Lovosický dnešek 11/2001 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka

Zeptali jsme se za vas

Při sledování současných událostí ve světě a zejména po teroristickém útoku na chemickou továrnu ve francouzském městě Toulouse, u mnohých občanů zahlodala myšlenka, jaká mohou být případná rizika v Lovosicích v souvislosti s chemickou výrobou. Se zpožděním (vzhledem ke dlouhé vydavatelské lhůtě Lovosického dneška) uveřejňujeme rozhovor s generálním ředitelem Lovochemie a.s. panem Ing. Luďkem Peleškou ze dne 9.10.2001.

Jak hodnotíte současnou situaci po teroristických útocích na americká města a na chemickou továrnu ve Francii z pohledu generálního ředitele chemické továrny
Já si myslím, že teroristický útok na Světové obchodní centrum a na Pentagon byl špičkou ledovce z různých teroristických akcí, které se ve světě dějí. Já si myslím, že to jenom vygradovalo celou situaci. Když si vzpomenu na Japonsko, v tokijském metru, tak existovaly i před útokem na New York. Ale útokem na New York byla dána teroristickým útokům nová dimenze. Já bych řekl masová dimenze. Nikdy jeden atentát nezabil tolik lidí, jako v New Yorku. Navíc na to navázala havárie nebo atentát na chemickou továrnu na hnojiva v Toulouse. Toto jenom potvrdilo to, že se nejedná o nahodilý akt a pár pobloudilců, ale v podstatě o skutečnou teroristickou válku. A to je na tom to nejzávažnější sdělení. Nejsme předmětem nějakého chaotického a nahodilého jevu, ale skutečně organizovaného masového procesu. A to je na tom to celé nebezpečí.

Existují nějaká srovnání mezi továrnou na průmyslová hnojiva v Toulouse a v Lovosicích
Paralela existuje v tom, že obě společnosti vyrábějí hnojiva. Jako tisíce dalších společností na světě. Nicméně, v Čechách se již nějakou dobu nevyrábí tzv. nitrát. Ten se podle mých informací vyráběl ve společnosti v Toulouse. Tento nitrát musí mít koncentraci nad 28%, aby byl výbušný. My z tohoto důvodu vyrábíme právě dusičnan amonný v koncentraci 27%, což je bezpečná hranice. Při výrobě hnojiva do vznikajícího dusičnanu přidáme vápenec nebo dolomit. To je tzv. deflegmátor. To je látka, která zabraňuje výbuchu a dodává se jako inertní materiál. Právě proto, aby se snížila koncentrace nitrátu pod výbušnou mez. Na rozdíl od fabriky v Toulouse, my nevyrábíme nitrát, ale tzv. ledek amonný s dolomitem nebo s vápencem. Jeho výroba je pochopitelně dražší, protože tam přidáváme právě inert. Kromě tzv. mokré části, což byla výroba v Toulouse, máme ještě tzv. suchou část. Ta nás stojí spoustu peněz. Jak výstavba, údržba, tak i provozování. Je ale postavena právě s tím úmyslem, vyrábět ledek amonný s dolomitem v koncentraci, která nemůže být výbušná. Takto se vyrábějí hnojiva všude ve světě. Např. v Německu se vyrábět hnojiva jakou v Toulouse nesmí a nemůžou od třicátých let minulého století, kdy tam došlo k několika velkým haváriím. Od té doby se mohou vyrábět pouze ledky s dolomitem.

A co suroviny chemické výroby
amozřejmě, že lidé v okolí vědí, že tady používáme k výrobě tzv. čpavek. Stacionární zařízení jsou na podobné nehody vybavena zařízením, které je schopno vytvořit mokrou clonu a tím zabránit šíření amoniaku neboli čpavku do okolí. Malé drobné nehody v minulosti byly vždy veřejně oznámené, byly vždy sanovány bez jakéhokoliv ohrožení lidí, ať už ve společnosti nebo mimo ni. Tak že, samotného čpavku já se nebojím. Myslím si, že i nějaká sabotáž by byla zvládnutelná našimi silami. Naši požárníci a lidi jsou vycvičeni a vědí, co mají dělat. K tomu, aby i případný teroristický akt byl úspěšný, a svým způsobem ohrozil lidi, je zapotřebí mnoho podmínek. Tak např, jedna z těchto základních podmínek je, že musí být bezvětří. A těch podmínek, k tomu, aby čpavek byl nebezpečný, je tolik, že si myslím, že jsme schopni je eliminovat. Jsme na to připraveni a umíme si s tím poradit.

