Lovosický dnešek 05/2001 strana 7 Predchozi stranka Dalsi stranka

Z historie mesta

Lovosické rozhledny II.

Rozhledna na Lovoši

Lovoš, jedinečná krajinná dominanta Lovosic, impozantně vystupující z lovosické roviny do výšky 570 metrů nad mořem. Ke kuželovité vrchní části tvořené čedičem je připojen asi o 80 metrů nižší vrchol Kibičky, nazývaný též „Malý Lovoš“. Rozhled z vrcholu Lovoše na panorama Českého středohoří, údolí Labe a Lovosic je překrásný.

Kamenná chatka s rozhlednou z roku 1892

Tato skutečnost a vznik „Lovosického středohorského spolku“ (Lobositzer MittelgebirgsVerein) v roce 1881 vedla spolek mj. i k úpravám a výstavbě nových přístupových cest na vrchol Lovoše, kde spolek vystavěl kamennou chatku s rozhlednou. Týdeník Lobositzer Zeitung přinesl 24. 6. 1892 zprávu o tom, že chata postavena lovosickými členy Středohorského spolku na vrcholu Lovoše a zpřístupněna cestou vedenou pohodlnými serpentinami, byla slavnostně otevřena v neděli 19. 6. 1892.

Masivní chata vystavěná z čedičového kamene, která je jednoduše vybavena stoly s lavicemi na její rovné střeše s rozhlednou, nabízející nedostižný kruhový výhled. Vyhlídková plocha rozhledny byla chráněna zábradlím z cihlových sloupků, vzájemně propojených kovovými tyčemi. Vstup na rozhlednu umožňovalo dřevěné schodiště na vnější jihozápadní stěně stavby.

Lovošskou chatu lovosičtí turisté postupně zvelebovali a rozšiřovali, např. o restaurační sklep, verandu vybavenou stoly a židlemi. U dřevěné verandy roku 1901 přistavěli lůžkovou místnost. Rozhledna a dřevěná chatka s verandou přežívaly dobré i zlé časy. V roce 1918 byla dřevěná chata s verandou vandaly zle poničena a nakonec zapálena.

Základní kámen k výstavbě nynější chaty byl položen v roce 1924. Hlavním sponzorem byl Jan Schwarzenberg, jak nás také informuje pamětní mramorová deska vsazená do jihozápadní zdi chaty.

SCHWARZENBERGOVA CHATA, vlastnictví lovosického spolku pro Středohoří, vystavěna v letech 1924, 1926, 1930 pod záštitou KNÍŽETE JOHANA SCHWARZENBERGA, jakož i předsedy spolku, starosty FRITZE KLINGERA a pokladníka, vrchního správce RUDOLFA LEHMANA, podle plánů a pod dozorem ANT. WEBERA, stavebního místra z Lovosic.

Semman a Schöll Lovosice

Za okupace rozhlednu zabrala německá armáda. Vyhlídkovou plošinu rozhledny v roce 1941 si armáda prosklila a zakryla skleněnou střechou. Dřevěné schodiště bylo přemístěno na severovýchodní stranu ke vchodu do chaty. Takto upravená rozhledna v průběhu II. světové války, německé armádě sloužila jako pozorovatelna při sledování bojové situace leteckého a pozemního vojska. Pozorovací jednotku údajně tvořili dva poddůstojníci a šest vojínů. Po válce z rozhledny byla nejdříve odstraněna skleněná střecha, stěny a poté dřevěné schody i původní ochoz a to byl konec rozhledny z roku 1892. Dřevěná chata, kterou vystavěla armáda, měla kuchyňku, pracovnu a ložnici s osmi lůžky. Dochovala se až do roku 1978, kdy ji požár zničil.

Tato 109 let stará přes čtyři metry vysoká rozhledna stále stojí na nejvyšším místě Lovoše. Možná by si zasloužila zpřístupnit a obnovit její původní účel.

Základní kámen k nynější chatě (na dobové pohlednici model) byl slavnostně položen 24.5.1924 pod patronací Jana Schwarzenberga.

Do konce II. světové války SCHWARZENBERGOVA CHATA byla trvale osídlena. Po válce nebyl o chatu projeven velký zájem. Střídání řady správců a nedostatečná údržba byly příčinou jejího chátrání. V době, kdy nebyla obsazena, byla vždy vandaly zle poničena, naposledy v roce 1976.

Zdevastovanou a značně zchátralou ji převzal v roce 1977 turistický oddíl TJ Severočeských chemických závodů (SCHZ) v Lovosicích a rok nato přešla do jeho majetku. Návrh na její rekonstrukci vypracoval Ing. arch. F. Kalivoda SCHZ Lovosice. V roce 1981 byla chata uvedena do částečného provozu pod vedením V. Johanovského. V následujících letech pokračovaly práce na kompletním dokončení chaty, včetně vybavení a terénních úprav. Na celkové rekonstrukci bylo odpracováno přes 20 000 brigádnických hodin. Především za značné podpory SCHZ Lovosice a jejich odborníků, řemeslníků různých profesí. Mezi nejaktivnější patřili Arnošt Johanovský a Václav Bláha. Chata po rekonstrukci a modernizaci vcelku zůstala v původní podobě.

Lovošská chata má nyní dvě hostinské místnosti se 60 místy k sezení, ubytovnu o čtyřech místnostech se 16 lůžky, kuchyň, dvě provozní místnosti pro správce, vyhlídkovou terasu na střeše chaty, sklep, skladiště a kotelnu. Dále je vybavena elektrickým osvětlením, telefonem, teplou i studenou vodou a ústředním vytápěním. Je otevřena každou sobotu a neděli po celý rok. Na objednávku i mimo provozní dny. Dostanete zde základní občerstvení, ale i možnost přenocování.

Lovošská chata je majetkem Klubu českých turistů v Lovosicích. Dnes se o provoz chaty starají pan Ondřej Hriň a paní Eva Kubátová.

Miroslav Nesvarba

Lovosický dnešek 05/2001 strana 7 Predchozi stranka Dalsi stranka