Lovosický dnešek 12/2000 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka

Výtvarní umělci z našeho okolí

betlem

Do vánočního čísla zařazujeme zase ukázku jednoho z lovosických betlémů, který v létech 1982 - 1989 z lipového dřeva vyřezal pan PhDr. Josef Klaus. Dřevo je patinováno včelím voskem a šest z jeho figur je pohyblivých.

- Re -


vzpominky a uvahy

Advent

3. prosince je první neděle adventní a tou začíná nový církevní rok. Církevní rok se skládá z několika dob a mezidobí. První je doba adventní, doba očekávání příchodu Vykupitele a doba přípravy na oslavu jeho narození. Jsou to čtyři  neděle před vánocemi s příslušnými týdny. Současně se připravujeme i na jeho druhý příchod na konci věků. V liturgických čteních k nám promlouvá většinou prorok Isaiáš.

Dny od 17. do 24. prosince jsou věnovány bezprostřední přípravě na Vánoce. Barvou adventu je fialová, na znamení kajícnosti.

V náboženském smyslu je advent dobou přípravy na oslavu Kristova narození. Rovněž v běžném životě je čtyřtýdenní předvánoční období časem příprav, úklidu, nákupů, pečení a vaření. Oč by nám bylo lépe na těle i na duši, kdybychom tyto zakořeněné zvyklosti alespoň z části dokázali odbourat.

Vánoční doba začíná slavností Narození Páně 25. prosince noční mší sv. - půlnoční, pak druhá je na úsvitě a třetí ve dne. Vánoční doba se začíná uzavírat svátkem Zjevení Páně 6. ledna (svátek Tří králů). Následující nedělí Křtu Páně vánoční doba končí. Radostnou vánoční náladu vyjadřuje barva bílá.

Je dobrým znamením, že právě v adventě přece jen určitá část národa dovede pozvednout hlavu od země a zaměřit se na ušlechtilejší oddechové možnosti. Mám tím na mysli třeba adventní koncerty, které se vžily a je jich poměrně dost, ale hlavně myslím na Adventní koncerty, které jsou již tradiční pro Českou televizi a jsou hřejivým projevem snahy a touhy po dobré přípravě na Vánoce. Je jisté, že tento kulturní a vysoce hodnotný program není ve sledovanosti na prvním místě. Je přesto krásné, že stále je dost těch, kteří s organizátory, účinkujícími a tvůrci programu mají srdce otevřené a připravené rozdělit se s těmi, kteří naši lásku potřebují.

Zamysleme se občas nad smyslem Vánoc, ztišme se a zaposlouchejme se do hlasu srdce a zjistíme, že právě v tomto tichu je síla, krása a nadšení a z této hojnosti budeme moci dávat i druhým a pohled na Vánoce bude vypadat jinak než dříve.

Přeji Vám všem, abyste v odlesku radostné zvěsti z Betléma prožili opravdu krásné Vánoce, plné vzájemné lásky a klidu. Rovněž i vstup do nového tisíciletí ať vám přinese v hojné míře naplnění všeho, co potřebujete pro duši i pro tělo.

Bůh ať zůstává ve Vás a ať Vám pomáhá.

Tichá noc, přesvatá noc.
V spánku svém dýchá zem,
půlnoc odbila, město šlo spát,
zdřímli dávno i pastýři stád,
jen Boží láska ta bdí.
Jen boží láska ta bdí!

Radostné prožití svátků vánočních a požehnané dny nového roku 2001 přeje

P. Antoni Kośmidek
farář ř. k. Lovosice


Vlasta Tinková

Do prosincové noci

Do prosincové noci
napadal sníh.
Tichý bílý sníh
je plný nadějí.
Promodrává úsvit.
Než první stopou
vkročíme do rána,
nadechneme se, tak:
zhluboka nadechnem ostrý vzduch...


Soukromé muzeum betlémů v Karlštejně

Karlštejnské muzeum betlémů je umístěno na bývalé karlštejské faře, pár metrů od jednoho z nejnavštěvovanějších hradů naší republiky a je otevřeno celoročně. V loňském roce zde byl zpřístupněn největší český loutkový pohyblivý betlém, Karlštejnský královský betlém, který zaujímá plochu 80m2.

Ježíškovi zde při nášejí dary nikoli tři králové, nýbrž devět nejslavnějších českých panovníků, počínaje svatým Václavem, dále tu kráčí Přemysl Otakar II., a Jan Lucemburský, kteří skládají k nohám Ježíška české korunovační klenoty. Z karlštejnských bran vychází Otec vlasti s Arnoštem z Pardubic, třetí choť panovníka Anna Svídnická sama pere Ježíškovi plenky. Defilují tu i Václav IV., Jiří z Poděbrad, Marie Terezie a nakonec i stařičký mocnář František Josef I. V betlémě nechybí ani Jan Žižka, Mistr Theodorik při práci nebo Bušek z Velhartic. Loutky jsou cca 60 cm vysoké, vytvořili je manželé Elšíkovi a mechanickou stránku exponátu měl na starosti v době, kdy muzeum navštívila skupina lovosických skautů technik Vít Rác z Rakovníka.

Muzeum nabízí ještě dalších padesát starých českých betlémů, dřevořezby nebo podmalby na skle. V předvánoční době se koná v muzeu také výstava perníkových betlémů. Rodinná vstupenka stála v minulém roce 50,- Kč, pro dospělé 30,- Kč, důchodci, děti nebo vojáci platili 15,- Kč. Návštěva muzea bude zajisté vhodným doplněním vánočních svátků nejen pro děti, ale i pro dospělé.

E.H

Lovosický dnešek 12/2000 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka