Lovosický dnešek 5/2000 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka

Víte že ...

zhruba v polovině června naleznete ve Vaší poště zvláštní číslo našeho měsíčníku (tentokrát zdarma)? Najdete v něm podrobný program oslav čtyřstého výročí povýšení Lovosic na město a zajímavé čtení z historie našeho města.
 - Re -


Vzpominky a uvahy

Maminkám k svátku

V neděli 14. května oslavíme jako každoročně Svátek matek. Tento významný den slavíme v naší republice již od dvacátých let; v letech budování socialismu se oslavoval také Mezinárodní den žen (8. března), ale ve většině rodin se tradičně držel druhou květnovou neděli i Svátek matek.

Tento zvyk pochází z Anglie, kde se už v 16. století slavila Mateřská neděle. Hezký obyčej se zalíbil občanům Spojených států, kteří jej převzali v 19. století a v r. 1914 byl dokonce prohlášen oficiálním národním svátkem. V Československu se o jeho rozšíření zasloužila doktorka Alice Masaryková.

U nás obvykle děti maminkám popřejí (dříve básničkou), předají jim kytičku či drobný dárek. Maminky by tento den neměly pracovat ani vařit, měly by si zkrátka užít trochu sváteční pohody. Hodné děti jim určitě pomohou a vyzvou je třeba k rodinnému výletu. Velice hezky vyjádřil lásku k matce básník Jan Neruda:

- A kdyby byla snad
svázána v uzlíčku,
přec bych ji miloval
tu drahou matičku. -

 E.H.


První máj

První máj (Bealtaine) počíná o západu slunce třicátého dubna. Je to slavnost, kterou ovládá božstvo slunečního ohně pod různými jmény jako Balor, Bel, Belenos a Baldur. Zároveň je slavnost všech bohů růstu a plodnosti. Posvátnou barvou je bílá. Čas prvního máje je časem slavnosti a je to čas magický, kdy se pálí ohně, spojené se zábavou a veselím. Bývá zvykem přeskakovat oheň a dým pro vlastní očistu jako přípravu na nadcházející letní období a na podporu úrody a plodnosti. Tyto ohně se tradičně zakládají dřevem z devíti různých typů stromů a zapalují se na zvlášť připraveném posvátném ohništi. To vzniká tak, že se na zemi nakreslí čtverec, který se rozdělí na devět malých čtverečků. Z osmi čtverečků se vyjme a odstraní drn, v devátém čtverci uprostřed se drn ponechá. Bealtainský oheň se zažehne v prostředním čtverci tak, že se do štěrbiny dubového špalku zarazí dubová tříska, což je starobylý způsob zažíhání ohně. Dříve bylo zvykem v podvečer prvního května uhasínat všechny ohně ve vesnici. Pak byly znovu zažehnuty z jednoho bealtainského ohně.

Tradičním jídlem v předvečer prvního května je májová placka z ovesné mouky, na níž se vyryje stejný obrazec, jaký tvoří ohniště.
 Vlasta Tinková
(s použitím pramenů)


Zvonkohra modrých nadějí

Zvonky mi pod okny kvetou
tou barvou naděje,
přemýšlím o sobě jen,
co se mnou bude,
kam víra má se poděje.

Stékají po oknech kapičky deště,
kalíšky zvonků po okraj naplní,
tak třpytivé snad nebyly ještě,
nebude slyšet nadějné cinkání.

Zvonkohra modrých nadějí
nazacinká na moji strunu,
já nevím co bych raději,
já nevím co dělat budu.

Jen déšť smutně pláče,
má duše na tom není líp,
proč není pro nás žádná práce,
nedá se den za dnem jenom tak snít.

Kapičky deště cinkají
i když zvonky bych slyšela raději,
přesto však jednou přijde den,
já čekám tu za oknem v naději.

 Kateřina Kosprdová

Lovosický dnešek 5/2000 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka