Lovosický dnešek 06/2001 | strana 7 |
Pokud redakce a laskavý čtenář dovolí, jsou tu zase pamětníci. Pokračujeme vylíčením událostí vzrušené atmosféry od května 1945 - tedy před celými šestapadesáti lety.
Vzpomínáme především na triumfální návrat tehdejší prozatímní vlády obnoveného Československa v čele s prezidentem Dr. Edvardem Benešem. Vzpomínáme na její legendární cestu zvláštním vlakem, projíždějicím se zastávkami od města k městu napříč republikou za nadšeného jásotu davů z Košic až do Prahy.
Ne, vážení, nechť si osobnost Dr. Beneše a jeho dnes tolik diskutované dekrety (vycházejí mimochodem z Postupimských dohod vítězných velmocí) hodnotí kdo chce a jak umí. My - nejstarší generace pamětníků - jsme totiž byli odjakživa vychováváni v úctě k hlavě státu. Kéž by to platilo i teď!
Aby nám bylo dobře rozuměno, Dr. Edvard Beneš - ač nejednou zrazen a doslova převálcován velmocenskými zájmy - byl už od třicátých let obdivuhodně realisticky uvažující státník. Navíc uznávaný západní i východní Evropou. On to byl, kdo jako ministr zahraničí předválečného Československa zároveň předsedal Společnosti národů se sídlem v Ženevě. On to byl, kdo se zasadil o přijetí tehdejšího SSSR do tohoto evropského uskupení. Na rozdíl od Hitlerova fašistického Německa, které Společnost národů včetně Dr. Beneše vytrvale zběsile napadalo a zavrhovalo.
Ale vraťme se do našeho města a k situacím, které provázely první kroky nás „navrátilců“ i „dosídlenců“ do mírového života.
Je až s podivem, jak rychle se podařilo tehdejší prozatímní váldě naplňovat přijatý KOŠICKÝ VLÁDNÍ PROGRAM. Již od 1. června měly všechny místní průmyslové podniky příslušnými ministerstvy dosazenou novou českou správu, vedoucí kádry a potřebnou ostrahu.
Podle starousedlíků počet obyvatel Lovosic koncem války údajně kolísal mezi pěti až šesti tisíci. I když od začátku června 1945 panoval mezi německými zaměstnanci na všech úrovních neklid, pak náhle pod rouškou noci došlo k prvnímu hromadnému odsunu německého obyvatelstva. Předcházelo mu zřejmě vyhlášení stanného práva. Přesné datum není možné zjistit, ale muselo to být v polovině června. Nás, kteří jsme v té době sem do zaměstnání dojížděli vlakem z blízkého vnitrozemí, překvapila záplava vojska oděného v nezvyklých pískových uniformách. Pocházely pravděpodobně z opuštěných skladů AFRIKA CORPS polního maršála Rommela zvaného Pouštní liška. Vojsko obsadilo všechny východy a vchody nádraží, každou ulici a přísně identifikovalo pohyb jednotlivců. V pozdním odpoledni byl naprostý klid a chod města v normálu.
Daleko otřesnějším zážitkem a bezesnou nocí se pro obyvatele rodinných domů Nového Klapý nad tratí proti nádraží stal druhý červencový odsun. Akce probíhala za dne a navečer kolona otevřených t. zv. dobytčích vagonů plná lidí, dětí a zavazadel vyčkávala na odjezd na odstavné koleji. K dovršení všeho se po několika hodinách přihnala prudká letní bouřka s průtrží mračen a zoufalý nářek umlkal teprve za svítání, kdy vlak opouštěl lovosické nádraží.
A jak to bylo dál?
O dalších osudech lovosických sudetských Němců jsme se něco bližšího dozvěděli až po třínácti letech, koncem padesátých let, kdy se uvolňovala hranice s bývalou NDR. Vyložili je tenkrát na okraji vybombardovaných Drážďan. Místní zubožené obyvatelstvo, které se přehrabovalo v sutinách, a ze všeho majetku nemělo ani těch pětadvacet kilo, jim nepokrytě vyčítalo, že to byli oni svým pokřikem „HEIM INS REICH“, kdož zavinili tu strašlivou válku a zkázu. Potom všichni svorně pospávali po příkopech. Jen díky Rudé armádě, která jim denně poskytovala aspoň ešus teplé polévky, přežili nejhorší dobu.
Závěrem dovolte, vážení, abychom vyslovili naději, že současný vývoj česko-německých vztahů, oproštěný od zátěže minulosti, se snad konečně vydá cestou smíru vstříc lepší budoucnosti.
H.R.
Každý rok na jaře se schází v sále KS Lovoš na 250 členů lovosické organizace zravotně postižených, aby bilancovali svou loňskou činnost. Poprvé přivítali mezi sebou i p. Kulhánka - starostu města Lovosic.
Předseda p. Václav Betka ve svém hodnocení celé činnosti v loňském roce se zejména dotkl těchto bodů:
Vyzdvihl pravidelnou účast a aktivitu všech členů výboru, kteří se 1x měsíčně scházejí v Klubu důchodců v Domě pečovatelské služby.
