RZS. V každém případě je nutné počítat do budoucna se snížením komfortu pro pacienta v této oblasti. Z uvedených důvodů ukončí v následujícím čtvrtletí svou činnost městská Poliklinika a bude vyhlášeno výběrové řízení na zřízení státní RZS v Lovosicích.
Další část jednání, hlavně pro pokročilou večerní dobu, se těšila již minimálnímu zájmu veřejnosti, kdy byly schváleny vyhlášky města č. 2/2001 a 3/2001 o poplatku za odstraňování komunálního odpadu a nakládání s ním. Zde zůstává zachována kapitační platba ve výši 300,- Kč na rok za občana. Blíže se o tomto tématu dozvíte jistě více v pravidelné rubrice našeho časopisu "Životní prostředí není jen fráze". Rovněž se vrátíme k problematice změn zásad prodeje městských bytů a k pokračování jejich privatizace. V bloku prodeje nemovitostí schválilo zastupitelstvo 9 akcí a jednu neschválilo. Podrobnější jejich rozpis, jakož i zmínka o dalších bodech jednání by ale už přesáhl možnosti umístění v tomto čísle našeho měsíčníku.
JiH
Se zájmem jsem si přečetla článek pana Broula o dřemčické kapli, který bych chtěla doplnit.
V letech 1959 - 1961 jsem s manželem bydlela v Třebívlicích u paní Samkové. K té přijela jednou v létě se svou společnicí na letní byt bývalá šlechtična, paní Wüstová z Mladějova u Libuně. Krása »dřemčického kostelíčka«, jak se také v kraji kapli říkalo, ji tak uchvátila natolik, že se rozhodla na vlastní náklady financovat jeho obnovu. I v době totality měla dostatek prostředků a známostí na vlivných místech, aby svou vizi prosadila. Když zjistila, že rekonstrukce kostelíka by byla uskutečnitelná, jednala o tom i se zastupiteli Dřemčic. Velmi lituji, že si nepamatuji jejich jména. Musili to být skutečně rudí osvícenci : uvolili se, že peníze přijmou, ale že za ně na místě kaple vystaví kulturní dům. Pro tyto komunistické postoje se pochopitelně obnova kaple neuskutečnila, paní Wüstová peníze na »kulturní« dům nehodlala dát a tak kaple postupně vzala za své.
Potěšila mne zpráva, že jsou lidé, kteří na její obnově pracují a přeji úspěch při plnění tohoto záměru.
Dagmar Hedánková
Lovosický dnešek 2/2002 | strana 4 |