Lovosický dnešek 5/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka

Pokračování z předchozí strany

Z argumentů bych zde vyzdvihl rostoucí význam Lovosic jako dopravního uzlu, rozvoj průmyslové zóny s předpokládaným pohybem pracovních sil i odlehlost obcí v části oblasti lovosicka, které byly pro RLP v časovém limitu nedosažitelné. Tato rychlá lékařská pomoc je určena pro ošetření vážných a akutních stavů, bezprostředně ohrožujících život nebo hrozících vážným poškozením zdraví. Proto bych požádal občany, aby postupovali odpovědně a zvážili, zda je stav natolik naléhavý, že je nutný zákrok RLP, ovšem skutečný zdravotní stav je schopen kvalifikovaně posoudit pouze lékař po vyšetření pacienta, a proto je-li pochybnost, je lépe záchranku zavolat.

Po vytočení tísňového volání 155 se ozve dispečink RLP. Z pevné linky se ozve dispečink v Roudnici nad Labem, z mobilního telefonu pak dispečink v Ústí nad Labem. Zde bych chtěl zdůraznit, že toto je pouze technický detail, který pro občana nemá praktický význam!!! Jednotlivé dispečinky jsou propojeny a je vyslána sanita RLP, která je nejdosažitelnější a převáží pacienta podle zákonných předpisů do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno pacienta přijmout a poskytnout odpovídající péči!! V blízké budoucnosti přejde asi řízení RLP do kompetence krajského úřadu v Ústí nad Labem pod jeden centrální dispečink a je úspěchem, že součástí nového uspořádání bude i stanoviště RLP v Lovosicích. Vedle toho je postupně budován tzv. integrovaný záchranný systém, který zkoordinuje práci RLP, policie ČR a hasičského záchranného sboru a v Lovosicích byla tato součinnost od 1. dubna již zahájena.

Co si má tedy počít občan v případě úrazu, náhlého onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu svého nebo někoho z blízkých ?

Na úvod je třeba zdůraznit zodpovědnost občana za své vlastní zdraví i za zdraví osob o něž pečuje . Zdravotní problémy je pak nejlépe řešit hned jak nastanou a přednostně tak využívat ordinační doby svého lékaře nebo ho požádat o návštěvu doma, jsou-li pro to vážné důvody. Nastanou-li zdravotní problémy mimo ordinační dobu, je pak třeba postupovat podle závažnosti situace. Je dobře na prvním místě posoudit možnosti samoléčby a mít proto doma základní léky a zdravotnické prostředky. Je-li třeba ošetření lékařem, pak je nutno se dostavit do ordinace LSPP v Litoměřicích, kde bude pacient ošetřen. Nemůže-li se dopravit vlastními prostředky, může mu být poskytnuta k převozu sanita. Dostaví-li se pacient na stanoviště RLP v Lovosicích a posádka nebude na výjezdu, bude mu lékařské ošetření poskytnuto i zde. Toto jen potvrzuje pochopení provozovatele RLP v Lovosicích - Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem pro potřeby občanů lovosicka. V naléhavém případě je pak třeba bez váhání vytočit linku 155 a klidně a přesně nahlásit dispečinku všechny potřebné údaje. Dispečinku RLP se na displeji objeví číslo volajícího, celý rozhovor s volajícím je nahráván a výjezdy RLP jsou i takto dokladovány. Na určené místo pak bude neprodleně vyslána posádka rychlé lékařské pomoci a zařízeno vše potřebné.

Domnívám se, že nedošlo ke zhoršení dostupnosti akutní lékařské péče na lovosicku, ba právě naopak. Je to změna systému, který se přežil, za systém odpovídající novým podmínkám. Věřím, že až se občané se změnami seznámí a systém se zažije, ukáže se pravdivost tohoto tvrzení.

Chtěl bych zde vyzdvihnout velkou pomoc a pochopení, kterou úsilí představitelů města o zřízení stanoviště RLP, poskytla vedoucí referátu zdravotnictví a sociálních věcí OkÚ v Litoměřicích, paní Klofáčová. Bez její účinné pomoc by tohoto cíle ztěží bylo v reálném termínu dosaženo.

PharmDr. František Stáně


zivotni prostredi

V sérii článků o životním prostředí jsme se doposud zabývali pevnými domovními a průmyslovými odpady a jejich cestou na skládky. Jako další oblast, o které budeme psát, je čistota odpadních vod. Co všechno je např. nutné udělat pro to, aby odpadní vody ze samotného města, které odchází do Labe, byly čistší než je voda v Labi. Ze sledování možného dopadu na životní prostředí v Lovosicích není možné vynechat ani průmyslové podniky. Postupně navštívíme ty nejdůležitější.

Lovochemie a.s. a životní prostředí města Lovosice

Na otázky nám odpověděla Ing. Stanislava Kadavá, vedoucí oddělení životního prostředí Lovochemie a.s.

Jak a kým je kontrolován dopad výroby Lovochemie na životní prostředí?
Jedná se o orgány mající ve své působnosti péči o životní prostředí: ČIŽP Ústí nad Labem, Referát životního prostředí OkÚ Litoměřice, Okresní hygienickou stanici Litoměřice a oba městské úřady. Nově vzniklé uspořádání krajů přebírá do své působnosti rovněž některé pravomoci, jako např. posuzování vlivů na životní prostředí EIA. Zástupci těchto správních orgánů při pravidelných namátkových kontrolách zjišťují dodržování všech rozhodnutí a nařízení, popř. nápravných opatření uložených v případě odchylek od platné legislativy v jednotlivých složkách životního prostředí. Rozsah jejich pravomocí je široký. Namátkou vybráno - vydávají například povolení k vypouštění odpadních vod, určují rozsah a způsob monitoringu, vyjadřují se k jednotlivým záměrům podniku vzhledem k možnosti ovlivnit životní prostředí, dozorují postup prací na odstraňování starých ekologických zátěží, schvalují některé provozní řády, kontrolují vedení provozní evidence, správnost poplatkových hlášení ap. Jednotlivé složky životního prostředí, tj. ochrana ovzduší, ochrana vod, nakládání s odpady, ochrana přírody a krajiny, mají své složkové zákony, vyhlášky a nařízení. Pouhý jejich výčet by vydal na samostatnou publikaci. Navíc je problematika životního prostředí úzce spjata i s problematikou bezpečnosti práce a ochranou pracovního prostředí. Jednotlivé předpisy se navzájem prolínají a doplňují a mnohdy svojí působností přesahují i rámec podniku.