Jsou tedy nějaká rizika, která vyplývají z výroby a skladování surovin a výrobků?
Já už jsem většinu z toho zmínil. Domníváme se, že pokud se se surovinami a s výrobky správně zachází, tak je riziko minimální. A my to umíme. Předvádíme to tady již několik desítek let. Těžko jsme schopni namodelovat situaci nějakého velkého teroristického útoku. Toto vždy závisí na lokálních podmínkách a době, ve které se ten útok stal. Výrobky v současné době - speciálně ledky - napr. skoro nemáme, protože jsme vyprodaní. Tak že to riziko je minimální. Nemohu říci, že je nulové. To asi nemůže říci nikdo, ale je minimální.

Vy jste celou současnou situaci projednávali ve vedení společnosti. Jaká jste v Lovochemii provedli opatření
Některá ta opatření jsou viditelná. Náš areál má 194 hektarů a takový areál se nedá neprodyšně uzavřít. Nicméně vytipovali jsme citlivá místa. O jaká citlivá místa jde, to bych nerad říkal, to asi pochopí každý. Pokud nám dá armáda nebo vnitro lidi, bude nám je chránit stát. A pokud ne, tak je budeme chránit sami svojí vlastní strážní službou. Máme přísnější kontroly na bráně, máme pochůzkovou činnost požárníků po areálu, máme vytipovaná místa, na nichž jsou umístěni lidé ze strážní služby, nebo v případě pomoci státu armáda a vnitro.

Připravil (hv)


Informace o DZCL

Seriál článků o podnikatelských záměrech obchodní společnosti Dopravně zbožové centrum Lovosice a.s. pokračuje informací manažera společnosti, pana Ivo Malíka ke II. etapě PLCL.

Zájmové území II. etapy Průmyslového a logistisckého centra Lovosice se rozprostírá podél komunikace I. třídy Lovosice - Terezín, mezi železničními viadukty proti objektu nákladní vrátnice Lovochemie a.s. Území je částečně limitováno z východní strany plánovanou výstavbou tzv. „zeleného pásu”. Jedná se o realizaci stavebního objektu v rámci realizace infrastruktury z prostředků programu PHARE 2000 - rezerva. Tímto budou naplněny podmínky schváleného ÚPN SÚ Lovosice, Lhotka a Lukavec. Komunikace III. třídy mezi silnicí Lovosice - Terezín odbočky do Lukavce bude využita jako účelová komunikace pro obsluhu Průmyslového a logistického centra Lovosice jednotlivými investory. Území je zajištěno plánovanou infrastrukturou, která bude realizována společně s infrastrukturou v prostoru I. etapy PLCL z prostředků EU, ČR a města Lovosice. Připojení na tuto infrastrukturu bude záležitostí jednání jednotlivých investorů s městem Lovosice nebo DZCL. V prostoru II. etapy PLCL včetně ploch „zeleného pásu” a pozemku ležícího v těsné blízkosti zeleného pásu, který bude využit pro účely zařízení staveniště budoucího vybraného dodavatele stavby je možno uvažovat s využitím prostoru o plošné výměře cca 28,5 ha. Tato plocha je rozdělena hranicí katastrálního území na k.ú. Lovosice a k.ú. Lukavec. Mimo město Lovosice a obec Lukavec je v tomto prostoru pět soukromých vlastníků pozemků. Město Lovosice s těmito vlastníky jedná o zajištění předkupního práva formou uzavírání smluv o smlouvách budoucích. V rámci realizace infrastruktury budou dosažitelné, a to na hranici pozemku, inženýrské sítě - voda, plyn, kanalizace a elektrická energie. Město Lovosice předpokládá při jednání s vlastníky pozemků dohodu zejména v cenové oblasti a to tak, aby bylo možno předmětné pozemky nabídnout investorům za konkurečně výhodnou cenu. V případě, že nedojde k dohodámo výši ceny pozemků, připravují se majitelé pozemků o možnost prodeje pozemku zahraničním investorům. Připomínám, že konkurence průmyslových zón v okolí je velká (Klášterec nad Ohří, Most, Louny, Ústí nad Labem) a investorům jsou pozemky nabízeny za symbolickou hodnotu 1Kč/m2

hv

Lovosický dnešek 11/2001 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka