Lovosický dnešek 3/2002 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka

Hazmburk
je asi bratrem
Bezdězu.
Ta podoba…
Pravda…
Bezděz je větší,
a na vyšším je kopci,
ale Hazmburk…
Hazmburk je…
Hazmburk je prostě
náš.

Tom Ha


Pověsti z našeho kraje

Obrácené podkovy

Před více, jak dvěma sty lety byl jednou nepřítelem hrad Košťálov dlouho obléhán. Pomoci nikdež a pán hradu stále přemýšlel, jak hrad a jeho obránce zachrániti. V jedné bezesné noci mu přišlo vnuknutí : počkal, až v noci deštivé hlídky nepřítele se do stanu ukryjí a na koni, jemuž byl podkovy obráceně připevnil, se vydal pro pomoc. Obrácené podkovy měly nepřítele zmást, aby nevěděl, kamže kdo jel. Když se druhého dne s pomocí vracel, našel místo, kde byl tábor nepřátel, opuštěno. Oblehatelé slyšeli v noci dusot koní, ale protože po dešti byly stopy nezřetelné, nevěděli kam a kolik jezdců jelo, domnívali se, že již pomocné vojsko na hrad dorazilo a raději od dalšího obléhání upustili.

- Háj -


Humor ze zásuvky

Hezky česky tentokrát s žertem

Palindrom a kalambur nejsou nemoci, to jsou žerty a žertují tentokrát chemici…Předesílám, že na začátku jsou odborné časopisy chemiků : CCCC, Chemické listy a Bulletin. V nich se čas od času objevují perličky pro zpestření časopisů sestavených z jinak velice specializovaných odborných statí. A tak se dostáváme k pojmu kalambur. Pod tímto skoro strašidelným názvem se skrývá ve skutečnosti slovní hříčka. Několik příkladů perliček ze zkoušek, ale nejen odtud :

Jiný takový žertovný útvar se jmenuje palindrom, což je vlastně ráčková věta, která čtena zpředu i zezadu dává buď týž, nebo jiný srozumitelný smysl. Typickými příklady jsou známé hříčky : Kobyla má malý bok. Sabina hrává na varhany bas. Na pět šídel hledí Štěpán. Zeman seno dones na mez. Tyto palindromy jsou hláskové. Zkuste si to… A až přezkoušíte kobylu, Štěpána, či zemana se senem, zkuste si takovou hříčku vymyslet, třeba jen dvouslovnou. Není to nic lehkého, ale potěší vás, když to dokážete…

Podobně se tvoří i palindromy složitější, nebo lépe řečeno, palindromy jiné třídy.

První je slabikový palindrom : Jedna čistá kádinka stačí na jed.

Druhý palindrom je slovní : Jak učit ? Je správná metoda, když snadné je nesnadné ?

Nesnadné je snadné, když metoda správná je…

Poslední je palindrom strofový : (Teze a antiteze)
Profesor : Věda to není, chemii třeba se učit. Nezkoušej zpáteční směr !
Student : Směr zpáteční : nezkoušej učit se třeba chemii, není to věda !

Nemusíte být zrovna chemici, abyste této zábavě přišli na chuť. Ostatně proč nezkusit tvorbu podobných hříček na téma sportu, umění, nebo třeba strojařiny. Tak jak tak, doufám, že se mi podařilo vás trochu pobavit a přitom poukázat na krásu a bohatost češtiny, která podporuje jazykovou kreativitu a fantazii…

DrN

Příště: Jazykolamy

Lovosický dnešek 3/2002 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka