Lovosický dnešek 08/2001 | strana 4 |
Pokračujeme v sérii článků o pevných odpadech z města a jejich likvidaci. Opět jsme zpovídali jednatele společnosti BEC odpady s.r.o. Ing. Martina Hinterholzingera:
Jaké provádíte pravidelné svozy komunálního odpadu?
Naše společnost provádí svozy směsného komunálního a jemu podobného odpadu v pravidelných intervalech, a to s četností 1 x týdně celoročně, 1 x za 14 dní celoročně, v zimním období 1 x týdně a v letním 1 x za 14 dní celoročně (tzv. kombinovaný svoz), a v případech, které neohrožují základní hygienická pravidla, výjimečně 1 x měsíčně. U sídlištních kontejnerů je svoz prováděn navíc ještě s četností 2 x týdně. Součástí poskytované služby je úklid stanovišť sídlištních kontejnerů při svozu. Četnost odvozu odpadu od občanů měst a obcí zpravidla upravují obecně závazné vyhlášky. Naše společnost tyto vyhlášky samozřejmě respektuje a v oblasti nakládání s komunálním odpadem úzce spolupracuje s městskými či obecními úřady.
Jakým způsobem se může občan "zbavit" nebezpečné složky komunálního odpadu?
K odložení nebezpečné složky komunálního odpadu může občan využít mobilního sběru, který je prováděn jednou za rok. Termín a místo zastávky v různých částech obce jsou včas zveřejněny formou letáčků distribuovaných do poštovních schránek. Občan potom na stanovišti a v čase, které mu nejlépe vyhovují, nebezpečný odpad odevzdá vyškolené posádce sběrného vozidla a ta odpad odveze k bezpečnému zneškodnění. Ve většině obcí vznikají sběrné dvory, kde je také možné, zpravidla v provozní době sběrného dvora, odpad odevzdat. Občané města Lovosice mají k dispozici sběrný dvůr v areálu Podniku technických služeb v Prosmykách.
Co jsou sběrná hnízda a sběrné dvory?
Sběrnými hnízdy jsou obvykle nazývána stanoviště s kontejnery na separovaný sběr (papír, plasty, sklo) bez obsluhy.
Na sběrných dvorech lze kromě uvedených odložit také nebezpečné odpady, velkoobjemové atd. Zde pracuje obsluha, která přijaté odpady eviduje.
A co velkoobjemový odpad z města?
Ke sběru velkoobjemového odpadu slouží velkoobjemové kontejnery rozmístěné na území města. Kalendáře rozmístění bývají zpravidla zveřejňovány v tisku nebo na obecních vývěskách. Do těchto nádob patří zejména odpad, který svým rozměrem, případně hmotností nevyhovuje podmínkám běžného periodického svozu, neboť jej nelze ukládat do normalizovaných sběrných nádob. Patří sem například nepotřebný nábytek, koberce, odpad dřeva z obalů a staveb, apod.
Jak probíhá sběr tříděného odpadu?
Pro sběr a následný odvoz využitelných látkových složek vytříděných z komunálního odpadu (a to zejména skla, plastu a papíru) slouží barevně rozlišené kontejnery alokované v exponovaných částech města. Modré kontejnery pro papír, žluté pro plasty a zelené pro sklo. Kontejnery jsou vyprazňovány v pravidelných intervalech a získaný materiál je odvezen do areálu společnosti k dotřídění na třídicí lince. Jednotlivé vytříděné frakce jsou potom postupovány k dalšímu zpracování.
V současné době je ve vybraných částech města Lovosice zaváděn nový způsob primárního třídění komunálního odpadu, a to oddělený sběr některých obalových materiálů ukládaných přímo v domácnostech do plastových pytlů.
Uvedené služby jsou v podobě , která je popisována výše, poskytovány občanům v rámci systému nakládání s komunálním odpadem stanoveném obcemi. Naše společnost samozřejmě nabízí službu odvozu nebezpečného odpadu, separovaného či velkoobjemového odpadu také podnikatelům a živnostníkům.
A závěrem ještě otázka: Kam se nevytříděný a zbytkový odpad po vytřídění vozí?
Směsný komunální a zbytkový odpad se odváží na skládku v Úpohlavech.
(hv)
Snímkem se vracíme k nedávno dokončeným úpravám na lovosickém koupališti. Po loňské opravě dětského bazénu a bazénu pod skluzavkou byly provedeny další akce ke zlepšení hygienických podmínek provozu a celkového stavu koupaliště. Práce provedla pražská firma Úprava vody s.r.o., se kterou mělo město uzavřenou smlouvu. Při pokládání polyetylenového potrubí cirkulačního okruhu jsme zachytili pracovníky této firmy p. Jaroslava Šírka, p. Jiřího Zemana a p. Stanislava Ehrenbergera.
Vedoucí odboru správy města pan Ing. Václav Pokora nám k tomu řekl další podrobnosti.
Tyto práce se sestávaly ze stavebních prací, nové technologie potrubí a nerezových rozvodů a doplnění dávkovacího zařízení chemikálií. Do celého systému byly zabudovány dva nové filtrační okruhy a byl posílen přívod do 50 m bazénu. V letošním roce vyšla nová vyhláška, která platí pro provoz krytých bazénů a venkovních koupališť a která zpřísňuje hygienické předpisy. Proto zakoupil MěÚ tzv. Palumtest, kterým obsluha provádí rozbory vody. Podle těchto rozborů se voda dále upravuje. Bakteriologické rozbory vody provádí Okresní hygienická stanice v Litoměřicích. Nová vyhláška také nařizuje provádět i čištění dna a stěn bazénů. Pro toto zlepšení kvality vody se zakoupil podvodní vysavač. Ten bude vysávat nečistoty a řasy ze dna a stěn bazénu vždy po uzavření koupaliště. Celá rekonstrukce stála cca 512 tisíc korun, zakoupení vysavače a zmíněného Palumtestu asi na 250 tisíc korun.
Připravil a foto (hv)
Lovosický dnešek 08/2001 | strana 4 |