Lovosický dnešek 4/2000 strana 9 Predchozi stranka Dalsi stranka

Dum deti a mladeze ELKO

Čarodějnice se blíží.

V mnoha městech se udržuje tradice - 30. 4. loučení se zimou spojené s pálením čarodějnic. Tak, jako již po několik let, připravil DDM i v Lovosicích tuto akci, kterou zpestřujeme volbou Miss čarodějnice pro tento rok. Každým rokem nám počet soutěžících vzrůstá, proto jsme letos udělali malé opatření. Od děvčat a chlapců, kteří se chtějí soutěže zúčastnit, požadujeme přihlášku předem. Opravuji chybu z minulého čísla - přihlášky můžete odevzdat do 20. dubna. Je to hlavně proto, že když je soutěžících více než 20 jako se nám stalo v loňském roce (zúčastnilo se 31 čarodějnic), nemůžeme uskutečnit všechny soutěže tak, jak jsme je připravili.

Další přesný program bude uveden na plakátech v našich vitrínách.

V. Krčmářová


SOUTĚŽ 400 let města Lovosic

Znáš Lovosice? IV.

16.  Nejstarší písemná zmínka o Lovosicích je z r. 1143, kdy český kníže Vladislav II. daroval obec a panství Lovosice klášteru v Praze na Strahově.
Důležitým mezníkem historie je povýšení Lovosice na město. Zjisti rok a datum této události a který panovník Lovosice na město povýšil. Kolik je to letos roků?

17. Mnohá města mají svůj znak a barvy. Napiš alespoň 2 příklady, kde jsi viděl znak Lovosic. Které jsou naše městské barvy?

18. Nejstarší budovou města je renezanční zámek, který dal postavit Jiří Šlejnic pravděpodobně mezi lety 1545 až 1574 na místě tvrze. Ale svou historii má i budova mnohem mladší, budova vaší školy. Pokus se zjistit, kdy byla postavena nebo otevřena a k jakému účelu, k čemu sloužila nejdříve. Zjistit, od kdy je v ní škola, jejímž jsi žákem.

19. U Lovosic byla první bitva Sedmileté války v 18. století. Tuto neblahou dobu připomínají v Lovosicích 2 památky. Napiš, kde jsou, a zjisti bez dotazů, ve kterém roce byla tato bitva, kolik v ní celkem bojovalo vojáků a kolik jich v této bitvě padlo nebo bylo raněno.

20. Po poslech předjaří v minulém měsíci jsou ve vývěsní skříňce DDM ELKO (proti Sarajevu) nyní již opravdoví poslové jara v Lovosicích. Urči jejich druhové názvy, nebo aspoň rod.

AM


VÝSLEDKY III. KOLA soutěže "ZNÁŠ LOVOSICE"

Řešení úloh z č. 3. - Doprava.

11.   Vodní stavba je u Velkého ostrova a má 2 části: jez a zdymadla

12.  Silniční stavbou v Lovosicích bude kruhový objezd u Besedy, který má zvýšit bezpečnost a urychlit dopravu na křižovatce a vyžádá si náklad asi 1,5 mil. Kč.

13.  Železniční doprava - přehledná sestava:

směr - např. nejbliž. zastávka příj.ze sm. odj.do sm.
Praha (Kralupy)Lukavec14.4515.08
Děčín (Ústí n.L.)Lovosice město14.5014.54
Litoměřice (Česká Lípa)Lovosice závod14.5114.58
Teplice (Úpořiny)Lovosice zast.14.1115.02
Louny (Libochovice)Sulejovice14.4215.00
Most (Třebívlice)Sulejovice14.3915.00

Nejvhodnější spoj (nejkratší čekání) Litoměřice - Ústí n.L. (3 min.)

Nejnevhodnější spoj (nejdelší doba čekání) Teplice - Praha (57 min)

14.   Autobusová doprava: správné řešení "b": 19 autobusovými linkami lze jet z Lovosic bez přestupování do 183 stanic a zastávek ve 118 obcích a městech.

15.  První kvetoucí přírodniny: a) Líska obecná b) Olše lepkavá, c) Zlatice převislá, d) Bledule jarní. Cílem březnové soutěže bylo dát mládeži představu o významu Lovosic jako o důležité dopravní křižovatce.

Nejlepšími řešiteli byli:
Niž. ZŠ: 1.-2. Radim Prieložný a Ondřej Fibigr, 3. Jakub Fibigr
Vyš. ZŠ: 1.-2. Eva a Martin Ciniburkovi, 3. Lukáš Verner
Gymn. Richard Prieložný

AM


Skautska hlidka

Celoroční hra světlušek a vlčat "MOŘEPLAVCI"

"Přenesme se do minulosti, kdy lidé objevovali nové země. To, co se dozvídali v nich vzbuzovalo hrůzu. Nekonečné moře, o němž nikdo nic nevěděl a po němž pluly lodě celé měsíce, aniž dosáhly jeho hranic, bezejmenné národy, ostrovy a země. Lidé se domnívali, že je to příznak dlouho prorokovaného zániku světa. Úzkost lidstva však byla vyvážena touhou po jediném - po zlatu. Proto se vydávalo mnoho lidí na moře, objevovat nové země a v nich ukryté poklady. A nyní i vy máte možnost vyplout na moře a začít objevovat a hledat stopy nejznámějších objevovatelů a mořeplavců. Vaše putování ovšem nebude vůbec jednoduché. Než začnete hledat stopy mořeplavců musíte si nejprve najít váček, který pak budete moci používat na dary a poklady z vašich cest, za které byste na konci vašeho putování mohli získat veliké bohatství."

Tímto úvodním dopisem jsme zahájili v říjnu celoroční hru, která skončí až na letošním letním táboře. A jak ji hrajeme?

Na každé naší výpravě probíhá vždy jedna etapa. Nejprve si děti vyslechnou úvodní povídání, které je zavede do minulosti a oni se na chvíli stanou mořeplavci, kteří musejí překonat nejednu překážku. Pak přijde na řadu plnění různých úkolů, za které podle svých výsledků dostávají barevné korálky, které si ukládaji do váčku. Na konci tábora bude odměněn ten, kdo bude mít nejvíc skleněných korálků.

Máme již za sebou sedm etap. Ta první nás zavedla do Benátek a děti měly za úkol vyrobit si papírové oblečení a uspořádat menší módní přehlídku. Zapojily svoji zručnost i fantazii a předvedly nám opravdu zajímavé modely. V druhé etapě musely děti dokázat svou rychlost a vytrvalost. Připluly totiž na ostrov Kambalu, ze kterého bylo návratu, jen když mořeplavec zvítězil v běhu nad domorodcem. Ve třetí etapě se naši mořeplavci dostali na ostrov, který byl celý pokrytý zlatem a perlami. Ale tyto poklady hlídal samotný král ostrova a jeho poddaní. Kdo chtěl tedy získat alespoň část pokladu, nesměl být při svém "lovu" chycen nikým z nich.

(dokončení na str. 10)

Lovosický dnešek 4/2000 strana 9 Predchozi stranka Dalsi stranka