Lovosický dnešek 7/2002 strana 8 Predchozi stranka Dalsi stranka

Zrcadlo kultury

Lovosice a Lovosicko

V lovosické Městské knihovně probíhala v měsíci květnu a červnu výstava barevných fotografií lovosického občana Miroslava Hvorky. Fotografii se věnuje od 17 let a v Lovosicích poprvé vystavoval již v 60. letech. Je absolventem Lidové akademie v Ústí nad Labem, obor fotografie, a Institutu výtvarné akademie v Olomouci. Věnuje se hlavně krajině a portrétu, při své činnosti využívá různých fotografických technik, například tónování a montáže.

Současná výstava byla věnována převážně snímkům přímo z Lovosic a blízkého okolí Předmětem zájmu fotografa bylo především Václavské náměstí se sochou svatého Václava, věž bývalé radnice, zámek s kašnou, kostel svatého Václava a další městské motivy. Návštěvníka výstavy upoutaly fotografie řeky Labe s Lovošem v pozadí, jachtařský přístav. Téma řeky zřejmě rovněž fotografa přitahovalo. Překrásné byly obrázky zachycující lovosické ohňostroje posledních let. V  letních měsících bude výstava přesunuta do Litoměřic.

-Hz-


Různé
Pro školní děti probíhá na zámku v Libochovicích vědomostní soutěž o 20 otázkách, které se týkají zámku. Výherci dostanou vstupenky na zakončení sezóny a drobné dárky.


Herbert Kisza : České středohoří

Dne 5. dubna byla v lovosickém hotelu Lev otevřena prodejní výstava akademického malíře Herberta Kiszy z Kadaně potrvá až do konce října. Autor se narodil 16.6.1943 v Chotěbuzi, vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně a Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze v ateliéru monumentální malby u profesora A. Fišárka. Od r. 1972 žije a pracuje v Kadani, kde otevřel v r. 1991 Galérii U Netopýra. V r. 2001 vydal vlastním nákladem knihu Kadaň a okolí, ve které na 350 stranách uplatnil 1318 barevných fotografií. Knihu si sám i otextoval, graficky upravil a jednu z kapitol věnoval také Krušným horám. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galérie v Praze, Galérie výtvarného umění v Litoměřicích, GVU Liberec, Galerie Benedikta Rejta v Lounech a dalších městech. Autor též vystavoval na společných výstavách po celé Evropě v Rakousku, Itálii, Velké Británii, Francii, Holandsku a jiných zemích.

Předlohami děl, která jsou vystavena v recepci, salonku a restauraci hotelu Lev, jsou převážně fotografie motivů z Českého středohoří, které autor poznával a fotografoval při svých výletech. Grafické listy zachycují náměty z oblasti Sutomi, Vlastislavi či Třebenic, Milešovky, Bezdězu, Střekova a jiných překrásných scenérií našeho kraje. V salonku jsou vystavena umělecká ztvárnění malířovy představy ducha jednotlivých měsíců. Tak například na obraze Březen je namalován v krajině zajíček - březňák. Snové jsou i další obrazy Letní obloha, Strom a hora a mnohé jiné, které nás nutí přemýšlet o světě, o životním prostředí a jeho proměnách k horšímu. Výstava potrvá až do října 2002.

- Hz -


Byli jsme na výstavě

České středohoří - krajina mého srdce

Od 13. do 25. května se uskutečnila ve vestibulu Kulturního střediska Lovoš výstava akvarelů a kreseb Jany Haasové. Vernisáž zahájil ředitel KS Miroslav Šanda, hudbou zahájení výstavy podbarvili žáci Základní umělecké školy v Lovosicích Pavel Šturm a Markéta Myšková. Poté se malířka vyznala ze svého okouzlení Českým středohořím a pro zpestření zarecitovala několik svých básní.

Jana Haasová se narodila 8.8.1946 v Praze, kde nyní pracuje jako sekretářka na Městské hygienické stanici. Od dětství ráda kreslila, malovala a zajímala se o přírodu. V současnosti se zabývá vulkanologií a aktivní ochranou přírody Českého středohoří, jež maluje od r. 1998, kdy poprvé vystoupila na Lovoš a Milešovku; je členkou sdružení Poutníci Českého středohoří a základní organizace ČSOP v Lovosicích. Dosud vystavovala v Praze, Třebenicích, Libochovicích, v regionálním muzeu v Žatci, v Diakonii v Litoměřicích a v Duchcově se zúčastnila na výstavě „Magická krajina Českého středohoří“. Naše malebné Středohoří popularizuje také prostřednictvím besed a výstav na školách, v Lovosicích v r. 2000 na 4. ZŠ.

Lovosická výstava zahrnovala malířskou žeň z období 1998-2002, převážně scenérie nám dobře známé Lovoš, Milešovku, Košťálov, Skalku, ale třeba i Střekov. Mezi obrazy nechyběly ani malby květin a přírodní zákoutí. Poděkování malířce za její lásku k našemu kraji vyjádřili někteří účastníci výstavy i zápisem do knihy hostů.