Jaký podíl na této kontrole má město a jeho orgány ? Jaká je spolupráce s MěÚ v Lovosicích v otázkách životního prostředí ?
Město a jeho orgány má několik funkcí, které plní i vůči okolním podnikům. Je to především funkce povolovací, kdy na základě vyjádření okresních či krajských orgánů, popřípadě i ministerstva, vydává některá povolení, která spadají do jeho působnosti. Další funkcí je funkce kontrolní. Při této činnosti současně zprostředkovává informace směrem k veřejnosti. Lovochemie jako podnik zabývající se podnikáním v chemii předpokládá, že i při maximálním úsilí splnit všechna nařízení, normy a požadavky vyplývající z legislativy může docházet k jistým střetům mezi ní a veřejností. Věnuje proto otázce včasné a úplné informovanosti velkou pozornost. Každá mimořádná změna technologického režimu výroben, mající dopad na přechodné zvýšení emisí do ovzduší, je bezprostředně nahlašována nejen referátu životního prostředí OkÚ Litoměřice a Okresní hygienické stanici, ale i pracovníkům odboru správy města a životního prostředí MěÚ Lovosice. Tito pracovníci jsou v kontaktu s příslušnými pracovníky Lovochemie a v případě potřeby se osobně účastní kontroly provozů.

Co se v poslední době udělalo pro zlepšení životního prostředí ?
Velká část investičních prostředků řádu stovek miliónů korun, které Lovochemie vynaložila nebo v nejbližším období vynaloží, je určena na akce přímo či nepřímo ovlivňující životní prostředí.

Největší v současnosti realizovanou akcí je výstavba výrobny kyseliny dusičné KD 6, která je nutná nejen pro zajištění výroby hnojiv, ale znamená i značnou úsporu čpavku jako vstupní suroviny a po odstavení starých výrobních jednotek v roce 2003 umožní snížení emisí oxidů dusíku do ovzduší o cca 200 tun ročně. Pro přiblížení je to 1/3 množství, které produkují výrobní zařízení celého podniku.

V uplynulých letech to byly akce směřující do ochrany ovzduší - instalace kyselé pračky a alkalické pračky na výrobně NPK, které zajistily plnění emisních limitů na úrovni evropských limitů. Současně nový způsob čištění plynů umožňuje využití vypírací kapaliny ve výrobě. Tím nedochází k druhotnému přenosu znečištění do jiné složky ŽP, tj. do odpadních vod.

Mezi menší, ale přitom pracnější akce patří např. snižování množství odpadních vod z výrobny NPK a ledku vápenatého formou vyčlenění oplachových vod mimo výrobní zařízení. Jejich shromažďování a koncentrování probíhá v nově vybudovaných retenčních nádržích. Zakoncentrované oplachové vody jsou pak využívány ke kompostářským účelům zemědělskými podniky v regionu. Postupně je též zaváděno důsledné měření a vyhodnocování množství a koncentrace odpadních vod z jednotlivých výroben, které je základním předpokladem pro jejich další snižování.

Jaké jsou naopak problémy a co se nepodařilo ?
Lovochemie se již delší dobu potýká se snižováním hlukové zátěže okolí. Rozsáhlá a nákladná protihluková opatření na výrobnách byla završena úspěchem - snížením úrovně hluku na všech měřených místech. V současnosti zbývá dosažení limitovaných hodnot v obci Lukavec a Píšťany, které budou splněny po odstavení starých výroben KD1-4 v roce 2003.

Jaké jsou záměry Lovochemie v otázkách životního prostředí v nejbližší době ?
Otázky životního prostředí jsou provázány s přípravou nových zákonů, vyhlášek z jednotlivých oblastí ochrany ŽP, s přípravou České republiky na vstup do EU a s tím spojeným zákonem o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC). Lovochemie jako velký průmyslový podnik bude spadat pod působnost tohoto zákona. Problematikou přenosu požadavků nové legislativy ŽP do podnikových směrnic se zabývá oddělení životního prostředí, které ve spolupráci s ostatními výrobními a nevýrobními úseky umožní jejich uvedení do praxe.

Chcete ještě něco dodat ?
Ochrana životního prostředí není záležitostí jenom podniku nebo jenom města. Velkou část zaměstnanců Lovochemie tvoří obyvatelé Lovosic a bezprostředního okolí. Je zcela jednoduché vyjít ráno na ulici a říci : "Ta chemička zase smrdí". Možná by stačilo udělat pár kroků a zjistilo by se, že zdroj zápachu pochází ze sousedovy zahrady, kde přes noc pálil domovní odpady v sudu kvůli úspoře pár korun či kvůli pohodlnosti. Další podobné příklady by se určitě našly. Ale proč ? Vzájemná spolupráce a důvěra je důležitější. Když nevím, zeptám se a nechám si vysvětlit. Odborní pracovníci města či Lovochemie jistě neodmítnou vysvětlení.

Připravil (hv)

Lovosický dnešek 5/2002 strana 5 Predchozi stranka Dalsi stranka