Jak by mohla vypadat „Osmička“?
Snad žádný z nás si nedovede Lovosice představit bez lesoparku uprostřed města, který se nazývá „Osmička“. Podle historických pramenů je tento název odvozen od toho, že se na tomto místě dříve hrál fotbal o osmi hráčích. Již tehdy byl prostor pro hru omezen vzrostlými stromy a nevešlo se sem hřiště pro plný počet hráčů. I dnes pro lovosické občany to je místo odpočinku a konání různých akcí a atrakcí. Nemálo prostředků je dáváno z rozpočtu města na údržbu zeleně ve městě. Je to téměř 2 miliony korun ročně. A z toho značná část jde právě na „Osmičku“. Jen pravidelné sekání trávy je nemalý úkol, který je nutný alespoň pro udržení dobrého stavu. Pan Ing. Jiří Novák, zastupitel města Lovosice, nám ale vyprávěl, že kolem tohoto lesoparku byla i jednání na jeho celkovou úpravu podle předem vypracovaného projektu.
Jak to všechno začalo?
Myšlenka úpravy „Osmičky“ přišla v době, kdy byla trochu větší kalamita a stromy, které na „Osmičce“ jsou, se poškodily a byla tam možnost, že by mohly někoho zranit. Tak přišly první nápady, že by se „Osmička“ měla vykácet, nebo alespoň většina stromů a potom s tím něco dělat. Naše myšlenka byla jiná. Je zapotřebí mít nejdříve nějakou studii, ze studie vycházet a postupně ji realizovat. Vykácení „Osmičky“, to by byla pláň a než by zarostla, tak by to trvalo strašně dlouho. Proto ta úprava, která by se mohla realizovat v čase, kdy bude alespoň část peněz na něco, by měla být postupná a podle něčeho, tj. nějaké studie, která by dávala reálnou představu, jak za několik let bude „Osmička“ vypadat pro potřebu obyvatel Lovosic.
Vy hovoříte o studiích. Jaké existují studie na úpravu „Osmičky“ nebo na postupné vylepšování jejího vzhledu?
Jedna studie pochází ještě z dob reálného socializmu, kdy podnik Sempra Kadaň zpracovala nějaký návrh. Ten se nerealizoval a ani dnes by podle něho realizace nebyla možná. Druhý návrh je studie, kterou jsem si dal zhotovit pro potřebu obecní rady, aby se mohlo něco provést. Je ještě požadavek na jednu vysokou školu, která by měla udělat další studii, jak by si oni představovali, že by to mohlo v Lovosicích vypadat.
(Dokončení na str. 5)
Informace o DZCL
V minulém Lovosickém dnešku jsme zahájili seriál článků o podnikatelských záměrech obchodní společnosti Dopravně zbožové centrum Lovosice, a. s. S manažerem společnosti panem Ivo Malíkem jsme se domluvili, že v dalším pokračování čtenáře postupně seznámí s jednotlivými etapami tohoto projektu.
Pane Malíku, co nám můžete říci o I. etapě PLCL? O jaké pozemky jde a jaké úpravy je nutné provést, aby tyto pozemky byly připraveny pro budoucí investory?
Pro rekapitulaci uvádím, že 1.A etapa Průmyslového a logistického centra Lovosice (dále jen PLCL) se nachází v k.ú. Prosmyky a je vymezena silnicí I. třídy Lovosice Terezín, křižovatkou dálničního přivaděče D8 a následně silnicí do Mlékojed. Další hranicí ze severní strany je sousedství s pozemky Uhelných skladů dnes využívané parkovištěm RO-LA a dále sousedství západní strany s areálem ČSPL, a. s. Vlastníkem těchto pozemků je město Lovosice.
Mimo aktivit DZCL, a. s. v rámci budování PLCL I. etapa bude v prostoru 1.A etapy rovněž realizován vlastní podnikatelský záměr dalšího právnického subjektu.
"Zasítění" vybavení území základní infrastrukturou se plánuje jak již bylo čtenářům sděleno z prostředků EU v rámci programu Phare 2000 rezerva dotací MF ČR a samozřejmě 25%ním podílem z rozpočtu města. Realizace výstavby základní infrastruktury bude zahájena začátkem r. 2002 a ukončena téhož roku. Na realizaci investice v I. etapě PLCL byl zpracován podnikatelský záměr, o čemž byli občané Lovosic na veřejném jednání ZM informováni přímo z úst čelního představitele americké partnerské organizace, pana Davida McElfreshe. Nezbytnou podmínkou realizace této investice je mimo řešení technických záležitostí připojení i kladné posouzení E.I.A. (dokumentace vlivu a účinků stavby na životní prostředí). Zatím je známé stanovisko zahraničního investora, že stavba odpovídá ekologickým požadavkům i pro budoucno a že pochybnosti o záporném vlivu této investice nejsou na místě. Přesto bude rozhodujícím faktorem nejen zpracování komplexní "studie proveditelnosti" a její kladné posouzení renomovanou zahraniční společností a to včetně zpracování E.I.A., ale zejména pak kladné projednání této E.I.A, což je základní podmínkou pro další případná jednání o realizaci investice.
K tomu, aby mohly být tyto základní dokumenty zpracovány, jsou vedena s našimi partnery jednání, která mají za cíl najít společnou cestu, která bude pro všechny zúčastněné akceptovatelná. Je také potřebné v této souvislosti zajistit odpovídající finanční zázemí. Město Lovosice a DZCL, a. s. jsou na tato jednání připraveni.
Letecký snímek z archivu DZCL nám pozemky 1.A etapy přibližuje z tohoto, pro většinu z nás tak nezvyklého, pohledu.
Připravil (hv)