- Hz -

Koncerty

31.07. ( st ) Litoměřické varhanní léto 2002 - 5. festivalový koncert

Heinz Balli ( Švýcarsko ) - varhany
Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích, začátek koncertu v 19 hod.

06.07. (so) Sasko Český hudební festival

RUNT´OM hudba tradičních norských nástrojů (Trondheim)
Litoměřice, hotel Salva Guarda, začátek v 19 hodin.

04.-06.07. Litoměřický kořen

Letní kino v Litoměřicích (agentura Modrý z nebe).

Výstavy

duben - říjen Adolf Burger: Místa utrpení českých vězňů v letech nacistické okupace na poštovních známkách

Předsálí kina Muzea ghetta v Terezíně.

13.05. - září Pocta Robertu Desnosovi surealistická skupina z ČR a Francie

Výstavní prostory IV. dvora Malé pevnosti v Terezíně.

25.06.- 01.09. Dětský svět a sběratelé - hračky, modely, pohádkové knížky

Okresní vlastivědné muzeum v Litoměřicích ve spolupráci s Klubem sběratelů kuriozit v Praze, denně kromě pondělí.

27.06.- 22.09. Magický realismus

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.

01.07. - září Emil Filla - Bronzy

Galerie výtvarného umění Litoměřice, denně kromě pondělí.

01.06. - srpen Pohádková země - stálá expozice skřítků V. Klimtové


Ochrana a výživa rostlin v červenci

Začínají nám zrát některé druhy ovoce, při čemž část nezralého ovoce někdy spadne. Nenecháváme je nikdy ležet pod stromy, protože se mohou stát semeništěm chorob a škůdců; buď je proto zpracujeme, nebo například zkompostujeme.

Jabloně stříkáme proti druhé generaci obaleče jablečného, proti strupovitosti a proti mšicím stejně, jako v červnu. Druhá generace obaleče jablečného je zpravidla početnější, než prvá a způsobuje citelné škody na úrodě ovoce červivostí plodů jádrovin. Ošetřujeme zpravidla v druhé polovině měsíce a po čtrnácti dnech postřik opakujeme. Odrůdy jabloní, náchylné k hořké pihovitosti, jako jsou Coxova reneta, Champion, Dukát, nebo Rubín ošetřujeme ve dvoutýdenních intervalech postřikem 0,3 - 0,6 % roztokem ledku, nebo chloridu vápenatého, přičemž tyto postřiky raději nekombinujeme s jinými přípravky a provádíme je až do sklizně. Doporučuje se začít s ledkem a končit chloridem vápenatým. Vápník významně ovlivňuje kvalitu a skladovatelnost jablek.

Nezapomínáme ani na slivoně. Proti červivosti švestek způsobené obalečem švestkovým postřikujeme v druhé polovině července na základě signalizace a za asi čtrnáct dní postřik opakujeme. Proti oběma obalečům lze použít přípravky Sumithion Super, nebo Zolone 35EC.

Okurky ošetřujeme proti plísni okurkové, jejíž rozšiřování podporuje deštivé počasí. Používáme přípravky s třídenní ochrannou lhůtou a dodržujeme maximální počet povolených ošetření v návaznosti na ošetření v červnu.

Rajčata. Jejich nejzávažnější chorobou je plíseň bramborová. Rozšiřování opět podporuje deštivé počasí. V případě, že se již sklízejí plody, lze použít pouze Kuprikol 50 a Bravo 500, které mají ochrannou lhůtu 7 dní, což je pro rajčata v době sklizně vyhovující. Novozir MN80 má ochrannou lhůtu 20 dní a je proto v době sklizně nepoužitelný. Důležité je vědět, že Kuprikol zpomaluje dozrávání plodů a proto bychom ho měli střídat s přípravkem Bravo.

Hroznové víno bývá napadeno borytritidou - šedou plísní. Proti ní se réva ošetřuje před uzavřením hroznů a na začátku zaměkkání bobulí. Onemocnění opět podporuje deštivé počasí. K ochraně je vhodné použít Euparen Multi, Ronilan WG a Rovral Flo.

Růže po řezu přihnojíme ledkem a ošetříme proti padlí, černé skvrnitosti listů a mšicím. Vhodný pro takové ošetření je Rubigan 12 EC (Agroboss), Novozir MN 80 a Pirimor 25 WG.

Pokračujeme v přihnojování zeleniny, zejména mladé výsadby, dusíkem. Na uvolněné záhony vysejeme semena rostlin na zelené hnojení. Pokud je sucho nezapomínejte na zalití kompostu. Půdy, zejména kolem stromů, nastýláme krycím materiálem, například posekanou travou. Přihnojujeme květinové záhony, ale trvalky už nehnojíme dusíkem.

MK

Lovosický dnešek 7/2002 strana 8 Predchozi stranka Dalsi stranka