Lovosický dnešek 10/2002 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka

neprehlednete

Dotace poskytované do povodňových fondů obcí na opravy bytového fondu poškozeného povodněmi v roce 2002

Forma podpory: Dotace všem vlastníkům bytového fondu, jejichž domy a byty byly poškozeny povodněmi. Dotace budou poskytovány prostřednictvím povodňových fondů obcí. Dotace na opravu jednoho bytu může činit max. 70 % celkových rozpočtových nákladů na opravy, dosahují-li min. 72 tis. Kč, nejméně však ve výši 50 tis. Kč; maximální výše dotace činí 200 tis. Kč na 1 byt.

Příjemce podpory:

Vlastníci domů a bytů, tj. fyzické osoby, obce, bytová družstva a další právnické osoby, které chtějí využít dotace k odstraňování vzniklých škod na bytovém fondu.

Postup:

Vlastníci domů a bytů předloží písemnou žádost o dotaci příslušnému obecnímu úřadu.

Obec předloží příslušnému krajskému úřadu žádost o poskytnutí finančních prostředků do svého povodňového fondu a kraj podá žádost na Ministerstvo pro místní rozvoj nejpozději do 31. 10. 2002.

Oprava musí být provedena nejpozději do 31.12.2003.

Náležitosti žádosti vlastníka domu nebo bytu obci:

Podmínky poskytnutí dotace z povodňového fondu obce vlastníku domu nebo bytu :

  1. Dotace může být použita pouze na opravy vad a poruch domů a bytů vzniklých v důsledku povodní. Předmětem oprav může být především vada či závažná porucha nosných konstrukcí : základů, nosných stěn, schodišť, balkonů, lodžií, teras, stropních konstrukcí, oprava vnitřních a vnějších omítek, střech, oprava technického zařízení budov (oprava elektroinstalace, vodovodu, kanalizace a plynu).
  2. Dotace se neposkytuje na práce, které mají investiční charakter. Za opravy se nepovažují práce, které vedou ke zhodnocení stavby ve smyslu § 33 zákona č. 586/1992 S., ve znění pozdějších předpisů, o daních z příjmů.
  3. Oprava musí být provedena do 31. 12. 2003.

Kontrola a sankce za nedodržení podmínek programu

V případě, že dotace nebyla použita k účelu, na který byla poskytnuta, případně, že nebyly dodrženy rozhodující podmínky programu, vystavuje se příjemce dotace sankcím podle § 44 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla). Kontrola bude prováděna v souladu s § 39 rozpočtových pravidel.


Škola pod vodou

Letošní apokalyptické zátopy způsobily značné škody i mnoha školským objektům v našem městě; mateřským školám v Terezínské a Resslově ulici, objektu Zvláštní a Praktické školy a SOU zemědělskému ("přišlo" o areál dílen a učeben Na přívozu). Nejvíce ale bylo poničeno Střední odborné učiliště v Terezínské ulici, velká voda zde napáchala v budovách takové škody, že jejich odstranění by bylo otázkou dlouhých měsíců, neboť učiliště se ocitlo během povodně zcela pod vodou. Při kulminaci činila výše vody v místnostech dva metry a čtyřicet centimetrů, tj. tři metry nad úrovní terénu. V úterý 13.8. byla evakuována část inventáře (záplavy byly nejdříve oznámeny do výše jednoho metru, posléze do dvou metrů) počítače a cennější kancelářský nábytek, pedagogická dokumentace; další inventář byl pracně přesunován do výše nad dva metry zbytečně, ani to nestačilo. V pondělí 19.8. začaly likvidační práce, které intenzivně trvaly až do pátku 23.8. Práce byly velmi náročné (v budovách je více, jak devadesát místností s cennějším inventářem), zapojili se zaměstnanci, dobrovolníci, rodiče žáků i někteří žáci sami, tři dny vypomáhali hasiči. Vlastní iniciativou získalo učiliště pomoc deset vojáků. Pracovalo se denně, bez obědů (zajištěny byly pouze svačiny), od městského krizového štábu byly dodány potřebné ochranné prostředky a pití. Materiál byl tříděn s myšlenkou na částečnou obnovu a podle možnosti byla prováděna i povrchová úprava strojů a nářadí vše směřovalo k co nejrychlejší obnově a možnosti dále využívat učiliště. Krajský úřad ale 23.8. oznamuje, že na obnovu areálu nedá ani haléř. O zaměstnancích není zatím rozhodnuto, vše je ve stadiu vyjednávání.

Později při jednání na krajském úřadě dohodnul ředitel SOU zachování učiliště pod současnou hlavičkou do konce školního roku 2002/2003. Ale například žáci tradičních elektrooborů budou v letošním roce dojíždět do učiliště s podobným zaměřením do Ústí nad Labem, nebo do Štětí. Problémy zůstávají hlavně se studenty nástavbového studia, kteří z časových důvodů dojíždět nemohou. Školní rok byl zahájen 2. září v sále Lovochemie, z dvousetsedmdesáti žáků muselo přejít do jiných škol sto, ostatní budou vyučováni v pronajatých prostorách v Lovosicích (SPŠCH, SOUz, ZEPOS či 1. stavební) a ve Vrbičanech (truhlářský obor).

Vzhledem k tomu, že se v Lovosicích staví nové průmyslové podniky, kde budou třeba kvalifikovaní pracovníci, má Městský úřad v Lovosicích i Úřad práce v Litoměřicích zájem na zachování oborů SOU v Lovosicích. Dne 6.9. proběhlo proto u lovosického starosty jednání k potřebám regionu, kterého se zúčastnil Dr. Řebíček, zástupce hejtmana. Jednou z verzí je podle KÚ sloučení tří středních odborných škol SPŠCH, SOU v Terezínské ul. a SOUz v zámku do nového právního subjektu od 1.září 2003. Rýsuje se však ještě jedna naděje podaná ruka ze Švýcarska. projekt na výstavbu nového učiliště pro čtyři sta žáků byl již mecenášům odeslán. Doufejme, že se to podaří. Město Lovosice by věnovalo pouze pozemek. Zatím vše vypadá nadějně. Byl by to jistě pěkný dárek téměř čtyřicetiletému učilišti i celému střednímu školství v Lovosicích.

Informace poskytl ředitel SOU Mgr. Ing. Jan Novák.

hz

Lovosický dnešek 10/2002 strana 4 Predchozi stranka Dalsi stranka