Velmi spokojen byl s činností našich zástupců v odborných komisích při MěÚ Lovosice, kde p. Kruml v dopravní komisi důsledně hájí naše zájmy (vylepšení vstupu na chodníky i do obchodů pro vozíčkáře), p. Beránková nás informuje o kulturním dění ve městě (pracuje v kulturní komisi) a p. Sládková zase ve zdravotní a sociální komisi.
Dále hovořil celkově o dobré spolupráci s MěÚ - jeho pracovníky, kteří se snaží otázky a problémy zdravotně postižených řešit.
I nadále bude pokračovat již tradiční akce - Plaveme pro zdraví - , které se 2x týdně zúčastní na 60 občanů Lovosic. Nyní řešíme náročný úkol - zajištění přenosných schůdků pro lepší vstup do bazénu pro naše zdrav. postižené občany. Zjistili jsme že výroba těchto schůdků je velmi drahá (40.000,- Kč), proto hledáme jinou možnost, která by byla levnější.
Dobře hodnotil loňské 3 turnusy ozdravného pobytu ve Sloupu v Čechách, kde se rekreovalo na 150 občanů Lovosic a okolí. Součástí ozdravného pobytu jsou vířivé vany, sauna, procházky do blízkého lesa, zájezdy do blízkých skláren a oblíbené večerní sezení s hudbou. I v letošním roce se uskuteční 3 turnusy a to v květnu, září a říjnu. Turnusy jsou týdenní s plnou penzí a doprava je zajištěna. Jsme rádi, že spolu s námi jedou i nečlenové naší organizace, navazují se nová přátelství a celý pobyt je hlavně prospěšný z hlediska čistého a zdravého prostředí lužických hor.
Poděkoval nově složené revizní komisi, že se ihned zabývala kontrolou celého hospodaření ZO a to p. Říhové, Poupové a Proškové.
Kriticky hodnotil naši neúčast na sportovních hrách v r. 2000, za kterou jsme oprávněně kritizováni OV STP. Znovu se obrátil na všechny přítomné, aby v letošním roce se přihlásili a odjeli do Štětí splnit sportovní disciplíny, které opravdu nejsou náročné a jsou pro nás splnitelné.
Nebyl spokojen s loňskou „nečinností“ Svazu civilizačních chorob“, protože náš zástupce v OV tohto svazu p. Helcl nás nemohl ani jednou pozitivně informovat. Nedostali jsme žádné zprávy o pořádaných rekondicích, což nás mrzí. Snad se to zlepší v letošním roce.
Za dobrou a poctivou práci předal kytičku p. Květě Černé, p. Jarušce Lerchové a p. Hermíně Hyngarové. Dále byly předány kytičky jubilantům k narozeninám.
Nezapomněl poděkovat také našim milým sponzorům, kteří i v letošním roce na nás myslí a věnovali naší organizaci svůj příspěvek na činnost. Strašně si toho vážíme a moc jim děkujeme.
Dále požádal p. Kulhánka o vystoupení, který krátce pohovořil k našim členům, poděkoval za pomoc při zajišťování loňských velkých akcí (400 let. výročí založení našeho města, výstavy atd.). Byl překvapen velkou účastí na schůzi a slíbil, že našim problémům týkajících se jeho kompetence bude věnována náležitá pozornost. Členům se nelíbí některé rozkopané úseky chodníků (Husova a Žižkova ul.) a namrzání schodů u podchodu (Beseda v zimě.
Jsme rádi, že mezi nás zavítal nejvyšší představitel Lovosic, víme, že je velmi vytížen svým programem a věříme rovněž, že přijde i příští rok.
V diskusi informovala p. Jirásková o zájezdech v letošním roce:
V červnu navštívíme západní Čechy, hrad Švihov a zámek Horš. Týn.
V srpnu se podíváme na Prachovské skály a Rumcajsův Jičín a v září opět jižní Čechy - hrad Zvíkov a zámek Vrchotovy Janovice.
Tyto zájezdy jsou mezi našimi členy velmi oblíbené, prostě rádi poznáváme krásy naší vlasti.
Vyzýváme i ostatní občany města - pojeďte s námi, rádi Vás přivítáme. Sledujte proto naši vývěsku (vedle MěÚ), kde se dočtete o všech našich aktivitách.
Jirásková
Datum odjezdu | Čas odjezdu | Místo zájezdu | Cena zájezdu |
12.6. 14.6. | 5:45 5:45 | Švihov - vodní hrad, zámek a město Horšovský Týn | 280 |
28.6. 23.6. | 6:45 6:45 | Prachovské skály, Jičín | 180 |
5.9. 6.9. | 6:00 6:00 | Zvíkov - hrad, zámek Vrchotovy Janovice | 220 |
28.10. 4.11. | 7:30 7:30 | Ředhošť | 50 |
27.11. 28.11. | 7:00 7:00 | Nákupní zájezd - Budyšín |
Přihlášky u p. LERCHOVÉ na telefon 535319. ZÁJEZD PLAŤTE NEJPOZDĚJI 14 DNÍ PŘED ODJEZDEM!
Lovosický dnešek 06/2001 | strana 7 |