Lovosický dnešek 5/2002 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka

Vítání jara

Březen dostal jméno podle břízy, která tento měsíc raší.Měsíc březen ukončil vládu paní Zimy. Sluníčko už má v poledne sílu, všude je cítit jaro. Tráva vykukuje zelenými kukadly a ptáci se vracejí a hledají nová hnízda pro hnízdění.

Abychom se v naší mateřské škole dobře připravili, pozvali jsme si na pomoc rodiče. Vymýšleli jsme výzdobu, zdobili, tvořili, povídali si, vzpomínali. Nechyběla ani výroba Moreny - stařeny, vládkyně zimy a její sestry, krásné a křehké a stále veselé Vesny.

Na první jarní den jsme se s Morenou rozloučili. Naposledy jsme si prohlédli její staré bílé šaty, hlavu ozdobenou tmavým šátkem, korále z bílých vejdumků, prázdných ulit hlemýžďů, třásně a mašle. Bílou barvu, prázdné skořápky vajec a ulity šneků lidé na venkově dříve považovali za znamení smrti a zmaru. Nacvičili jsme říkadla a písně, kterými jsme Morenu vyprovodili

Za zpěvu písní a přednesu říkadel jsme došli k Labi, kde jsme Morenu "utopili". S ní by měla zmizet zima, nemoci a nečisté síly.

Cestou do školky jsme navštívili velikonoční výstavku v Elku. Vítání jara nás čekalo ještě v dalších dnech. Děti společně oslavily Velikonoce výstavou svých výtvorů na třídách. Vyvrcholením oslav Velikonoc bylo pozvání nejmenších dětí na velikonoční maškarní karneval s občerstvením od maminek

Zimo, zimo, táhni pryč!
Nebo na tě vezmu bič!
Odtáhnu tě za pačesy,
za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek,
svléknu zimní kabátek.

Věra Sailerová - MŠ Terezínská


MÁJOVÉ OSLAVY 2002

(vybráno z programu)

Aerobic,volba Miss, skupina historického šermu LEPUS, hudební skupina DUO KANYSTR, hudební skupina PARADOX, slavnostní zapálení ohně, občerstvení.
30. 4.MISS Čarodějnice
17.30 Lovosický Brass Band s mažoretkami- Václavské nám.
18.00 Slet čarodějnic před DDM Elko
18.30 Kulturní program na "Osmičce".
 
1. 5. Oslava 1. Máje
pod patronací MO ČSSD Lovosice za účasti poslance Parlamentu ČR pana Roberta Kopeckého.
8.30 Hudební skupina BONUS p. Jurčíka - Václavské nám.
10.00 Country skupina Tomáše Linky - Václavské nám. - občerstvení za lidové ceny.
8.30 Turnaj mladších žáků v kopané - fotbalový stadion. Účastní se FK Teplice, MUS Most, FŠ Most, FK Litoměřice, FK Lovochemie.
9.00 Hry rybářské mládeže u atletického stadionu. Zábava pro děti i dospělé, koncert dechového orchestru KS, hry a soutěže.
 
4.5. Český pohár juniorů/ cyklistické kritérium ulicemi města
14.00 start u hotelu "Lev". Startující: žáci mladší i starší, kadeti, junioři a muži. Závod je součástí nejvyšší celostátní soutěže.
 
7. 5. Uctění památky padlých
13.00 Pamětní deska v ul, 8.května
13.30 Městský hřbitov
14.00 Kuličkiáda na "Osmičce".
 
11. 5. Turnaj osvobození
9.00 Turnaj v kopané starších žáků s mezinárodní účastí. Startující - viz str, 8.

Witajće k nam aneb Velikonoce u Lužických Srbů

V neděli na Boží hod velikonoční uspořádali lovosičtí turisté zájezd do hlavního města historického území Lužice Budyšína (lužickosrb. Budissin, něm. Bautzen). Bylo jasné slunečné ráno a autobus pana Adámka s výletníky si to zamířil na přejezd Jiříkov - Seifhennerdorf. V Německu nás přivítaly velikonočně vyzdobené vesničky a městečka, na zahrádkách byly nízké stromky opentleny velikonočními vajíčky a na každém vhodném místečku byly mísy s jarními květinami a velikonočními symboly. Že jsme v Německu, o tom svědčily i cyklistické červené pruhy na chodnících, téměř stoprocentní čistota na ulicích a nádoby na tříděný odpad. Překvapily nás mnohé větrné elektrárny, i když se točilo jen málo z nich, bylo téměř bezvětří.

Do Budyšína jsme přijeli téměř přesně na procesí velikonočních jezdců. V Lužici v posledních letech obnovili staré lidové tradice, z nichž nejvýznamnější je právě jejich jízda . Tento starý lužickosrbský zvyk měl přinést zemi požehnání. Hluboce věřící křesťané se na tuto slavnost připravují celý rok. Nejenže musí mít krásného a zdravého koně, ale každý jezdec má také po celý rok chodit do kostela, jinak není hoden zařadit se do průvodu. Jezdcům se říká križerjo. Pánové v cylindrech a žaketech na překrásně vyzdobených koních jeli v dvojřadu okružní jízdy a zpívali lužickosrbsky nábožné zpěvy.

Překrásný pohled se nám naskytl u kláštera St. Marienstern. V čele procesí byly neseny dvě církevní korouhve a kříž. Průvod dvojřadu asi dvou set koní, na nichž seděli na modrých vyšívaných dekách s beránky důstojní muži v cylindrech, u kláštera třikrát objel shromážděné návštěvníky za zpěvu chorálu. Prohlédli jsme si také klášter, založený v r. 1248, kde se vyskytoval i znak českého lva (území patřilo za králů Přemysla Otakara II. a Jana Lucemburského do Českého království).

(Dokončení na str. 9.)

Lovosický dnešek 5/2002 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka