Lovosický dnešek 09/2001 | strana 4 |
O zavedení nového způsobu třídění komunálního odpadu v Lovosicích přímo u občanů jsme již v LD psali. Přes to se k tomuto tématu znovu vracíme. Je to proto, že třídění odpadu je velice důležitá součást celého procesu likvidace pevných odpadů. O informaci jsme požádali opět jednatele společnosti BEC odpady s.r.o. Ing. Martina Hinterholzingera:
Jaké jsou principy a cíle nového způsobu třídění v městských částech Lovosic?
Od června letošního roku byl ve dvou městských částech Lovosic (Holoubkov a Nové Klapý) zkušebně zahájen další způsob sběru využitelných složek komunálního odpadu. Nejvýznamnější sledovanou surovinou jsou prodejní obalové materiály tvořené především plasty (PET, PP, PE), tetrapakovými obaly, papírem (noviny, tel. seznamy) a kovy (konzervy a aluminiové folie). Sběr těchto složek je realizován tzv. odnáškovým systémem, kdy občan v domácnosti shromažďuje vybrané materiály v plastovém pytli, který v den svozu odloží před dům. Naše společnost provede následný sběr a odvoz tohoto materiálu na třídírnu v Prosmykách, kde proběhne na technologické třídící lince (viz. foto) dotřídění na jednotlivé komodity, slisování a příprava na transport ke konečnému zpracovateli. Cílem systému je zvyšování výtěžnosti druhotné suroviny z produkce odpadů v domácnostech a minimalizování ukládání těchto využitelných složek na skládku. Přínos je také ekonomický, protože dochází k eliminaci nákladů za ukládání na skládce, obec má vyšší příjmy z fondů podporujících třídění odpadů, vznikají nové pracovní příležitosti při zpracování suroviny a dochází k úspoře obnovitelných i neobnovitelných zdrojů. Občané tento systém velmi brzy akceptovali a projevili pochopení, o čemž také svědčí dnešní v průměru 90% účast na tomto systému.
A co na sídlištích?
Pro sídlištní typ zástavby je výhodnější tzv. systém donáškový, kdy jsou v zástavbě vybudovaná sběrná místa osazená barevně rozlišenými kontejnery dle druhu sbírané komodity, kam občané donáší v domácnosti vytříděné suroviny (plasty, papír a sklo). Kontejnery jsou naší společností pravidelně vyprazdňovány a získaný materiál je na třídírně v Prosmykách dotříděn a připraven k další expedici. Cíle a přínosy systému jsou stejné jako u výše popsaného způsobu.
Připravil a foto (hv)
V roce 1998 byla založena obchodní společnost Dopravně zbožové centrum Lovosice, a. s. (DZCL). Město Lovosice v má této společnosti většinu. Společnost si ve svém podnikatelském záměru dala úkol přilákat do Lovosic zahraniční investory. Smyslem činnosti společnosti je připravovat prostor určený územním plánem Města Lovosice, tzv. "Průmyslové a logistické centrum Lovosice" (PLCL), pro vstup investičních průmyslových, logistických a obchodních projektů. Realizací těchto investičních projektů vytvořit základní podmínky pro zvýšení zaměstnanosti nejen v Lovosicích, ale i v celém regionu.
Manažer společnosti pan Ivo Malík slíbil, že nám bude pravidelně dávat informace, které ve svém celku vytvoří obraz o činnosti DZCL. Informace by měly názory na činnost společnosti, někdy i zkreslené a nepříliš přívětivé, uvést na pravou míru a vyjasnit tak pohled na celý projekt. Začněme tedy od počátku:
Jaký význam má celý projekt pro region a samotné město? Zatím se všude mluví jen o zlepšení zaměstnanosti. V zahraničí je běžné, že investoři se podílejí např. na výstavbě měst, občanské vybavenosti, komunikací apod. Co dalšího realizace tohoto projektu přinese?
S realizací projektu Průmyslového a logistického centra Lovosice souvisí široká škála efektů a to nejen v oblasti hospodářské (snížení nezaměstnanosti, podpora regionálního rozvoje hospodářství apod.), ale i v oblasti politické (harmonizace podmínek v dopravě zboží se zeměmi Evropské unie a prohlubování mezinárodní spolupráce) a v oblasti dopravy a životního prostředí (rozvoj kombinovaných doprav zejména v mezinárodní dopravě, efektivnější uspořádání národních a mezinárodních dopravních systémů). Dá se reálně předpokládat, že investoři tak, jak budují své investice v zahraničí i v jiných průmyslových zónách v naší republice, se budou snažit vytvářet dobré sousedské vztahy i s vedením města Lovosice a vycházet mu vstříc různými aktivitami a spoluprací. Mezi ně se dá určitě zahrnout pomoc při zlepšování občanské vybavenosti ve městě, ale i např. účast na různých činnostech, společenských i sportovních.
Je možné charakterizovat nebo popsat plochy jednotlivých etap, odhadnout nutné náklady pro přípravu těchto zón pro investory a návratnost těchto nákladů?
Je všeobecně známo, že plocha Průmyslového a logistického centra Lovosice je rozdělena na 4 zóny. Každá z těchto zón je specifikována napojením na různé dopravní druhy. Např. 1. zóna je přímo napojena na silnici, železnici i vodní dopravu, 4. zóna využívá bezprostředního kontaktu s dálnicí. U jednotlivých zón existují připojení na infrastrukturu různých kapacit. Tam, kde je potřebné tato kontaktní místa posílit, bylo nutné hledat nejen prostředky, ale i zdroje k jejich realizaci. V 1. a 2. zóně se to podařilo
díky podpoře z Evropské unie, státního rozpočtu i z prostředků města Lovosice. Další možnosti dotací a podpor jsou průběžně sledovány a projednávány. To, že se bude jednat o nemalé prostředky, je zřejmé. Naproti těmto nákladům musíme také vidět jejich návratnost. Při spolupráci s potenciálními investory je nezbytné dbát na to, aby vynaložené prostředky byly těmito investory při realizaci jejich projektů pokryty. Předností realizace tak rozsáhlého projektu, jak bylo v předchozím uvedeno, je vznik velkého počtu nových pracovních příležitostí a návazné efekty, které s tím bezprostředně souvisí (např. daňové odvody do městské pokladny).
Ještě krátkou informaci. Japonský investor pro IV. etapu. Co je možné říci bližšího a v jakém stupni je v současné době jednání s tímto investorem?
K tomu můžeme říci, že jedním investorem z Japonska byl zaslán na město Lovosice "Letter of intent" (oznámení záměru) a s druhým japonským investorem jsou vedena velmi vážná jednání o jeho příchodu do Lovosic. Doufáme, že všechna jednání budou směřovat k realizaci obou investic právě v Lovosicích. K tomu si přejme nejen dobrou spolupráci s orgány města Lovosice, Stavebním úřadem, ale i se všemi dalšími zúčastněnými.
Připravil (hv)
Lovosický dnešek 09/2001 | strana 4 |