Lovosický dnešek 9/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka
Zivotni prostredi

Odpadní vody z města Lovosice

Význam péče o odpadní vody není nutné zdůrazňovat. Vedle obrovského množství pevných odpadů, které lidstvo produkuje, je znečišťování vodních toků další oblastí velkého zatěžování životního prostředí. V dalším pokračování se budeme o tuto oblast zajímat ve vztahu k našemu městu.

cisticka
Současný pohled na čerpací stanici snad každý lovosický občan zná. Co se tam děje jsme se čtenářům snažili přiblížit.

Foto (hv).

Trochu historie

Prvním záměrem čištění odpadních vod z města Lovosic byla výstavba nové čistírny odpadních vod. Po přehodnocení bylo od tohoto záměru ustoupeno a byl schválen návrh na výstavbu čerpací stanice, která bude čerpat odpadní vody z Lovosic do ČOV v Litoměřicích. Důvody byly dva. Funkcí čištění odpadních vod převezme nová moderní čistírna, která disponuje dostatečnou rezervou. Vybudování tohoto zařízení ušetřilo Lovosicím mnohamiliónovou investici, kterou by muselo město vynaložit na novou čističku.

Výstavbu čerpací stanice odpadních vod pro hrubé čištění schválilo Městské zastupitelstvo v Lovosicích se na svém jednání 9.5.1994. Pro stavbu bylo vybráno místo za čerpací stanicí pohonných hmot Benzina směrem k řece Labe.Výstavba byla zahájena v roce 1995. Staveniště v Lovosicích bylo předáno 5.12.1995. Na podzim roku 1997 byla stavba ukončena a v listopadu 1997 byla ČSOV uvedena do trvalého provozu. Investorem díla přibližně za 60 miliónů korun byla Severočeská vodárenská společnost, a.s., projektovou dokumentaci vypracovaly Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. Dvě třetiny nákladů zaplatil formou dotace stát. O stavební stránku díla se postarala teplická divize Vodních staveb Praha.

Provozovatelem čerpací stanice v Lovosicích je čistírna v Litoměřicích. O stručný popis funkce čerpací stanice jsme požádali mistra ČOV v Litoměřicích pana Ing. Václava Čámka.

ČSOV se skládá z dešťové zdrže o obsahu 540 m3, hrubých česlí, lapáku písku a čerpací jímky. Splaškové odpadní vody z celých Lovosic jsou jednotnou kanalizací přiváděny do areálu ČSOV. Přívodním kanálem natékají na hrubé česle,kde se zachytí plovoucí látky. Za česlemi je osazen vertikální lapák písku se strojním zařízením. Slouží pro zachycení písku a štěrku, který je při deštích (tání sněhu) splavován do kanalizace. Lapák písku je v automatickém režimu provzdušňován a směs voda-písek je čerpán a pískovým čerpadlem do odvodňovacího kontejneru. Voda z kontejneru odtéká do prostoru za hrubé česle. Z lapáku písku odtéká mechanicky vyčištěná odpadní voda do čerpací jímky, která je osazena čtyřmi čerpadly : dvě čerpadla o výkonu 52l/s a dvě čerpadla o výkonu 28l/s. Výtlaky čerpadel jsou navzájem propojeny do dvou výtlačných potrubí DN 250 tak,že je vždy propojeno jedno čerpadlo o menším výkonu s čerpadlem o vyšším výkonu. Maximální výkon ČSOV je 104 l/s. ČSOV pracuje v automatickém režimu v závislosti na hladinové automatice s možností provizorního ručního režimu. V případě zvýšeného přítoku (déšť, tání sněhu) přepadá přebytečné množství odpadní vody do dešťové zdrže. V době,kdy je přítok nižší dochází k vyčerpání odpadní vody z dešťové zdrže. Pro případ poruchy nebo havárie je ČSOV opatřena bezpečnostním přepadem do řeky Labe. Z ČSOV Lovosice je odpadní voda čerpáná potrubím o celkové délce 5,5 km do ČOV Litoměřice. V prostoru loděnice je na dně říčního koryta vybudována shybka, která převádí potrubí na pravý břeh (po směru toku) řeky Labe. Na trase výtlačného potrubí je v obci Žalhostice vybudována ČSOV, která odvádí odpadní vodu ze Žalhostic.

(hv)

Ekologické není také třeba pálení odpadů, zejména plastů, kterých je všude okolo nás dost, ba dokonce i pálení méně zatěžujících látek ( rostlinných zbytků, mořených dřev, textilií a dalších). Uchází vám z motoru vašeho auta olej ? No to se také týká ekologie. A mohli bychom pokračovat ještě dlouho. Ale proč ? Vždyť vy také jistě dobře víte, o co tady jde….


EKOLOGIE není jen záležitostí aktivistů, nebo městských orgánů. Ekologie to jsou nedopalky pod chodníkem, papíry okolo popelnic, obaly od cigaret hozené na trávník. Ekologie je obrazem chování obyvatel města a jejich kultury. To jen abychom ekologické zátěže neházeli jen na podniky …

Bezprostřední vliv na životní prostředí města má i průmyslová výroba. Navštívili jsme tři největší podniky. Jejich zástupci nám požadované informace o problémech v otázkách životního prostředí poskytli. Informace velice stručné, v rozsahu, který odpovídá našemu záměru. Na tomto místě měl být uveřejněn rozhovor čtvrtý, poslední. Zatím nebude. Do uzávěrky tohoto čísla jsme požadované informace nedostali, ale slibujeme, že si je budete moci přečíst v zářijovém čísle Lovosického dneška.

Lovosický dnešek 9/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka