Lovosický dnešek 01/2001 | strana 4 |
K velkému překvapení došlo v létě letošního roku při malování chodeb ve Středním odborném zemědělském učilišti. Při seškrabávání několikanásobné vrstvy starých hlinkových nátěrů se počala objevovat fresková malba sálu z doby vzniku zámku, t.j. z let 1655 - 1664. Jak zjistila přivolaná ak. mal. Eva Votočková jedná se o iluzivní štuku od podlahy až ke stropu, která je zachovalá i v okenních ostěních. Mezi iluzivní architekturou jsou v oválech portréty českých králů. Malba v rozsahu asi 50 m2 je přes předchozí nerestaurátorské zásahy dobře čitelná a dá se předpokládat, že pokračuje i za příčkou, kterou byl sál přepažen v r. 1809.
Dále uvádíme výtah z vyjádření Památkového ústavu v Ústí n/L. ze 7. 8. 2000: „Nástěnné malby v chodbě I. patra zámku v Lovosicích jsou jeho plnohodnotnou součástí. Zámek je v ústředním seznamu památek zapsán pod r.č. 5-2160. Nástěnné malby ve východní části uvedené chodby pochází z počátku 17. století. Malby znázorňují královskou galerii (galerie začíná prvním českým králem Vratislavem a končí Rudolfem II., otevřenou zůstává otázka, zda galerie měla pokračování či zda skutečně Rudolfem II. končila).Jedná se o malbu na suchou omítku, tzv. secco-fresco a proto je nutné k malbám přistupovat s velkou obezřetností, aby nedošlo k jejich dalšímu poškození. Stejné konstatování platí pro renesanční přípisky červenou rudkou v západní části chodby“.
Ústav pak doporučil fixaci a následné zabílení fresek, protože při současném využití budovy jako školy by nebylo nákladné komplexní restaurování účelné. Tomuto doporučení bylo vyhověno a tak jen dokumentární fotografie nám odhalují část pokladu, který je v našem městě ukryt. Městské zastupitelstvo pak má k dispozici další téma, jak s tímto dědictvím naložit.
Kulturní zážitky v prosinci se k našemu potěšení slibně rozrůstají. V tomto měsíci byly dva v kostele a to ještě čekáme třetí organizovaný školou, který se mine s uzávěrkou tohoto čísla našeho měsíčníku.
První koncert pořádala Základní umělecká škola. Začínal i končil Preludiem a Fugou od J.S. Bacha. Ten předznamenal vážnější téma celého večera. První polovinu dirigoval ředitel ZUŠ pan Jiří Lhotský a skládala se vyloženě z hudební produkce. Druhá polovina byla zpívaná Pěveckým sdružením litoměřických učitelů se sbormistrem Tomášem Fialou. Tento koncert měl vysokou úroveň.
Druhý koncert se nesl ve znamení koled. Provozovatelem byla koncertní agentura Macek Music Management z Mostu. Soubor „Nálady" Petra Macka doprovázel zpěváky, jinak sólisty z různých divadel. My pamětníci jsme postrádali zemřelého pana Hakena, i když nový basista pan Vladimír Jelen ho plně nahradil. Výbornou akustikou našeho kostela se nesl hlas sopranistky paní Libuše Arnoldové. Dalšími sólisty byli Stanislava Moravová - alt a Josef Hajna - tenor. Zazpívali české i světové koledy a končili krásným přídavkem, který posluchače vánočně naladil. Jen ta účast mohla být větší, naše ženy daly asi přednost úklidu a pečení. Škoda, tyto koncerty jsou jakousi očistnou přípravou na Vánoce.
Lovosický dnešek 01/2001 | strana 4 |